ESKİŞEHİR’İN AVRUPA’DA BİR YER OLDUĞUNUN 10 KANITI

ESKİŞEHİR’İN AVRUPA’DA BİR YER OLDUĞUNUN 10 KANITI

Herhangi bir nedenle Eskişehir’i ziyaret edenler bilir. Eğer bu şehirde bir gün bile geçirdiyseniz, şehrin sizde bıraktığı etki ya bir Avrupa seyahati etkisidir ya da bir Avrupa seyahati etkisinden daha fazlasıdır. Peki, durum gerçekten böyle midir? Gittik, adım adım gezerek bu teze sağlam 10 kanıt aradık. İşte sonuçlar;

MUHTEŞEM ŞEHİR YAPILANMASI

Eskişehir’in Avrupa standartlarında bir şehir olduğu gerçeğinden bahsederken ilk değinilmesi gereken konulardan biri de mükemmel şehir yapılanmasıdır. Geniş cadde ve kaldırımlar, sadece ihtiyacı karşılayacak nitelikten çok estetik bir özellik de taşıyor. Şehrin tüm kaldırım taşları, sanatçı ve mimarların birlikte çalıştığı belediye atölyelerinde yapılıyor. Hal böyle olunca Avrupa sokaklarında görmeye alışkın olduğumuz rengarenk kaldırımlar, köprüler ve tabelalar Eskişehir’de çıkıveriyor karşımıza.

Eskişehir_Turu (9)

ENGELSİZ ŞEHİR

Eskişehir için bu ifadeyi kullanmak kesinlikle bir yanılgı olmaz. Türkiye sınırları içinde engelli vatandaşların ulaşım, iletişim ve bilumum alanlardaki konforunun Eskişehir düzeyinde düşünüldüğü bir başka şehir daha yok. Toplu ulaşım araçlarından park bahçe girişlerine, kaldırım köşelerinden sanat galerilerine kadar her yerde bırakın engelli yollarını çok sayıda engelli aracı görmek mümkün. Hem de her yerde.

Eskişehir_Turu (2)

GERÇEKÇİ OL, İMKANSIZI İSTE

Dünyaca ünlü lider Che Guevara’nın “Gerçekçi ol, imkansızı iste” sözünü duymayan yoktur. İşte bu cümle Eskişehir’de gerçekten karşılık bulup, anlam kazanmış. Nasıl mı? Herhangi bir denize kıyısı olmayan bu şehre sonradan deniz getirilmiş. Şehrin yakınından geçen Porsuk Çayı’nın suyu şehre öyle zekice kanalize edilmiş ki, Eskişehir’e gidip de bu şehirde deniz yok demek gerçekten zor. Şehrin yapay plajını gördüğünüzde şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

Eskişehir_Turu (10)

SANAT HER YERDE

Eskişehir’de sanatın tüm dallarını kentin farklı noktalarında görüp deneyim etmek mümkün. Onlarca müze ve sanat galerisinin Türkiye’de başka bir örneğinin olmadığını kolaylıkla söyleyebiliriz. Hatta bu müze ve galerilerden birçoğu, çoğu gelişmiş Avrupa şehirlerinde bile yok. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Balmumu Heykel Müzesi ve Opera Binası Eskişehir’in gerçek bir sanat şehri olduğunu kanıtlayan argümanlardan sadece birkaçı.

Eskişehir_Turu (7)

SAZOVA BİLİM, SANAT VE KÜLTÜR PARKI

Bir park düşünün binlerce metrekarelik alana yayılan, ve o parkın içinde hem ilim, hem kültür hem de sanatın olduğunu düşünün. Öyle sözde filan da değil. Gerçek sanat, bilim ve kültürden bahsediyoruz. Sazova Bilim, Sanat ve Kültür parkında tüm bu bahsedilenleri bulmak mümkün. Öncelikle parkın içinde dev boyutlarda yapay bir göl bulunuyor. Üzerinde su kayağı yapılabilen bu yapay göl aynı zamanda içi müze olan dev bir korsan gemisine de ev sahipliği yapıyor.

Eskişehir_Turu (3)

Korsan gemisinin hemen yakınında bulunan Masal şatosunun ise Türkiye’de başka bir benzeri yok. İçinde müzeden, sanat galerisine, kafeteryadan hediyelik eşya mağazasına kadar birçok aktivite alanının bulunduğu şato, Eskişehir’in en çok turist çeken yapılarından biri.

