FAS’IN BÜYÜLEYEN MAVİ ŞEHRİ: CHEFCHAOUEN(ŞAFŞAVAN)

FAS’IN BÜYÜLEYEN MAVİ ŞEHRİ: CHEFCHAOUEN(ŞAFŞAVAN)

Rif Dağları’nın yamacında gökyüzünden bir parça gibi duran masmavi bir şehir var. Bu yer Fas’ın ünlü mavi şehri Chefchaouen. Şafşavan olarak okunan bu mavilere bürünmüş şehir gören herkesi adeta şaşkına çeviriyor. Çünkü Fas’ın iki ünlü şehri Kazablanka ve Marakeş kadar Şafşavan’ın nasıl şimdiye kadar duyulmamış olduğuna inanamıyorlar.

Bir göçmen şehri olan şehirde hippilere de rastlayabilirsiniz. Huzur dolu bir şehir olduğu için hippilerin popüler mekanlarından biri olmuş Şafşavan. Fas’ın kuzeybatısında kalan huzurlu şehirde gezmeniz gereken çok güzel yerler var. Şimdi sizlerle Şafşavan’da gezilecek yerlere bir bakalım. Aynı zamanda şehrin mavisi ile huzur bulalım…

MEDİNA’DA ALIŞVERİŞ

Masmavi renkteki evlerin arasında dolanırken kendinizi kaybolmuş gibi hissedebilirsiniz. Ama inanın en iyi gezme şekli Şafşavan’da kaybolmak. Bu sokaklarda gezerken yerel halkın sattığı hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz. Hediyelik eşya bakarken el yapımı ürünleri tercih etmenizi öneririz. Buraya özgü pirinç çaydanlıklar, örgü hırkalar, battaniyeler gibi çeşit çeşit ürün seçenekleri var.

ŞAFŞAVAN’DA BİR ŞELALE RAS EL MAA

Şafşavan’da güzel bir doğa harikası var. Küçük bir şelale. Ras El Maa’da bulunan küçük şelalenin etrafında çamaşırlarını yıkayan yerel halk ile karşılaşabilirsiniz. Yaz aylarında şehri ziyarete gittiyseniz ayaklarınızı şelalenin sularına sokarak serinleyebilirsiniz.

MAVİLERİN İÇİNDE BİR KIRMIZI GRANDEE MOSQUE

Mavi şehrin içinde kırmızı yapısı ile dikkat çeken bir cami Grandee Mosque. 15.yüzyılda yapılmış olan cami turistlerin gözde mekanları arsında. Bu caminin çok ilginç bir kuralı var. Müslüman olmayan kişilerin camiye giremeyeceği söyleniyor.

ŞAFŞAVAN’IN MÜZESİ KASBAH

Şafşavan’da bir müze olan Kasbah, içerisinde sanat eserleri bulunduruyor. İçerideki bir müze ve sanat galerisi bulunuyor. Girişi ücretli olup Fas parası ile 10 dirhemi.

ŞAFŞAVAN’DA NE YENİR?

Bu güzel şehirde gezdikten sonra ne yenir diye sorarsanız birbirinden lezzetli Fas mutfağından yemekleri size söyleyelim. Baharatlı yemekleri ile ünlü olan Fas mutfağında Akdeniz’e özgü sebzeler yemeklerin içinde bolca kullanılır. En ünlü yemekleri arasında Bessara adındaki çorbası ve kuru erikli et yemeği Tajine’si var. Fas’ın birinden güzel yemeklerini yemeden kesinlikle Şafşavan turunuzu bitirmeyin. Şafşavan’da bu lezzetli yemekleri yiyebileceğiniz ünlü restoranları arasında da Alladin, Darcom ve Dar Zambra…

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account