EUROLEAGUE FINAL FOUR HEYECANINI BELGRAD’DA YAŞAMAYA VAR MISIN?

EUROLEAGUE FINAL FOUR HEYECANINI BELGRAD’DA YAŞAMAYA VAR MISIN?

Avrupa’da basketbolun en önemli organizasyonu olarak kabul edilen Eurolig’de final four heyecanı bu yıl Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yaşanacak. 18-20 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek organizasyon için basketbol severler adeta Belgrad’a akın edecek. Siz de bu heyecana ortak olabilir aynı zamanda Balkanlar’ın en güzel şehirlerinden olan Belgrad’ı vizesiz bir şekilde gezebilirsiniz. Prontotour’un bu özel dönem için hazırladığı Euroleague Final Four Belgrad turuna katılarak unutulmaz anlara şahit olabilirsiniz. Peki bu turda Belgrad’da gezilecek yerler neler? Gelin daha yakından bakalım…

Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad, her daim gezginlerin yoğun ilgi gösterdiği yerler arasında bulunuyor. Balkanlar’ın gözde şehirlerinden Belgrad, kültürel zenginliklerinin yanı sıra doğa güzellikleri ile de çok beğenilen bir yer. Tuna ve Sava Nehri’nin birleştiği noktada bulunan Belgrad, aynı zamanda dinamik yaşamıyla da gençlerin çok ilgisini çekiyor. Özellikle hareketli bir gece hayatının olduğu şehirde eğlence gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam ediyor.

BALKAN COĞRAFYASININ GÖZDESİ

Belgrad, Sırpça’da “Beyaz Şehir” anlamında geliyor. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz şehri yürüyerek keşfetmek mümkün. Birçok önemli nokta yürüme mesafesinde bulunuyor. Euroleague Final Four Belgrad turundaki ilk günde şehrin merkezindeki önemli noktaları ziyaret edeceksiniz. Şehir turunuzda ilk olarak kentin günlük yaşamını, önemli binaları ve şehrin ortasında bilinçli bir şekilde bırakıldığı iddia edilen ve NATO tarafından bombalanmış içişleri bakanlığının binalarını göreceksiniz. Ardından Bayraklı Camisi, Belgrad Kalesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Saat Kulesi, Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Stefan Lazarevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Kale Meydan, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan yürüyerek görülecek yerlerden bazıları…

OSMANLI’NIN İZLERİ

Özellikle şehrin merkezinde yer alan ve en önemli turizm merkezlerinden biri olan Belgrad Kalesi’nde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kalemegdan olarak adlandırılan bu yerin içinde müzeler, parklar, anıtlar, ve heykeller bulunuyor. Burada aynı zamanda 1521 yılında Belgrad’ı fetheden ve şehirde tam 357 yıl hüküm süren Osmanlı’nın etkisini de hissedeceksiniz.

BELGRAD ÇEVRESİNDE DE YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR

Turunuzun bir sonraki gününde dilerseniz Prontotour’un düzenlediği Karlofça-Novi Sad-Fashion Park Outlet Center turuna katılabilirsiniz. Ekonomik olarak Sırbistan’ın en gelişmiş bölgesi olan Voyvodina’da ilk olarak bizim tarihimizde de önemli bir yere sahip olan Sremski Karlovci (Karlofça) kasabasını ziyaret edeceksiniz. Kasaba, Osmanlı İmparatorluğu’nun gerileme döneminin başlangıcı sayılan ve büyük çapta toprak kaybedilen ilk anlaşma olan,1699 tarihli Karlofça Anlaşması ile Osmanlı tarihinde de önemli bir yer tutar. Anlaşmanın imzalandığı tepede yer alan Barış Şapeli’ni de görebilirsiniz.

Bu turda Voyvodina Eyaleti’nin başkenti Novi Sad’ı da ziyaret edeceksiniz. Ünlü fizikçi Albert Einstein‘ın da bir süre yaşadığı şehirde birçok önemli tarihi yapıları görebilirsiniz. Bu yapılar arasında Svetozar Miletiç Heykeli, Katolik Katedrali, Ortodoks Aya Yorgi Katedrali, Aya Nikola Kilisesi ve Sinagog gibi yerler bulunuyor.

Belgrad seyahatinizi yeme içme açısından da çok seveceksiniz. Çünkü bizim damak tadımıza uygun olan Balkan mutfağının güzel lezzetlerini Belgrad’ın her yerinde bulabilirsiniz. Kebaptan köfteye kadar birçok yemek seyahatinizi daha da keyifli kılacak.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account