En’lerin Köprüsünden Geçtiniz mi?

En’lerin Köprüsünden Geçtiniz mi?

Öyle bir köprü düşünün ki, hem dünyanın en romantik, hem de dünyanın en eski köprüsü olsun. Dünyanın en eski meydanlarından birini yine dünyanın en ihtişamlı kalesine bağlayan Charles Köprüsü’nden bahsediyoruz; Prag’ın en ünlü simgelerinden Charles Köprüsü. Üzerinde kaç ressamın Picasso’ya, Botticelli’ye öykündüğü, kaç sanatçının eserleriyle Vivaldi’yi, Beethoven’ı yaşattığı bilinmeyen, sayısız romantik dakikalara, evlilik tekliflerine sahne olan bu köprü, yüzlerce yıldır bohem mizacıyla Vitava Nehri’nin bir durgun, bir coşkun akan sularını okşuyor.

Prag-Karl-Koprusu-1

515 metre uzunluğunda ve yaklaşık 10 metre genişliğinde olan Charles Köprüsü’nün yapımı da diğer birçok özelliği gibi nadir rastlanılan türden. Prag için oldukça önemli bir isim olan İmparator Charles IV’ün dönemin ünlü mimarı Peter Parler’e yapımı için talimat verdiği köprü, 14. Yüzyılda yapımına başlanılmasına karşın anacak 15. Yüzyılda tamamlanabilmiş. Charles köprüsünün en önemli özelliği Çek halkının milenyum anlayışında da değişliklere neden olan nümerik bir ritüele sahip olması. Güçlü sel baskınlarına karşı köprüsünün yıkılmaması için geliştirilen çeşitli fikirlerin en fantastik olanı da budur. Dönemin gökbilimcileri köprünün yapımına 9 Temmuz 1357’de başlanırsa yakalanan rakamsal dizinin ancak 2222 yıl sonra tekrar yakalanabileceğini ve 3579 yılına dek köprünün ayakta kalabileceğini iddia etmişlerdir. Düşüncenin imparator ve halk tarafından ciddi biçimde kabul görmesi nedeniyle köprü yapımına 9 Temmuz 1357 saat 05.31’de başlanır. Başlama saatinin de etkisiyle yakalanan rakamsal dizin 135791 olur ve köprü varlığını yakalanan bu sonsuzluk imgesiyle yüzlerce yıldır devam ettirir.

Prag-Karl-Koprusu-2 Prag-Karl-Koprusu-3

Charles Köprü’sü sadece kendi estetiği ile değil, iki ucunda barındırdığı gotik kulelerle de ünlüdür. Bunlardan en ünlü olanı ise Yine Peter Parler tarafından yapılan Old Town Bridge Tower’dır. Bu eşsiz gotik kulelerle birlikte köprüye muhteşem atmosferini sağlayan başka bir unsur, üstünde bulunan ve her biri ayrı bir sanat eseri olan heykellerdir. Bu heykeller köprü üzerindeki sokak ressamları tarafından ilham kaynağı olarak kullanılır.

Charles Köprüsü’nün geçmişte taşıdığı isimlerden biri, “Kraliyet Köprüsü”dür. Köprünün bu isimle anılmasının nedeni yapıldığı dönemlerde ünlü Prag Kalesi ile Eski şehri birleştiren tek yapı olmasından kaynaklı Kralların taç giyme törenlerinin burada yapılmış olması.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account