ENDÜLÜS’TEN PORTEKİZ’E UZANAN MASALSI YOLCULUK…

ENDÜLÜS’TEN PORTEKİZ’E UZANAN MASALSI YOLCULUK…

İspanya ve Portekiz… Avrupa’nın batısında yer alan bu iki ülke seyahatseverlere harika deneyimler sunuyor. Özellikle İspanya’nın farklı bir coğrafyaya sahip olan Endülüs Bölgesi’nden başlayıp Portekiz’in başkenti Porto’da son bulan muhteşem bir yolculukla unutulmaz anlara şahit olabilirsiniz. Endülüs’te Sevilla, Granada ve Cordoba’da Arap egemenliğinin etkisini yaşayıp, Portekiz’de Lizbon ve Porto şehirlerinde farklı bir kültüre merhaba diyeceksiniz. Prontotour’un Portekiz-Endülüs turlarında neler var? Gelin beraber bakalım…

İSPANYA’DA FARKLI BİR COĞRAFYA: ENDÜLÜS

İspanya toplam 17 özerk bölgeden oluşuyor. Ancak içlerinde Endülüs’ü çok farklı bir yere koymak gerekiyor. Bölge yüzyıllarca farklı kültürlere ev sahipliği yapsa da, Arap egemenliği çok net bir şekilde karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 600 yıl süren İslam etkisini birçok yapıda görebilirsiniz. Bu etkiye özellikle en çok Granada’da yer alan Elhamra Sarayı‘nda tanık olacaksınız. Dönemin Gırnata’sı olarak isimlendirilen Granada’da yüksek bir yerde şehre hakim konumda bulunan Elhamra Sarayı İslam kültürünün ulaştığı en üst seviyeyi temsil ediyor. Saray; mimarisi, süslemeleri, taşları, etrafındaki doğası ile Granada’ya uyum sağlamasının yanı sıra kattığı değerle de şehre adeta renk katıyor. Burasının İspanya turuna katkısı da çok büyük. Günde ortalama 8 bin kişi sarayı ziyaret ediyor. Hava karardığında ışıklandırılan saray, muhteşem bir görünüme bürünüyor. 1492 yılında İslam egemenliğinin bölgede son bulmasının ardından sarayın kontrolü İspanya’ya kalıyor.

ENDÜLÜS’ÜN BAŞKENTİ SEVILLA

Endülüs Bölgesi’nin başkenti Sevilla, bu turda göreceğiniz diğer önemli bir destinasyon. Parklar ve bahçeler şehri olan Sevilla, sahip olduğu önemli yapıların yanı sıra doğasıyla da kendine hayran bırakıyor. Özellikle Sevilla’da, turizmin cazibe merkezi haline gelen Plaza de Espana‘da görsel bir şölenin içinde kalacaksınız. Şehrin simgesi olan bu meydandaki yapı İslam ve Hristiyan kültürünün bir karışımı mimariyle oluşturulmuştur. Bu heybetli yer, Sevilla’da katedralin ardından etkileyici yapıdır şüphesiz.

Endülüs Bölgesi’nin bir diğer önemli şehri de Cordoba‘dır… İspanya’nın güneyinde yer alan Cordoba’nın tarihi iki bin yıl öncesine dayanır. M.Ö 169’da kurulan Cordoba, bir zamanlar yaklaşık 1 milyon nüfusuyla dünyanın en büyük şehriydi. Bu arada şehrin simgesi haline gelen ve en çok ziyaret edilen yeri 785 yılında cami olarak yaptırılan ve İspanya’nın bölgedeki egemenliği tekrar almasıyla 1523 yılında katedrale dönüştürülen Kurtuba Camii… Dünyanın en çok sütunun olduğu yapı, aynı zamanda Unesco koruması altında.

AVRUPA’NIN EN BATISI PORTEKİZ

İspanya’nın Endülüs Bölgesi’ni tamamladıktan sonra artık sırada Avrupa’nın en batısında yer alan Portekiz var. Burada ilk durak ise ülkenin başkenti Lizbon. Aynı zamanda Portekiz’in en büyük ve turistik şehri olan Lizbon  tarihi, yemekleri, grafitilerle süslü sokakları ve nostaljik tramvaylarıyla uzun süre hafızalardan çıkmayacak güzelliklere sahip. Avrupa’nın da en eski başkentlerinden biri olan Lizbon’da zamanında birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Bu kültürel zenginliğe tanık olmak için ise, Belem Bölgesi’ndeki önemli yapıları ziyaret etmelisiniz. Belem Kulesi, Jeronimos Manastırı, Kaşifler Anıtı gibi tarihi yapılar adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Portekiz’in hava durumundan da bahsetmek gerekir. Lizbon Avrupa’nın güneşli başkentleri arasında yer alıyor. Kış mevsiminde bile seyahat etseniz bile güneşli bir günle karşılaşmanız yüksek ihtimal.

AVRUPA’NIN ÇIKIŞ KAPISI PORTO

Başkent Lizbon’un ardından Portekiz’in en büyük ikinci kenti olan Porto, Avrupa’nın çıkış kapısı olarak gösteriliyor. Tarihi yapısı, doğası ve yaşantısıyla farklı bir deneyim sunan şehirde, gezilecek yerler açısından da çok sayıda seçenek bulunuyor. Porto Katedrali, Liberdade Meydanı, Batalha Meydanı, şehrin en eski ve tipik yerleşim merkezi olan Riberia bölgesi ,Tore dos Clerigos Kulesi, şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan Santa Catarina , Don Luis 1. Köprüsü, Arrabida Köprüsü, şehrin yeni ve modern bölgesi olan Boa Vista görülmesi gereken yerlerden bazıları.

Yıkık dökük Orta Çağ kalıntılarıyla farklı bir güzelliğe tanık olabilirsiniz. Portekiz’in geleneksel yemeklerini de bu şehirde tadabilirsiniz. Özellikle deniz ürünlerinin net şekilde vurgulandığı bir mutfak kültürü vardır. Şehirdeki birçok restoranda lezzetli balık çeşitlerini denemenizi öneririz.

MUCİZEYE SAHNE OLAN FATIMA

Lizbon’a 170 km sonra Fatima Bölgesi bir mucizenin gerçekleştiğine inanılan bir yer… Portekiz’in Fatima kasabasında üç çoban çocuğun yaşadıkları bir dizi olay dünyanın en fenomen olayına dönüşür ve dünyanın her yerinden ziyaretçi buraya akın eder.

Jacinta Martos, Francesco Martos ve Lucia dos Santos. adlı çocuklar 13 Mayıs 1917 tarihinde gökyüzünde ışıklar içerisinde Meryem Ana’yı görür. Meryem Ana bu çocuklara dünyanın gittiği kaos hakkında uyarılarda bulunur. Her ayın 13’ünde çocuklara buraya gelmelerini ve bu gördüklerini hiç kimseye söylememeleri gerektiğini söyler. Ama çocuklardan en küçüğü olan Jacinta dayanamayıp annesine söylüyor ve annesi de komşulara.

13 Ekim 1917’e gelindiğinde ise tam tamına 50 bin insan bu olayı izlemeye gider. Hava açık ve güneşliyken birden kararır ve çocuklar dizlerinin üzerine çökerek gökyüzüne bakar. 50 bin insan gökyüzünde bir ışık patlamasına şahit olur. Bu olaydan sonra çocukların Meryem Ana’yı gördükleri yere bir manastır inşa edilir. Günümüzde ise burası bir hac yoludur. Yıllık bir milyona yakın ziyaretçisiyle önemli bir turizm merkezidir. Siz de bu önemli yeri ziyaret etmelisiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account