PROF. DR. OSMAN MÜFTÜOĞLU YAZDI: <br>EN GÜVENLİ SEYAHAT “UÇAK YOLCULUĞU”

PROF. DR. OSMAN MÜFTÜOĞLU YAZDI:
EN GÜVENLİ SEYAHAT “UÇAK YOLCULUĞU”

Hürriyet Gazetesi Başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu uçakla seyahatin daha güvenli olduğunu ve kendisinin de seyahatlerinde uçak yolculuğunu tercih ettiğini söyledi. Müftüoğlu’nun Airbus baş mühendislerinin görüşlerine de yer verdiği yazısının ilgili bölümü şöyle:

Geçen hafta olduğu gibi bu hafta da yolculukta uçağı tercih ettim.

Nedeni, uçakla yolculuğu daha güvenli bulmam. İsterseniz gelin, biraz daha detaya girelim, “Uçakla yolculuk neden daha güvenli?” sorusuna daha açık ve net yanıtlar verelim.

İlk gerekçem havalandırma, yani filtrasyon sisteminin güvenliği. Uçaklar havalandırmada filtrasyon sistemi olarak HEPA filtrelerini kullanıyorlar. Bu filtreler çok güvenli. 10 nanometre ve daha büyük olan her parçacığı rahatlıkla tutabiliyorlar. COVID-19 enfeksiyonuna yol açan yeni koronavirüslerin çapı yaklaşık 125 nanometre. İşin uzmanları zaten en çok da bu noktanın üzerinde duruyorlar, virüsün HEPA filtresinden geçemeyeceğinin altını çiziyorlar. Ayrıca aynı uzmanlar “Bitmedi, başka ayrıntılar da var!” diyor ve şunları ekliyorlar:

PÜF NOKTASI: UÇAKLA DAHA GÜVENLİ SEYAHAT İÇİN

Uzmanlar uçaklardaki hava akışının da enfeksiyon riskini minimuma indirecek şekilde tasarlandığını belirtiyor. ‘bbc.com’a bilgi veren Airbus baş mühendislerinden biri bakın neler söylüyor: “Uçak içindeki havanın akış hızı ve şekli de özel bir dizaynla planlanıyor. Bu plana göre birinci sıradaki bir yolcunun 20. sıradaki bir diğer yolcuya bile virüsü bulaştırma olasılığı neredeyse imkânsız!”

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account