Floransa’da Ne Nereden Alınır?

Floransa’da Ne Nereden Alınır?

İtalya’da İndirim zamanı Temmuz ortasından Eylül ortasına ve Noel öncesinden Mart’ın ilk haftasına kadar devam ediyor. En ünlü tasarımcılar fiyatları yarıya indiriyor, genç tasarımcıların giysilerini satan mağazalarda ise çok uygun fiyatlı ürünler bulunabiliyor.

Şehirde iki büyük çok katlı mağaza var: Rinascente ve Coin.

Her ikisinde de aksesuardan kadın ve erkek koleksiyonlarına, makyaj malzemelerinden ev tekstiline pek çok markanın ürünü var.

Küçük bir öneri: Piazza Rebuplica’da yer alan Rinascente’nin çatısında yer alan açık terasına bir akşamüzeri aperatifi almak ya da kahve – pasta ikilisi için muhakkak uğrayın. Buradan göreceğiniz Floransa manzarası doyumsuz.

ViaTornabuoni Caddesi: Floransa’daki stylish tasarımcıların adresi. Piazza Antinori’den Santa Trinita Köprüsü’ne kadar olan kısmı kaplar. Rönesans döneminden beri Floransa’nın alışveriş için en gözde sokaklarından biri. Dünyaca ünlü butiklerin bir kısmı da yine bu cadde üzerinde bulunuyor.

Station ve San Lorenzo: Bu bölgelerde hayal edebileceğinizden daha fazla mağaza bulunmaktadır. Zincir mağazalar, kitapçılar ve butikler çoğunlukta. Özellikle uygun fiyatlı ürünler bulmak için mutlaka uğranmalı.

Santa Croce Meydanı: Deri ceketler, el yapımı deri eldivenler, el yapımı deri çantalar arıyorsanız, doğru adres bu semtte. Bölgedeki bit pazarı ve antikacılar da görmeye değer.

SOKAK PAZARLARINI ATLAMAYIN

Floransa’da alışverşin en önemli adreslerinden biri de ünlü sokak pazarlarıdır. Floransa’da aradığınız hemen her şeyi bulabileceğiniz sokak pazarları şöyle sıralayabiliriz;

Mercado Cantrale

Eğer Floransa’ya gidiyorsanız ve gastronomiye meraklıysanız; şarküteri, deniz ürünü, şarap, peynir, çikolata ve pastane ürünleri açısından Mercado Cantrale bir cennet. Adına ister mercado, ister mercato, ister yemek pazarı deyin; İtalya, İspanya ve Portekiz’deki dev gastronomi marketlerinin hastasıyız. Burası da onlardan biri, Floransa’nın merkez istasyonu Stazione Santa Maria Novella’nın hemen arkasındaki meydanda yer alıyor. 1874 yılında çılgın mimar Giuseppe Mengoni tarafından dev bir pazar yeri olarak inşa edilip 2014 yılında bir food market’e dönüştürülmüş. İçeride mini bir Eataly, yüzlerce yemek standı, şarap evleri, yemek kitapları satan bir kitapçı ve mini bir yemek okulu da bulunuyor.

mercato_cantrale_3

San Lorenzo Pazarı

Bu Pazar için Mercado cantrale’nin devamı niteliğinde olan açık kısmı diyebiliriz. Turistler arasında da popüler olan bu pazar oldukça geniş bir alana yayılmış durumda. St. Lorenzo Kilisesi’nden başlayarak Via Nazionale’ye kadar uzanıyor. Meyve sebze ve şarabın satıldığı kapalı bölümü; Mercado Cantrale. Açık olan ve sokaklara yayılan kısmında ise şallar, önlükler, çantalar, fularlar bulunuyor. Diğer alışveriş caddelerinin aksine buradaki tezgâhlarda pazarlık yapma imkânınız da var. Salı-cumartesi arası saat 09.00 – 19.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

San Lorenzo Pazarı

Porcellino Pazarı (Mercato Nuovo)

Rönesans döneminden beri kurulan bir pazar Porcellino. Eski dönemlerde Floransalı zenginlerin ipek, altın gibi lüks ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuş.

Şehrin tam merkezinde yer alan ve San Lorenzo’ya kıyasla daha seçkin ürünlere rastlayacağınız Porcellino Pazarı, Salı-pazar günleri arası sabah 09.00’dan akşam 19.00’a kadar açık.

mercato nuovo

Sant’Ambrogio Market

Yerel halkın gittiği bir pazar olan Sant’Ambrogio’nun renkli atmosferine bayılacaksınız. Yılın herhangi bir mevsiminde içeride ve dışarıda kurulan tezgahlarda taze makarnadan, peynirlere, süs çiçeklerinden kıyafete kadar birçok ürün bulmak mümkün. Pazar, pazartesi gününden cumartesiye kadar saat sabah 08.00 ile öğlen 14.00 arasında açık.

Sant’Ambrogio Market

Şarap Marketi

İyi bir Enoteca (şarap barı) adresine ihtiyacınız varsa, Duomo’nun yakınındaki Enoteca Alessi’yi deneyin, stoklarında binin üzerinde şarap var.

Adres: V. Della Oche, 2.

Tel: 055- 21 49 66

www.enotecaalessi.it

Enoteca Alessi_sarap_Market

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account