Flamenko Ateşi Madrid’de Kapınızı Çalacak

Flamenko Ateşi Madrid’de Kapınızı Çalacak

Flamenko’nun 2010 yılının Kasım ayında Unesco’nun somut olmayan kültürel miras listesine dahil edildiğini biliyor muydunuz? Genel inanışın aksine, İspanya yerlilerine ait olmayan ve 12. Yüzyılda önce Hindistan’a oradan da İspanya’nın güneyine yerleşen Endülüs çingenelerine ait bir müzik ve dans türüdür. İspanya’nın değişken ve kozmopolit kültürel yapısından etkilenmiş, yüzyıllar boyu çeşitlenerek dünyaca ünlü bir kültür mirası haline dönüşmüştür. Flamenko özetle; müzisyenlerin ve dansçıların topuk seslerinin, ellerin, alkışların, coşkulu nidaların, çarpıcı ezgilerin bir bütünüdür.

flamenko-kulubu

Flamenkoda iki ana şarkı tipi vardır. Neşeli olanlara cante chico, ( hafif ezgilerle dolu şarkılar ) aşkı ve sonrasında gelen ölümü, isyanı içerenlere de cante jondo ( derin şarkılar ) denir. Her iki şarkı tipi de kadınlar ve erkekler tarafından karışık olarak söylenir, genelde oturarak icra edilir. Tüm şarkı boyunca müzisyenler ve şarkıcıların mimikleri, beden hareketleri sözler kadar şu duyguları da yansıtır. Acı, keyif, trajedi, coşku, korku, öfke, zafer, tutku ve daha niceleri. Flamenko dansı da bu duygular arasında geçiş yapan bir dalgalanmadır aslında. Dansçıların cinsiyeti de Flamenko dansındaki hareketleri öne çıkaran ya da belirleyen bir başka unsurdur. Erkek dansçılar yere daha sert topuklarla vuran, kollarını ve bacaklarını daha erkeksi kullanan figürlerdir, kadın dansçıların daha feminen ve kıvrak hareketlerle, eteklerini dalgalandıran dönüşlerle sahne aldığını görülür. Kadın dansçılar genellikle coşkuyu ve aşkı temsilen kırmızı elbiseler giyerler. Saçları toplu, başlarında aksesuar olarak çiçek ( genellikle yapay güller ) bulunur. Müzisyenlerin kullandığı müzik aletleri, el çırpıma ve ole nidaları da dansın ve ezgilerin tamamlayıcısıdır. Çok yaşlı olan ve sert topuk hareketlerini, el çırpma ritüelini yapamayacak olan şarkıcılar ise ellerindeki bastonları kullanırlar. Sonuçta cante bilinen ezgilerin yanı sıra doğaçlama yaratılan bir solo performanstır aynı zamanda!

flamenko-dansi

İspanya’da Flamenko dini festivaller, ritüeller, özel seremoniler ve kutlamalarda yer alır. Dinleyicilerin bu müziğe olan ilgileri aynı zamanda sanatçının performansını da etkiler. İyi bir Flamenko izleyicisinden dansçılara ve şarkıcılara el çırparak ya da ritmik ayak hareketleriyle, mümkün değilse ole nidalarında eşlik etmesi beklenir. Flamenko barları ve burada sergilenen şovlar Madrid’e gelen turistlerin bu ülkenin kültürüne daha yakın bir bakış atması için eşsiz bir fırsattır. Birer içki eşliğinde izleyebileceğiniz en güzel Flamenko şovları nerede diye merak ederseniz, sizin için tavsiyelerimiz var.

villa-rosa-flamenko kulubu

Tablao Villa Rosa: Plaza de Santa Ana, 15
Cafe de Chinitas : Calle Torija, 7
Corral de la Moreria: Calle Morería, 17
Las Tablas: Plaza de Espana, 9
Cantares : Calle Juan Ramon Jimenez, 26
Cardamomo: Calle Echegaray, 15
Sala La Garrocha: Calle General Pardinas, 112
Cafetin La Quimera: Calle Sancho Dávila, 24
Tablao Flamenco Casa Carmen: Plaza Mayor, 1
Tablao Flamenco La Estacion de Los Porches: Calle Timoteo Perez Rubio, 2

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account