FAS’IN KRALİYET KENTİ FEZ’İ BİR BİLENE SORDUK!

Fas’ın kraliyet kentlerinden biri olan Fez (Fes), Orta Çağ görünümüyle misafirlerini etkileyen bir şehir. Özellikle İslam dünyasının önemli bilim adamlarına kucak açan Fez, gezilecek yerleri, camileri, medreseleri ve otantik yaşantısıyla Fas’ın en dikkat çeken şehirleri arasında yer alır. Prontotour Rehberi Eyüp Rüstem Yılmaz, Fas’ın görülmesi gereken şehri Fez’i, Prontoblog için anlattı. İşte Rüstem Yılmaz’ın Fez ile ilgili izlenimleri…

YAŞAYAN BİR ORTA ÇAĞ ŞEHRİ

Fez, İslam dünyasının yaşayan Orta Çağ şehirlerinden biridir. Burada 5. yüzyılda yaşamın olduğu ifade ediliyor. Günümüzde de yaşam hala Orta Çağ geleneklerine uygun olarak devam ediyor. Fez, Bir dönem İslam dünyasının parlayan güneşi olarak nitelendirilir. İslam dünyasında tanınan bilim adamları hep bu bölgede yaşamıştır. İbni Haldun, İbni Rüştü ve İdrisi Şerif gibi isimler hem Endülüs’te hem de Fez’de görev yapmışlardır. Bu isimlerin hepsi burada ders vermişlerdir. Bilim tarihi açısından da burası çok önemli bir şehirdir. İslam dünyasının en eski üniversitesi olan Karaviyyin Üniversitesi Fez şehrinde bulunmaktadır. Hala da aktiftir. Cami, üniversite ve medrese olarak kullanılmaktadır.

EL SANATLARININ ÇIKIŞ NOKTASI

Fas kültürünün geleneksel el sanatlarının çıkış noktası da Fez’dir. Tabakçılık ve dericilik şehirde çok önemlidir. 1200 yıldır çalışan tabakhaneler mevcuttur. O dönemde nasılsa günümüzde de aynı sistemle çalışmaktadırlar. Modern teknolojiyi burada göremezsiniz. Hala geleneksel yöntemler ve kooperatif yardımlaşma ve dayanışma sistemleri devam ediyor.

ENDÜLÜS’ÜN RUHANİ BAŞKENTİ

Fez’de, Marakeşte’ki gibi bir gece hayatı yoktur. Bu şehir epey muhafazakardır. Çünkü burası Endülüs’ün ruhani başkenti olarak da bilinir. İslam tasavvuf tarihi açısından da önemlidir. İslam tasavvuf tarihinin büyüklerinin türbeleri ve dergahları hala günümüzde buradadır. Bazı zamanlar dini etkinliklerde Afrika’dan birçok Müslüman buraya gelir. Dolayısıyla gece hayatı açısından sakin bir kenttir. Ancak akşam saatlerinde güzel görüntülerle de karşılaşabilirsiniz.

FEZ’DE GEZİLECEK YERLER

Şehrin içinde misafirlerimizle önemli noktaları geziyoruz. Mellah Musevi Mahallesi ve Andalous semti, Karouine Camisi ve Neccarine çeşmesi, Attarine Medresesi ile devam edecek olan turumuz Fez çarşı ve medinasında son buluyor. Burada şehrin kurucusu olarak bilinen 2. İdris’in türbesini ve camisini görmemiz çok önemli. Çünkü, bu ülkede camiler turistik ziyarete kapalıdır. Bir rehber gelip caminin içinde turistik bir anlatım yapma imkanı yoktur.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account