Farklı Tatların Başarılı Birleşimi: Tayland Mutfağı

Farklı Tatların Başarılı Birleşimi: Tayland Mutfağı

Tayland, Budist tapınakları, Kwai köprüsü ve siyam kedisiyle meşhur olduğu kadar mutfağıyla da nam salmış bir ülke. Bu nedenle birçok ülkede Tayland restoranı bulabilirsiniz. Tabi ki bu benzersiz lezzetleri Tayland’da deneyimlemenin verdiği tat çok farklı olacaktır.

Tayland’ın temel gıdası pirinç. Bir Türk için ekmek, İtalyan için pizza neyse Taylandlılar için de pirinç aynı anlamı ifade ediyor. Pirinç üretiminin ve tüketiminin yaygın olması nedeniyle pirinç, Tayland’da birçok yemek çeşidiyle birlikte tüketilir.

Çin ve Hindistan etkilerinin görüldüğü Tayland mutfağı tatlı, tuzlu, ekşi, ve acı lezzetlerin başarılı bir birleşiminden oluşmaktadır. Benzersiz mutfak lezzetlerine sahip bu Uzakdoğu ülkesine yapacağınız keyif dolu seyahatten evinize fazla kilolarla dönmemeye dikkat edin!

Tom Yum Goong (Baharatlı Karides Çorbası)

Baharatlı karides çorbası Tayland’ın en popüler lezzetlerinden bir tanesi. Karides, mantar, limon, acı biber, ıhlamur yaprakları, balık sosu ve baharatların muhteşem birleşiminden oluşuyor. Bu haliyle en güzel Tayland yemekleri için harika bir başlangıç oluşturuyor.

Tom Yum Kung

Pad Thai (Kızarmış Erişte)

Tayland’ın en bilinen makarna yemeklerinden bir tanesidir. Gün içerisinde veya geceleri hafif bir yemek olarak tüketilir. Tavuk, karides ve Tayland’a özgü sos ve baharatlarla karıştırılarak elde edilen bu makarna çeşidi ülke genelinde özellikle akşam pazarlarında çok popülerdir.

PadThai

 Som Tam (Baharatlı Papatya Salatası)

Tayland’da yardımcı yemek değil ana yemek statüsünde bulunan salataların en çok sevileni papatya salatası. Yapımında yeşil papatya, fasulye, pirinç, domates, baharat ve sos çeşitleri kullanılan papatya salatası karides gibi su ürünleri veya et çeşitleri ile zenginleştirilebiliyor.

Papaya salad spicy salted eggs : som tam

Gai Pad Med Mamuang (Kaju Fıstıklı Tavuk)

Tavukların soya ve istiridye sosuna bulandığı, soğan ve sarımsakla sotelendiği, kuru biber ve taze yeşil soğanla beraber servis edildiği kaju fıstıklı tavuğa bayılacaksınız. Kelime oyunumu bağışlayın ama Taylandlılar bu fıstığa bayılıyorlar. Kajunun Tayland mutfağındaki kullanımı çok yaygın.

Chicken cashew nuts

Geng Kheaw Wan Gai (Yeşil Körili Tavuk)

Tayland mutfağında Hindistan etkisini gösteren tatlardan bir tanesi köri. Kullanımı oldukça yaygın durumda ve çok seviliyor. Yeşil körili tavuğun içerisinde kullanılan Hindistan cevizi sütü bu yemeğe tadını veren ana malzemelerin başında geliyor. Körinin acısını dindirmek için Tayland’ın meşhur taro tatlısını egzotik meyvelerinden yemeyi sakın ihmal etmeyin!

Green chicken curry

Taro Tatlısı

Köri soslu, acı biberli, bol baharatlı Tayland yemeklerinin acısını yine Tayland’ın meşhur taro tatlısı dindirir. Palmiye şekeri, Hindistan cevizi ve Hindistan sütünün birleşimiyle yapılan taro tatlısında tayland’ın egzotik esintisini hissetmek mümkün.

Grilled sweet cassava and taro ball (Thai Dessert)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account