FAS’IN BAŞKENTİ’NE YOLCULUK; RABAT GEZİ REHBERİ

FAS’IN BAŞKENTİ’NE YOLCULUK; RABAT GEZİ REHBERİ

Kültür ve tarih dolu bir yolculuğa hazır mısınız? Afrika kıtasının görkemli turizm cenneti Fas, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Fas’ın ihtişamlı başkenti Rabat, tarihi gizemleri ve çoklu kültürüyle gezginleri kendine hayran bırakıyor. Yaşam standardının yüksek, sokakların temiz, imkanların sınırsız olduğu Rabat, Fas’ın Avrupa’ya bakan yüzü olarak değerlendiriliyor. Dünyaca ünlü markaların genel merkezleri ve pek çok uluslararası kuruluşun şubeleri burada olduğu için kültür tatili alış veriş çılgınlığıyla bir araya geliyor. Şehirde ikamet eden yabancı sayısının hayli fazla olması Rabat’ı diğer Afrika şehirlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri. Muhteşem mimarinin yarattığı atmosfer tarih kokan sokaklarla birleşiyor. İşte Rabat hakkında bilmeniz gereken her şeyi derlediğimiz Rabat gezi rehberi sizlerle…

Kuzey Afrika’nın Avrupai Yüzü Rabat Nerede?

Kolonyal mimarisi, palmiye ağaçlarıyla çevrili işlek caddeleri, sevimli minik dükkanları, zengin tarihinin yansıması olan sanatsal anıt ve heykelleriyle mutlaka görmeniz gereken bir şehir olan Rabat, Fas’ın kuzeybatısında yer alıyor. Atlantik Okyanusu’nun kıyısına dökülen Bou Regreg Nehri’ne komşu olan şehir, kültür turizminin bir parçası olmak isteyenlerin gözdesi.

Kültür Başkenti Rabat’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Rabat’a direk uçuş imkanlarını dönemsel olarak sorgulamanızı öneririz. Ancak aktarmalı uçuşlar mevcut ve bu uçuşlar en az yedi en çok on dört saat sürüyor. Dilerseniz Fas’ın en işlek havalimanı olan Kazablanka Havalima’nına iniş yaptıktan sonra nostaljik trenlerle Rabat’a ulaşabilirsiniz. Afrika kıtasında tren yolculuğu yapmak kıymetli bir deneyim. Yolculuk çok rahat geçmese bile yolculuk sırasında göreceğiniz etkileyici manzaralar konfor problemini telafi ediyor. Zaten Prontotour ile yapacağınız seyahatte bu detayları düşünmenize gerek olmayacak.

Karşınızda Tüm İhtişamıyla Fas Rabat

1955 yılındaki bağımsızlık ilanının ardından Fas’ın başkenti olan Rabat, o tarihten bu yana ülkenin idare merkezi. Turizm geliri Fas için hayati öneme sahip. Ülkenin ekonomik ve idari yükünü sırtlayan bir liman kenti görünümündeki Rabat’ın tam manasıyla bir turizm kenti olduğunu söylemek güç. İşte tam da bu yüzden Rabat’ta dolaşmak çok keyifli; şehrin sokaklarında sadece siz varmış gibi gezebilirsiniz. Sakin sokakları keyifle adımlarken Fenike, Roma, Merenid gibi önemli kültürlerden miras kalan anıtlarla karşılaşacaksınız. Tarih boyunca çeşitli uygarlıkların portresi haline gelmiş olan Rabat, dünyada en çok turist çeken 10 ülkeden biri olan Fas’ın göz bebeği. Genellikle yaz mevsiminde ziyaret edilen şehir aslında kış mevsiminde de oldukça estetik manzaralar sunuyor. Kış sezonunun bir gerçeği olan kum fırtınası sırasında benzersiz fotoğraflar çekebilir, seyir teraslarında sıcak içeceğiniz eşliğinde bu muhteşem doğa olayının keyfini çıkartabilirsiniz.

Gezginlerin Gözdesi: Rabat Mororcco İsmi Nereden Geliyor?

Bizim için Fas, dünyanın geri kalanı için Morocco… Birbirine benzemeyen bu iki ismin de kendi hikayesi var. Bizim bildiğimiz isim Fas, aslen bir şapka türü olan festen geliyor. Osmanlı döneminde oldukça popüler olan fes, şu an Fas sınırlarında bulunan “Fez” isimli şehirde üretiliyormuş. Fesin popülaritesi zamanla ülkeye de isim kaynağı olmuş. Morocco isminin ortaya çıkışı ise şöyle: İngilizler, sömürge döneminde ülkeye Morocco adını vermişler ve dünya genelinde hala bu isim kullanılıyor. İsmin kökeni, ülkenin merkezinde bulunan şehir Merakeş’ten geliyor.

