FAS’IN BEYAZ ŞEHRİ KAZABLANKA’YI YAKINDAN TANIMAYA NE DERSİNİZ?

Vizesiz seyahat edilebilen Fas’ta “Beyaz ev” anlamına gelen Kazablanka, mimarisi ve sahip olduğu birbirinden güzel yapılarıyla çok sayıda turist çeken bir yer. Dünyaca ünlü “Casablanca” filmine ev sahipliği  yapan şehrin şöhreti her geçen gün giderek artmakta. Marakeş ile birlikte Fas turlarının vazgeçilmez yerlerinden biri olan Kazablanka’yı Prontotur’un deneyimli rehberlerinden Eyüp Rüstem Yılmaz Prontoblog için yerinde anlattı. İşte Eyüp Rüstem Yılmaz’ın Kazablanka hakkındaki değerlendirmeleri…

Kazablanka bizim ülkemizde filmle öne çıkmış bir şehir. Aslında Kazablanka çok eski bir şehir de değil. 15. yüzyıla gittiğinizde burada sadece bir Portekiz Limanı bulunuyor. Hatta 1942 yılına kadar şehri çok az kişi biliyor. Ancak 1942 yılında Casablanca filminin vizyona girmesiyle birden şöhretli bir hale geliyor. Dolayısıyla Kazablanka’nın ismi filmden sonra çok daha bilinir.

Fas’ın en büyük ve kalabalık şehri olan Kazablanka aynı zamanda ülkenin ekonomi merkezi durumunda. Şehirdeki liman ve ticaret, gelişiminde çok önemli rol oynuyor.

Kazablanka “Beyaz ev” anlamına geliyor. Hem İspanyolca hem de Arapça olarak iki dilde de “Beyaz ev” anlamını taşıyor. Şehrin rengi de zaten beyazdır. Fas’ta bir gelenek haline gelmiştir bu durum. Her şehrin bir rengi vardır. Sahil şehirlerinin de ağırlıklı olarak rengi beyazdır.

Kazablanka çok özel yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Mimari açıdan önemli yapılar ve anıtlar yer almaktadır. Bunların başında 2. Hassan Camii gelmektedir. 2.Hassan döneminde dünyanın en uzun minareli camisi fikri ortaya atılır. 1993 yılında caminin açılmasıyla şehrin havası çok değişir. Burası halihazırda da Afrika’nın en büyük camisidir.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account