FARKLI KÜLTÜRLERİ BİR ARADA TUTAN EGZOTİK AFRİKA ÜLKESİ: FAS

Afrika’nın en batısında bulunan Fas, son dönemlerde gezginlerin ilgi odağı halinde. Her yıl Avrupa’dan 10 milyon turistin ziyaret ettiği Fas; zengin tarihi, şaşırtıcı coğrafyası, yaşayan geleneksel dokusu, özgün mutfağı ve eğlence hayatıyla tüm gezginlerin ilgisini çekiyor. Pronto Akademi çatısı altında düzenlenen Fas eğitim programında bir araya geldiğimiz Prontotour Fas Yerel Acentası Murat Serim, Fas ile ilgili birçok şeyi Prontoblog‘a anlattı. İşte Fas hakkındaki her şey bu videoda…

İşte Murat Serim’in Fas hakkındaki değerlendirmeleri…

Fas’ı biz her ne kadar Arap ülkesi olarak bilsek de, aynı zamanda bir Afrika ülkesidir. Afrika, Arap ve Avrupa kültüründen beslenmiş melez bir yapıya sahip son derece egzotik kalmayı başaran ender destinasyonlardan biri. Afrika ile Avrupa arasındaki geçiş noktasındaki bir köprü görevi görüyor. Türkiye kadar zengin bir çeşitliğe sahip. Bu bakımdan mutlaka görülmesi gereken bir destinasyon.

Egzotik yapısı turistlerin ziyaret nedenlerinin başında geliyor. Binlerce yıldır el değmeden günümüze kalmış medineler var. 15. yüzyılda bir seyyah Bağdat’tan kalkıp, Fas’ı nasıl keşfettiyse, siz de bugün Fas’ın şehirlerine geldiğinizde aynı otantik yapıyı bulacaksınız. Çarşıları, pazar yerleri, insanların hala geleneklerine bağlı olarak yaşaması, rengarenk kıyafetleri, şarkıları ve yaşama neşeleri Avrupa insanının çok ilgisini çekiyor.

FAS TURLARINDA HANGİ ŞEHİRLER ÖNE ÇIKIYOR?

Fas çok büyük bir coğrafyada yer alıyor. Kuzeyinden güneyine 650 bin km²’lik bir alana yayılmış. Her bölgesinin farklı bir yapısı var. Biz Prontotour ile birlikte 5-6 görülmesi gereken şehirleri seçtik. Bunun en başında Marakeş geliyor. Marakeş günümüzde dünyanın en önemli turizm şehirlerinden biri. Medreseleri, camileri ile her ne kadar kültürel bir şehir olarak düşünsek de, gece hayatı, eğlenceli sokakları ve kafeleriyle her yönden bir gezgini kendine çekiyor. Marakeş, Fas seyahatlerinin olmazsa olmazlarından. Fas’ın yanı sıra daha çok Endülüs kültürüne sahip olan Fes şehrini gezebilirsiniz. Otantik yapısının içinde kaybolmak mümkün. Bunun dışında Sahra Çölü de tabii var. Burası Dubai‘ye göre çok farklı. Öyle lüks araçlarla çölde gezmiyorsunuz. Burası yaşayan bir coğrafya. Turistik geziden daha çok keşif yapıyorsunuz. Aynı zamanda çölde güneşin doğuşunu ya da batışını karşılıyorsunuz. Develerle bu keyfi yaşıyorsunuz.

FAS MUTFAĞINDA HANGİ YEMEKLER POPÜLER?

Dünya üzerinde lezzet turları önemli bir hale geldi. Fas da gurme seyahatleri organize edebileceğimiz bir seviyeye geldi. Kendine has karakteristik bir mutfağa sahip bir ülke. Son dönemde Avrupa’da çok popüler oldu. Fas mutfağı denildiğinde Tajin adlı yemekler akıllara geliyor. Toprak kaplarda pişirilen et, tavuk ve balıkla yapılıyor. Farklı baharatlar kullanılıyor. Ayvalı kuzu Tajin‘i önerebilirim. Ana yemekler dışında  bademli tatlıları çok meşhur. Özellikle Türk misafirlerinin ağız tatlarına uygun yemekler bulunuyor.

FAS’TA ALIŞVERİŞ

Eski medinelerin içinde yer alan eski çarşılar var. Buralar sadece turistler için değil, yerel halk da buralara geliyor. Geleneksel el sanatı ürünler var. Fas desenleriyle süslü seramik ve ahşaptan yapılan tabak ve çanaklar bulunuyor. Deri ürünlerinden yapılan puf, terlik yapılıyor. Bunlar satın alınabilir. Son dönemde Argan yağıyla da Fas gündeme geldi. En yoğun Argan ağacının bulunduğu ülke olarak dikkat çekiyor. Özellikle endüstriyel kozmotikte çok kullanılıyor.

Hem vizesiz bir ülke olmasıyla çok cazip. Türk misafirlerinin de rahat edebilecekleri bir ülke. Türkiye hayranı olmuş bir halktan bahsediyoruz. Direkt iletişim rahatlıkla kurulabiliyor. Diğer ülkelere göre bu konuda bir adım daha öne çıkıyor.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account