Medeniyetler Beşiği: Rabat Gezilecek Yerler

Kültür mozaiği Rabat, görülecek yer konusunda ziyaretçilerine oldukça cömert davranıyor. Üstelik gezilecek yerler sadece tarihi eserlerden ya da mimari yapılardan oluşmuyor; bahçeler, sanat galerileri, açık hava müzeleri ve çok daha fazlası sizi bekliyor. İşte Rabat’ta mutlaka görmeniz gereken yerler…

Hassan Kulesi

Dünyanın en büyük minareli camisini inşa etmek amacıyla 1195 yılında başlanan ama tamamlanamayan bir inşaattan arta kalanlarla birlikte sergilenen bu kule, 44 metre uzunluğunda. Başlangıçta 86 metre olması planlanan minarenin yarım kalma sebebi ise yapım emrini veren komutan Abu Yusuf Yaqub al-Mansur’un 1199 yılında hayata veda etmesi.

Beşinci Muhammed’in Mozolesi

Hem geleneksel mimarinin en güzel örneklerinden biri olması, hem de tarihi önemi sebebiyle mutlaka görmeniz gereken bir yapı olan mozole, Fas’ın bağımsızlık mücadelesinin kahramanı Kral 5. Muhammed ‘in ebedi istirahatgahı. Hassan Kulesi’ne ve Kraliyet Saray’ına oldukça yakın bir konumda bulunan mozole, Fas kralı II. Hasan ve iki oğlunun mezarlarına da ev sahipliği yapıyor. Görevli müezzinler mozolenin içinde sürekli Kur’an okuyor.

Kraliyet Sarayı

Halk tarafından “Dar al-Makhzen” ismiyle anılan Kraliyet Sarayı, Beşinci Muhammed’in isteği üzerine eski sarayın yerine inşa edilmiş. Fransız ve Arap mimari stillerinin görkemli ortaklığıyla inşa edilen saray, Fas hükümdarlarının resmi konutu olma özelliğini taşıyor. Zaman zaman halka açık törenlerin düzenlendiği tesis, geniş bir alan üzerine kurulu. Tesisin bünyesinde bulunan binaları gezmek yasak ama dışarıdan fotoğraf çekmek serbest. Rabat geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken ihtişamlı bir yapı.

Kasbah

Kasbah, Kuzey Afrika şehirlerinde Arap nüfusun yaşadığı mahallelere verilen isim. Rabat’taki Kasbah da Bou Regreg Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü yerde kurulmuş. Mavi-beyaz badanalı evlerin ilgi çekici görüntüsü, estetik ve ilginç kapı tercihleriyle birleşiyor. Kasbah’ın  daracık sokaklarında yürüyüş yapmak inanılmaz keyifli. Kasbah geziniz sırasında karşınıza çıkacak olan cami ve saray, 12. yüzyılda Muhavvidler tarafından inşa edilmiş. Kasbah’ın yakınındaki pazardan alışveriş yapmak isterseniz esnafın pazarlık yapmayı çok sevdiğini, pazarlık yaparak çok daha uygun fiyatlar alabileceğinizi unutmayın.

Arkeoloji Müzesi

1932 yılında açılan Arkeoloji Müzesi, Roma İmparatorluğu’na ve Erken İslam dönemine ait çok değerli koleksiyonlara sahip. Helen ve Berberi kültürlerinin mirası olan heykeller müzenin en çok ilgi çeken parçalarını oluşturuyor. Volibilis, Banasa, Thamusida, Chellah gibi antik kentlerde yapılan kazılarda gün ışığına çıkartılan sayısız sayıda eseri incelemek, o dönemin toplumları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor.

Andalusian Bahçeleri

Kentin Fransız egemenliğinde olduğu dönemde kurulmuş olan Andalusian Bahçeleri, Kasbah’ın ara sokaklarında karşılaşacağınız sürprizlerden biri. Özellikle sıcak yaz aylarında dinlenip soluklanmak için ziyaret edebileceğiniz bu güzel bahçe kompleksi insana huzur veriyor. Bahçenin hemen yan tarafında bulunan çay ocağı yerel halkla iç içe keyifli vakit geçirebileceğiniz, Rabat’ın en ünlü nane çayını içebileceğiniz sevimli bir mekan.

Rabat Kalesi ve Sale Antik Kenti

Sale antik şehri, Rabat ile yan yana. Antik dönemde Fenikeliler tarafından inşa edilen görkemli şehir, Rabat’a gitmeniz için başlı başına bir sebep. Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği Sale’de atacağınız her adım, tarihin içinde kısa bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Oldukça iyi korunan kale duvarları ve surlar muhteşem görünüyor. Zamanında kültürün ve dinin başkenti olan şehir mimarisiyle görenleri hayrete düşürüyor. Kadim kent Sale hem ruhunuza hem de gözünüze hitap eden bir yer.

St. Paul Mağarası

Malta’nın koruyucu azizi olan Aziz Paul, tam üç ay bu mağarada yaşamış. Rabat’ta Erken Hristiyanlık dönemine ait en kıymetli izler bu mağarada bulunuyor. Mağaraya girişler 17. yüzyılda inşa edilmiş olan St. Paul Kilisesi’nden yapılıyor. Barok mimarisinin tüm ihtişamını sergileyen kilisenin girişinde muhteşem detaylara sahip bir Aziz Paul heykeli bulunuyor. İşçiliğiyle göz dolduran heykel, kiliseye 1748 yılında Büyük Usta Pinto tarafından hediye edilmiş. Heykel, kilise ve mağara üçlüsü kentin en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account