FİLM KEYFİNİZİ KATLAYACAK DÜNYANIN EN GÜZEL SİNEMALARI

FİLM KEYFİNİZİ KATLAYACAK DÜNYANIN EN GÜZEL SİNEMALARI

Sinema salonunda şöyle mükemmel bir film izlemeyeli ne kadar oldu? Işıklar kapatıldıktan sonra beyaz perdede “10…9…8…” diye devam eden geri sayım herkesi heyecanlandırır. Güzel renkler, farklı açılar, anlamlı diyaloglar ve ve sürükleyici bir konu ile bezeli filmler iki saatliğine de olsa günlük sıkıntılardan uzaklaşıp bambaşka evrenlere seyahat etmenizi sağlıyor. Ancak günümüzdeki sinema salonları samimiyetsiz ve tek tip ortamları ile film zevkinizi yarıda bırakıyor olabilir. Tam tersine, bazı sinema salonları da hiç unutamayacağınız anılar oluşturmanızı sağlayabilir. İşte, izleyeceğiniz filmin keyfini en az ikiye katlayacak ortamlara sahip olan, dünyanın en güzel sinemaları…

  1. Pathé Tuschinski, Amsterdam, Hollanda

İlk film gösterimini 1921 yılında gerçekleştiren Pathé Tuschinski sineması, açıldığı tarihten bu yana Hollanda’nın en büyük sinema salonu olma özelliğini taşıyor. Art Deco ve Art Nouveau gelenekleriyle dekore edilen salon o kadar estetik görünüyor ki filme odaklanmakta zorlanabilirsiniz.

  1. Olympia Hall, Paris, Fransa

Olympia Hall, yatarak film izleme imkanı sunarak hayalleri gerçeğe dönüştürüyor! Burası aslında dünyaca ünlü bir müzik salonu. Hatta Bülent Ersoy ve Ajda Pekkan gibi sanatçılarımız da bu salonda konserler vermiş.

  1. Cine Thisio, Atina, Yunanistan

Yunan akşamlarının keyfini açık hava sineması ile taçlandırın! Cine Thisio’da film gösterimleri Nisan ve Ekim ayları arasında gerçekleşiyor.  Akropolis ve Partheon gibi antik dönem miraslarına manzarası olan Cine Thisio, Atina’nın en güzel açık hava sineması olarak değerlendiriliyor.

  1. Cinespia Mezarlık Sinemaları, Los Angeles

Mezarlıkta film izlemeye ne dersiniz? Yanlış duymadınız, mezarlıkta! Korku filmi tutkunlarını heyecanlandıran Cinespia yönetimi, yılın belli dönemlerinde Hollywood Forever Cemetery isimli mezarlıkta film gösterimleri gerçekleştiriyor. Mezarlıkta yatan ünlü oyuncuların klasik filmlerini perdeye taşıyan Cinespia, tematik sinema anlayışına farklı bir boyut kazandırıyor.

  1. Red Rock Amfitiyatrosu, Colorado, Amerika

60 bin kişi kapasiteli açık hava sinemasına hoş geldiniz! Red Rocks’ın muhteşem manzarası ve doğal güzelliklerinin tam ortasında filme odaklanmak başlı başına bir beceri gerektirirken, 60 bin kişiyle birlikte aynı filmi izliyor olmanın verdiği keyif de bambaşka oluyor. Red Rock’ın atmosferi, Kültürel bir faaliyet icra ettiğinizi iliklerinize kadar hissetmenizi sağlıyor.

  1. Sotto le Stelle del Cinema, Bologna, İtalya

Sıcak rüzgarların hafif hafif teninize dokunduğu bir yaz akşamında, İtalya’nın en tarihi mekanlarından birinde açık hava sinemasına katılmaktan daha güzel ne olabilir? Bolog’nanın tarihi atmosferi, en prestijli film festivallerinde boy gösteren en güzel filmleri izlemek için harika bir seçenek. Mimari eserlerin önüne kurulan beyaz perde Instagram hikayelerinize çok yakışacak.

  1. Electric Cinema, Londra, İngiltere

Londra’ya gitmişken birkaç ünlüyle karşılaşmak ve havalı selfieler çekmek ister misiniz? Cevabınız evet ise dünyanın en ünlü sinema salonlarının başında gelen Electric Cinema’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Rahat deri koltuklar, ayak uzatmak için yerleştirilmiş puflar, size ait küçük bir sehpa, bu sehpayı aydınlatan şık bir abajur ve bu lok ışıkta daha da lezzetli görünen yemekler… Electric Cinema, film izleme keyfini bambaşka bir noktaya taşıyor.

  1. Cine de Chef, Seul, Güney Kore

Dünyanın en ünlü şeflerinden birinin sizin için özenle hazırladığı, ilhamını Fransız-İtalyan mutfağından alan muhteşem yemeklerin hemen ardından film izlemek oldukça cazip bir fikir gibi görünüyor. Salonun koltukları, özel tasarımları ve rahatlıklarıyla dikkat çekiyor. Akşam yemeği ve film konsepti ilginizi çekiyorsa bu salonu mutlaka değerlendirmelisiniz.

  1. Elgin & Winter Gardens Theatres, Toronto

Muhteşem dekoratif ayrıntılarla bezeli olan bu salon, Toronto Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. “Sessiz sinemanın evi” olarak adlandırılan mekanda film gösterimleri düzenli seanslar halinde değil etkinlikler dahilinde özel olarak düzenleniyor. İnce detaylarla süslenmiş tarihi ve estetik bir salonda film izlemek olukça keyifli.

  1. Uplink X, Tokyo, Japonya

Japonya’nın en küçük sinema salonu olma unvanını taşıyan Uplink X, sosyal oturma planı kullanan nadir sinemalardan. Salondaki koltukların yarısı sabit, diğer yarısı ise hareketli. Böylelikle koltuğunuzu mekan içinde istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz. Uplink X, film izleme deneyimini daha aktif ve etkileşimli bir hale getiriyor.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account