FLORANSA’DAKİ UFFIZI MÜZESİ’Nİ VİDEO ANLATIMLI OLARAK GEZMEYE NE DERSİNİZ?

Floransa dünyanın en önemli sanatçıların eserlerinin yer aldığı Uffizi Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Her yıl yaklaşık 15 milyon turist çeken Uffizi Müzesi, Leonardo Da Vinci, Rafael ve Michelangelo gibi Avrupa sanatına yön veren Rönesans sanatçıların eserlerini sergiliyor. Floransa’nın merkezinde yer alan Uffizi Müzesi’ni Rehber Songül Çağlar’ın anlatımıyla gezmeye ne dersiniz?

Tabii ki, böylesine büyük bir müzeyi tüm eserleri inceleyerek gezebilmek kısa bir zamanda pek mümkün değil. Uffizi Müzesi’ndeki bu gezide ilk olarak müzenin ilk giriş katındayız. Burada tavandaki bölümler dikkat çekici. Tavandaki her bölüm birbirinden farklı olarak Grotta tekniğiyle yapılmış. İki tarafa da bakarsanız, Roma ve Yunan dönemlerinden kalma heykelleri de burada görebilirsiniz. Müzenin ilk katında ayrıca Türk gezginleri ilgilendiren eserler de bulunuyor. Osmanlı döneminden Fatih Sultan Mehmet, Kanuni, Sultan Selim, Hürrem Sultan ve Mihrimah Sultan’ın resimlerini görebilirsiniz.

Müzenin diğer bir bölümünde Siena doğumlu Simone Martini’nin eserini görüyoruz. “Müjde” ismi verilen tabloda 13-14. yüzyıllarda yaşamını sürdürmüş olan Simone Martini’nin en önemli çalışmalarından biri olarak gösteriliyor.

Müzede ayrıca Michelangelo’nun Tondo Doni adlı eseri de dikkatimizi çekiyor. Michelangelo, bu eserini Doni ailesi için yapmıştır. Özellikle bu eserdeki çerçevenin etrafı da en az resim kadar etkileyici. Kabartmalarda olan yüz hatları çok gerçekçidir. Resimde Meryem Ana, Hz İsa ve Hz Yusuf odanın içinde resmedilmiş.

Müjde isimli eseri Leonardo Da Vinci de işlemiş. Resme dikkatli baktığınızda manzaranın kattığı derinlikle 3 boyutlu planları görebilme imkanına sahip olursunuz.

Müzede bunun gibi birçok önemli eser bulunuyor. U” şeklindeki bir mimariye sahip olan müze 2 kattan oluşuyor. Dünyaca ünlü ressamların eserleri ait oldukları döneme göre sınıflandırılarak sergileniyor. Bazı odalarda ise sadece tek bir sanatçının eserleri bulunuyor. Botticelli’nin “İlkbahar” ve “Venüs’ün Doğuşu”, Filippino Lippi’nin “Madonna ve Çocuk” ve Titian’ın “Urbino Venüs’ü” adlı tabloları Uffizi Müzesi’nin mutlaka görülmesi gerekenleri arasında.

 

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account