FRANSA’DA ADI GİBİ GÜZEL BİR ŞEHİR: NICE

FRANSA’DA ADI GİBİ GÜZEL BİR ŞEHİR: NICE

Fransa’nın güneyinde Akdeniz’e kıyısı olan Nice, kozmopolit yapısı, eğlenceleri, kumarhaneleri, plajları ve tarihi mekanlarıyla kendine hayran bırakan bir şehir. Nice Fransa’nın turizm şehirlerinden biri olmasının yanı sıra, sanılanın aksine oldukça da büyüktür. Ülkenin beşinci büyük şehri olan Nice, renkli ve canlı yaşamıyla ziyaretçilerin bulunduğu Fransız Rivierası’nın (Cote d’azur) yıldızı durumunda.

Nice, eski tarihlerde İngilizler tarafından keşfedilmiş bir yer. Özellikle kış mevsimindeki sıcak hava İngilizlerin oldukça ilgisini çekmiş. Bu nedenle kış aylarında burada yaşamışlar. Günümüzde de İngiliz etkisini şehirde hissedeceksiniz.

Konum olarak Cannes ve Monaco arasında bulunan Nice, bölgenin resmi başkenti olmasa da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yedi tepe üzerinde kurulmuş olan şehirde gezilecek yerleri sizin için sıraladık.

ESKI NICE (VIEUX NICE)

Burası Nice’in eski şehir bölgesi. Tarihi ve rengarenk evlerin arasında gezerken kendinizi eski dönemlerdeki gibi hissetmeniz mümkün. Daracık sokakların üzerinde yer alan kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları bölgeyi daha da sevimli hale getiriyor. Kısacası Eski Nice’te gezerken masalsı bir yolculuğun içinde bulacaksınız.

MASSENA MEYDANI (PLACE MASSENA)

Massena Meydanı, şehrin en kalabalık noktası. Meydanın etrafını çevreleyen mimari açıdan çok güzel yapılar bulunuyor. Özellikle kafe, restoran ve mağazalar turistlerden çok ilgi görüyor. Akşam saatlerinde de ışıklandırılan meydan, görsel olarak muhteşem bir havaya dönüşüyor.

NICE KALESİ (COLLINE DU CHATEAU)

Eski Nice tarafında kayalıklar üzerine kurulmuş olan Kale, günümüzde şehri panoramik olarak seyredebileceğiniz en iyi yer olarak dikkat çekiyor. Limanı, masmavi suları ve sahil şeridi tüm güzelliğiyle karşınıza çıkıyor. Kaleye tırmanırken de eski dönemlere ait Roma kalıntılarını da göreceksiniz.

İNGİLİZ SAHİL YOLU (PROMENADE DES ANGLAIS)

Nice’te turistleri en çok göreceğiniz noktalardan biri de palmiye ağaçlarının altında kalan bu yürüyüş yolu. Plajların yanında yer alan bu yolda keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yolun karşısında da otel, restoran ve kafeler sıralanmıştır.

MASSENA MÜZESİ (MUSEE MASSENA)

Burası, orijinalinde Prens Victor d’Essling’in yazlık eviydi. Babası Napolyon’un iyi generallerinden biri olan Prens Victor’un yaptırdığı bu ev günümüzde Fransız Rivierası’nın tarihini anlatan bir müzeye dönüştürülmüş.

ÇİÇEK PAZARI (COURS SALEYA)

Şehrin en keyifli yerlerinden biri de Cours Saleya olarak adlandırılan Çiçek Pazarı… Burada yerel yemeklerden hediyelik eşyalara kadar birçok ürün bulabilirsiniz. Tabii ki, adının çiçek pazarı olmasından da anlaşıldığı gibi rengarenk çiçekler de satılıyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account