Eskişehir_Turu (4)

Yine aynı park içinde bulunan dev akvaryum da deniz altı canlı yaşamına dokunmanın en çekici yollarından biri.

Eskişehir_Turu (6)

HALLER GENÇLİK MERKEZİ

Eskişehir’in en merkez noktasında bulunan haller Gençlik Merkezi, şehrin önemli çekim merkezlerinden biri olmanın yanı sıra ilginç bir geri dönüşüm hikayesiyle de biliniyor. İçinde dünya mutfağından lezzetlerin tadılabileceği restoranların, dünya standartlarında kafeteryaların, hediyelik eşya mağazalarının ve pupların olduğu Haller Gençlik Merkezi bu halinden önce yıkılması planlanan bir sebze meyve haliymiş. Halin yıkılmasını “yıkmak kolaydır, önemli olan yeniden yapmaktır” düşüncesiyle hareket eden yeni belediye yönetimi engellemiş ve renove edilmesi için hemen çalışmalara başlamış. Ortaya çıkan sonuç ise kesinlikle görülmeye değer.

Eskişehir_Turu (1)

KENT PARK MUCİZESİ

Eskişehir’i Türkiye’den bağımsız bir kent haline getiren en belirgin faktörlerden biri hiç şüphe yok ki, Kent Park. Kent Park’a girdiğinizde ilk karşılaşacağınız şey Porsuk Çayı’ndan beslenen bir yapay göl olacaktır. Etrafında yürüyüş, bisiklet ve koşu parkularının bulunduğu bu yapay göl aynı zamanda bir de yapay adaya ev sahipliği yapıyor. Yapay gölü geçtikten hemen sonra ise kentin gözbebeği yapay plaj ile karşılacaksınız. Denize kıyısı olan birçok şehirde bu denli düzenli ve gösterişli bir plaj bulmanız zor. Parkın plaj kısmını da asma köprü üzerinden geçtiğinizde Porsuk Çayı’nın doğanın yeşiline karıştığı muhteşem bir manzara göreceksiniz. Hatta bu manzaraya balık tutan Eskişehirliler eşlik edecek.

Erman Balak

KÖPRÜLER, KANALLAR, BOT TURLARI

Şehrin ortasından geçen Porsuk Çayı, öyle güzel değerlendirilmiş ki Eskişehir’de, hani bir Eskişehirli çıkıp gitse Amsterdam’a kendini hala Eskişehir’de sanacaktır. Çok sayıda köprünü bulunduğu Porsuk çayı üzerinde yapılan bot turuna katılabiliyorsunuz. Altından geçtiğiniz her biri farklı renk ve tasarımdaki köprüler de bu tura eşlik ediyor. Köprülerin her birinin ayrı renklerde olmasının nedeni ise her bir rengin bir insan karakterini temsil ettiğine inanılması.

Eskişehir_Turu (8)

SINIRLARI ZORLAYAN GECE HAYATI

Bir kent bu denli gelişmiş ve modern olur da, içinde tüm beklentileri karşılayan bir gece hayatı olmaz mı? Tabii ki olur. Bu masal şehirde gece hayatı havanın kararmasıyla birlikte ünlü barlar sokağında ve Haller Gençlik Merkezi civarında hareketlenmeye başlar. İlerleyen saatlerde ise bu merkezlerde eğlencenin doruklara çıktığını görmeniz mümkün.  Şehrin bir diğer merkezi eğlence noktası ise 222 isimli eğlence merkezidir. İçinde, performans alanı, şarap evi, yaz bahçesi, et restoranı ve 1200 kişilik dev gece kulübü bulunan bu tesis, Türkiye’nin en ünlü eğlence merkezleri arasında yer alır ve bunun hakkını sonuna kadar verir. Eskişehir’de eğlencenin bittiğini ise birçok gelişmiş Avrupa şehrinde olduğu gibi havanın aydınlanması ile anlayabilirsiniz.

Eskişehir_Turu (12)

YAŞAYAN EFSANE ODUN PAZARI

Eskişehir merkez ilçelerinden biri olan Odun Pazarı, aynı zamanda şehrin en turistik bölgelerinden biri olma özelliği taşıyor. Tarihi evler ve dar sokaklar ilçeye muhteşem bir hava katıyor. Çoğu butik otel olan bu tarihi yapılarda konaklamak ise apayrı bir keyif. Özellikle bölgenin en meşhur oteli olan Abacı Konakları’nı tercih ederek Odun Pazarı ruhunu tam anlamıyla teneffüs edebilirsiniz.

Eskişehir_Turu (13)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account