FRANSA’DA EĞLENCE VE KÜLTÜRÜN BAŞKENTİ MARSİLYA

Fransa’nın güneyinde bulunan Marsilya, birçok kültürün bir arada yaşandığı canlı bir tarih olarak karşımıza çıkıyor. 2500 yıldan fazla bir geçmişi olan şehirde dün ile bugünü bir arada görebilirsiniz. Uzunca bir sahili olan Marsilya, aynı zamanda ülkenin önemli bir liman kenti durumunda… Şehirde genç nüfusun fazlalılığı nedeniyle de eğlencenin üst seviyelerde olduğunu da bilmenizde fayda var.

Muhteşem plajlara sahip olan şehirde güneş eksik olmuyor. Yılda 300 gün neredeyse güneşli geçiyor. Bu durum da şehrin her mevsim ziyaret edilebilir olduğunu gösteriyor. Bu nedenle Marsilya’ya herhangi bir tarihte gitseniz bile, her daim turistlerle karşılaşırsınız.

TURKUAZ RENKLİ BİR DENİZ

Tarihi, sosyal yaşantısı ve sahip olduğu önemli yapıları ile her turist kendine göre bir şeyler bulabiliyor. Ancak turkuaz renkli denize sahip olan şehirde plajlara ayrı parantez açmak lazım. Plajlar özellikle şehrin çekim merkezi durumunda. Liman bölgesinden yürüme mesafesinde olan plajlar ziyaretçilerin çok ilgisini görüyor.

ESKİ LİMAN BÖLGESİ

Şehrin en canlı noktası ise Vieux-Port Eski liman bölgesi… Kafe, restoran ve barların çoğunluğu bu bölgede yer alıyor. Günün her saati cıvıl cıvıl olan bölgede konser, yarışma ya da spor müsabakaları gibi çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Cafe ve restoranlara oturarak hem günün yorgunluğunu atabilir hem de güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Bu arada deniz mahsullerinin bol olduğu şehirde Akdeniz mutfağına ait birçok lezzeti tadabilirsiniz.

ŞEHRİN SİMGESİ OLAN KİLİSE

Her şehrin bir sembolü ya da simgesi vardır. İşte Marsilya’nın da Notre Dame de la Garde Kilisesi. Burası şehrin özel bir yapısı. Tepede görkemli bir şekilde konumlanan kiliseden tüm Marsilya’yı seyredebilirsiniz. Kilise aynı zamanda, Neo-Bizansın en iyi örneklerinden biridir. Özellikle mozaik süslemeleri açısından da çok etkileyicidir.

AVRUPA’NIN KÜLTÜR BAŞKENTİ

Marsilya, 2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını kazanmış. Buradan da anlaşıldığı gibi Marsilya, birçok farklı kültürden insanlara ev sahipliği yapıyor. Şehrin merkezinde birçok tarihi bina ile karşılaşmanız mümkün. Ayrıca müze ve sanat galeri de bir hayli fazla. Güzel Sanatlar Müzesi, Cantini Müzesi, Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account