EN İYİ PİZZA, DERİN TARİH VE MUHTEŞEM ADALAR… İŞTE SİZE NAPOLI

EN İYİ PİZZA, DERİN TARİH VE MUHTEŞEM ADALAR… İŞTE SİZE NAPOLI

Napoli, Campania Bölgesi’nin başkenti ve aynı zamanda Roma ve Milano’dan sonra İtalya’nın hem en kalabalık, hem de en büyük üçüncü şehri olarak biliniyor.  İtalya’ya gelen turistlerin önemli bir geçmişe sahip olması nedeniyle Napoli’yi büyük bir merak ve heyecanla gezerler.

Napoli; dar sokakları, tarihi değeri ve kültürel yapısı ile birlikte 2.800 yıllık geçmişiyle Avrupa’nın en ünlü ve en eski şehirlerinden biri… Ayrıca şehir, doğal güzelliklere sahip olmasından dolayı ressamların eserlerine bile konu olmuş.  Napoli’yi özel kılan en önemli yapıları arasında Pompei kalıntılarının olduğu Orta Çağ’dan kalma şatolar, Avrupa’nın en büyük opera binalarından biri olan San Carlo Operası  ve başka bir öneme sahip yumurta  şeklindeki Castello dell’Ovo’nun (Yumurta saray) bulunduğu  Milli Müze’si bulunuyor. Şehir aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Burası aynı zamanda edebiyat  şehri olarak da biliniyor. Napoli’de yer alan Capri Adası, Venüz Yanardağı ve Antik  kentler  şehre ayrı bir değer katıyor.  Napoli gezilecek yerlerin yanı sıra mutfağıyla da bir hayli ünlü. Şu bir gerçek ki İtalya’nın en iyi pizzasını burada yiyebilirsiniz. Pizzanın anavatanı olarak adlandırılan şehirde özellikle Margarita pizzası Napoli’de yenmeden dönülmeyecek lezzetlerin başında geliyor. Şimdi Napoli’ye gidip görmeye değer yerlere beraber bakalım…

POMPEI

Napoli’de yer alan Pompei, Roma İmparatorluğu’nun en antik kentlerinden biri… Burayı ziyaret ettiğinize binlerce yıl öncesinin yaşamına tanıklık edebilirsiniz. Taşlaşmış insanlardan kalıntılara kadar birçok şey ziyarete açık durumda. Ancak şehrin başından çok ilginç bir olay geçmiş ve Vezüv Yanardağı’nın volkanik patlamasıyla bugünkü antik şeklini almış.

Günümüze kadar bu antik kent de çok iyi şekilde korunmuş. Bu antik kenti gezdiğinizde en çok ilginizi taşlaşmış insanlar çekecektir. Yanardağın patlamasıyla Pompei’deki insanlar o anki halleriyle hayatlarını kaybetmişler. Sonrasında bedenleri taşlarla doldurulan insanlar günümüzde Pompei turizminin en önemli ürünleri haline gelmiştir.Yanardağın patlamasıyla insanlar son halleri ile taşlaşmış izleri ve kalıntıları ile günümüze kadar gelmiş ve Napoli Arkeoloji Müzesi’nde korunmakta ve turistler tarafından yoğun ilgi ile karşılanıyor. Pompei’de ayrıca Roma dönemindeki hayatı anlayabileceğiniz yapılar da dikkatinizden kaçmayacak. Burada dünyanın ilk Amfitiyatrosunu da görebilirsiniz. Antik Roma kültüründe önemli olan Amfitiyatroyı da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

PLEBISCITO MEYDANI

Gezilmesi önerilen şehrin merkezinde yer alan yarım daire şeklindeki ünlü Plebiscito Meydanı birçok tarihi ve kültürel yapının yakınında bulunuyor. Buluşma noktalarından biri olan meydanın bir yanında San Francesco Di Paola Kilisesi bulunuyor. Kilisenin önünde biri I. Ferdinand’ı diğeri III. Charles’i betimleyen iki heykel ve ön yüzeyinde  VIII. Napoli Kralı’nın heykeli ilgi çekiyor. Hemen karşısında ise Kraliyet Sarayı yer alıyor. Çok canlı olan bu meydan Napoli’ye gidenlerin vakit geçirdiği yerlerin arasında bulunuyor.

POSITANO

İtalya’da Napoli’yi ziyaret ettiğinizde Positano’yu ziyaret etmenizi öneririz. Buraya ilk adımınızı attığınızda rengarenk bir dünyanın içinde kendinizi bulacaksınız. İtalya’nın dik yamaçları üzerinde gelişigüzel dizilmiş renkli binalar, limon kokuları, çeşitli türlerde çiçekleriyle romantik ve şirin bir kasaba olan Positano, özellikle güneşli bahar aylarında bambaşka bir hale bürünüyor. Misafirlerine bir masal dünyası sunan kasaba turistlerin her daim ilgisini görüyor.

CAPRI ADASI

Napoli’ye bağlı bir ada olan Capri, muhteşem denizi ve harika doğasıyla misafirlerini büyülüyor. Yıllar boyunca, entellektüellerin, ressamların, sanatçıların ve ünlü simaların uğrak yeri olmuştur. Dünyada eşi benzeri olmayan bir güzelliğe sahip olan adanın Marina Piccola ve Marina Grande adında bitişik iki ana limanı bulunuyor. Özellikle adanın yüksek bölümü ruhunuzu ferahlatacak bir manzaraya sahip. Birçok kültüre ev sahipliği yapmış olan ada, sakin yaşantısı ve olağanüstü doğasıyla misafirlerine huzurlu bir ortam sunuyor. Buraya gittiğinizde harika fotoğraf kareleri yakalayacağınızdan şüpheniz olmasın.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account