ENDÜLÜS’ÜN BAŞKENTİ SEVILLA

ENDÜLÜS’ÜN BAŞKENTİ SEVILLA

17 özerk bölgeden oluşan İspanya’da, Endülüs’ü ayrı bir yere koymak gerekiyor. Arap egemenliğinin hakim olduğu bölge yüzyıllarca farklı kültürlere ev sahipliği yapmış. Bu nedenle turistlerin de ilgi odağı halinde. Yılda yaklaşık 80 milyon turistin ziyaret ettiği İspanya’da Endülüs Bölgesi’nin başkenti Sevilla, birçok güzelliği içinde barındırıyor. Parklar ve bahçeler şehri olan Sevilla, sahip olduğu önemli yapıların yanı sıra doğasıyla da kendine hayran bırakıyor. Kentte ayrıca Endülüs’ün bir kültürü olan flamenkonun keyfini çıkarabilirsiniz.

sevilla manset

SEVILLA’NIN EN GÖZDE MEYDANI (PLAZA DE ESPANA)

Endülüs’ün başkenti Sevilla’da görülmesi gereken önemli yapılar bulunuyor. Bunların arasında Plaza de Espana (İspanya Meydanı) şüphesiz ilk sırada yer alıyor. Şehrin en gözde meydanı olan Plaza de Espana, turistlerin de en çok ilgi gösterdiği yer olarak dikkat çekiyor. Maria Luisa Parkı’nın içinde yer alan Plaza de Espana, 1929 yılındaki İbero – Amerikan Fuarı öncesinde şehri daha görkemli gösterebilmek adına inşa edilmiş. İspanyol mimarisinin önemli örneklerinden biri olan bu meydan, Sevilla’nın Venedik’i olarak da adlandırılıyor. Meydanda bulunan kanalların üzerindeki köprülerden baktığınızda sanki Venedik’teymiş hissine kapılmanız mümkün. Özellikle hava karardığında da romantizmin zirve yaptığı da aklınızda bulunsun.

plaza de espana

DÜNYANIN EN BÜYÜK GOTİK YAPISI

Sevilla’da Plaza de Espana’nın yanı sıra çok etkileyici bir yapı daha bulunuyor. Dünyanın en büyük gotik yapısı olan Sevilla Katedrali, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir diğer mekan. Dünyanın en büyük dördüncü katedrali olan Sevilla Katedrali’nin yapımına 1402 yılında başlanmış. Katedrali yapan kişilerin “Öyle muazzam bir kilise inşa edelim ki, görenler bizim çıldırdığımızı düşünsünler” şeklinde ifade ettiği katedral 16. yüzyılda tamamlanmış. Kilisenin iç bölümünde yer alan kuleye çıktığınızda ise harika bir Sevilla manzarasıyla baş başa kalıyorsunuz.

sevilla katedral

BİR ENDÜLÜS KÜLTÜRÜ: FLAMENKO

Sevilla’yı ziyaret ettiğinizde Endülüs’ün bir kültürü olan flamenkoyu da izlemeden dönmeyin. Acıyı coşkuyla harmanlayan bir müzik türü olan flamenko, dansıyla birlikte izleyicilere unutulmaz anlar yaşatıyor. Müziğin ritmine sanatçıların dansı da eklenince ortaya çıkan ambiyansı başka bir yerde bulmanız pek mümkün değil. Hatta gösterinin ardından bir süre o etkiden çıkamayabilirsiniz.

30

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account