Fas’ın Ruhani Başkenti

Fas’ın Fes-Boulemane bölgesinde bulunan ülkenin üçüncü büyük şehri olan Fes, Fas Sultanlığına başkentlik yapmış şehirlerden biri. Kuzey Afrika’nın en otantik şehri olarak karşımıza çıkan kent, birçok medeniyete ve farklı kültürlere ev sahipliği yapmasının yanında, ülkedeki diğer şehirlere nazaran sahip olduğu yoğun geleneksel ve dini yapısıyla ziyaretçilerine spirituel bir dünyanın kapılarını da aralıyor.

ŞEHRİN BÖLÜMLERİ

Fes, Ville Nouvelle (Yeni Şehir), Fes El Cedid (Yeni Fes) ve Fes El Bali’den (Eski Fes) oluşuyor. Fes El Bali, her kentte olduğu gibi, Medina ve Kasbah’ın, yani turistik bölgenin, görülecek eski değerlerin olduğu kesim. Şehirde saray, ibadethaneler ve medreseler çok iyi korunmuş, UNESCO bu şehrin korunması için faaliyet halinde. Medina adı verilen eski mahallelerinde alışveriş yapabilir ve bol şerbetli tatlılarını tatma şansını bulabilirsiniz.

fes

GÖRÜLECEK YERLER

Atarine Medresesi ve çarşısı, eski Karaounie Üniversitesi, Andalous Camii, Bou Anaia Medresesi, Molla İdris Zaviyesi, Kissara Çarşısı, Nejariııe Meydanı, bakır ve süs eşyaların yapıldığı zanaatkarlar çarşısı gezilecek yerler arasında… Fes ırmağı yakınlarında kurulmuş olan arkaik tekniklerle derilerin işlendiği tarihi meydan, alışveriş için rotanızı çevireceğiniz yerlerden.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account