Floransa’da Yapılabilecek Şeyler

Floransa’da Yapılabilecek Şeyler

İsmi ‘çiçekli bahçe’ anlamına gelen Floransa, Rönesans dönemi eserlerini çok iyi muhafaza etmiş bir şehir.

İtalyanca fiore (çiçek) kelimesinden türeyen  Fiorentina ismi, zaman içinde Firenze’ye dönüşmüş. Türkçesi de Floransa olmuş. Çiçekli bahçe anlamına gelen  Floransa’da, tüm evler kahverengi tonlarında. Panjurları  ise kırmızı  ve yeşil. Şehrin bu tekdüzeliği, Michelangelo Tepesi’ne çıktığınızda gördüğünüz muhteşem görüntüye büyük bir katkı sağlıyor.

Floransa, Rönesans dönemi eserle- rini çok iyi muhafaza etmiş bir şehir. Uffizi Sanat Galerisi’nde; Leonardo da  Vinci,  Michelangelo, Raffaello, Sandro Botticelli  gibi  Rönesans’ın önde gelen  ressamlarının  yüzlerce tablosu mevcut. Dünyaca ünlü Dante Alighieri,  yani o muazzam eser İlahi  Komedya’nın yazarı,  Floransa’da doğmuş, Duomo Katedrali’nin yanında bulunan St. John vaftizhanesinde vaftiz  edilmiş ve  yıllarca Senyorlar Sarayı’nın arka sokağında bugün müze olan evinde yaşamıştır. Palazzo Signoria, diğer adıyla  Senyorlar Sarayı  Rönesans döneminde Floransa’yı Floransa yapan ve Rönesans’ın gerçek mimarlarından  olan efsanevi Medici ailesinin sarayı olarak  kullanılmış.  Günümüze hiçbir bireyinin ulaşamadığı Medici ailesi, sarayın bahçesinde Loggia dei Lenzi ismindeki,  heykellerden oluşan bir loca inşa ettirip, moralleri bozuk olduklarında heykellerin arasında keyif bulmuşlar. Michelangelo, Leonardo da Vinci gibi ustaların eserlerine bakıp keyiflenmek için Uffizi’de çalışan büyük ustaların yanlarına, aradaki bağlantı köprüsü ile halkın içine karışmaksızın gidebilmişler. Bu nedenle, Floransa’da sayısız bilinen ve bilinmeyen tüneller olduğu tahmin ediliyor.

MEDICILER’İN TÜNELLERİ

Signoria Sarayı, Uffizi Sanat Galerisi, Floransa’nın en büyük ve muhteşem manzaralı  köprüsü  Ponte Vecchio, nehrin  diğer tarafındaki Palazzo Pitti (Pitti Sarayı) ve Boboli Bahçeleri eskiden birbirine tünellerle bağlıymış. Bugün de bu bağlantıyı bizzat Floransa’da yürürken gör- meniz mümkün. Peki niçin bu şekilde yapılmış tüneller? Medici ailesi, halktan gelebilecek bir tehlikeye karşı güvenlik tedbirleri  almış ve Rönesans sanatçılarını  da yine aynı şekilde koruyabilecek bir yol yaptırmış. Senyorlar, bu tüneller sayesinde, Leonardo’nun o an ne çizdiğini görebiliyorlarmış. Michelangelo mola vermek istediğinde, Uffizi’den Ponte Vecchio’ya geçip muhteşem Floransa’yı seyredebiliyormuş. Sanatçılar, Pitti Sarayı’nın arkasında bugün tam bir botanik bahçesi olan Boboli bahçelerinde çiçeklerin arasında keyifle- ri yerine gelip, ilham gelene kadar dolaşıyorlarmış.

LEZİZ İTALYAN YEMEKLERİ

Ponte Vecchio 2.  Dünya Savaşı esnasında Floransa’da yıkılmayan tek köprü. Santa Maria Novela Katedrali’nin  bulunduğu bölgede birbirin- den leziz yemekleri ile Trattoria (İtalyan  Halk Yemekleri yapan restoranlar)’lara uğrayıp şarap  sosunda Bisteca Fiorentina, yani ünü dünya- ya yayılmış Floransa usulü dana bifteği yiyin.

Yanında ne içeceğiniz ise kesilikle tartışılamaz! Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa’nın meşhur Montepulciano, Montalcino veya Chianti şaraplarından birini tercih etmelisiniz; belki de bugüne kadar yediğiniz en leziz yemek olacaktır.

floransada-gezilecek-yerler1-prontotour

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account