FRANSA’NIN FESTİVAL ŞEHRİ: CANNES

FRANSA’NIN FESTİVAL ŞEHRİ: CANNES

Fransa’nın güneyinde yer alan Cannes şehrini genellikle “Cannes Film Festivali” ile sıkça duyarız. Altın Palmiye’nin verildiği “Palais des Festivals” girişinde birçok film yıldızının kırmızı halıdan geçişini televizyonlardan izlemişizdir. Şehre ilk ayak bastığınız andan itibaren bu havayı fazlasıyla hissedeceksiniz. Sokakta yürürken ünlü bir film yıldızıyla karşılaşırsanız pek şaşırmayın.

Cannes tabii ki sadece film festivallerinden ibaret değil. Yat limanları, plajları ve gece kulüpleriyle jet sosyetenin en çok tercih ettiği yerler arasında gösterilir. Dünyanın en iyi 10 gece kulüplerinden biri olarak nitelendirilen “Gotha” için Avrupa’nın farklı şehirlerinden gelenler olur.

cannes-casino

Fransa’daki her insan Cannes’da yaşamayı hayal eder. İklimi, denizi, sahili ve yaşantısıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakır. Lüks ve zenginliğin göstergesi olan Cannes’da her ne kadar yaşamak zor olsa da kısa sürede gezebilirsiniz.

Cannes için her ne kadar lüks ifadesini kullansak da sokaklar ve evler genellikle eskidir. Şehirde İngiliz tarzı eski evler çoğunluktadır. Bu arada İngilizlerin kentteki payı da oldukça yüksek. İngiliz Kraliçe Victoria zamanında buraya geliyor ve adeta hayran kalıyor. Bunun en önemli sebebi ise şehrin sıcak ikliminin olduğu belirtiliyor. Bu nedenle birçok İngiliz Cannes’da yaşamaya başlamış. Bugün sokaklarda gezerken o dönemden kalan yapıları görmeniz mümkün.

cannes-plaj

Tipik bir Akdeniz kenti olan Cannes’da çok güzel balık restoranları var. Sahil tarafında yer alan kafe ve restoranlarda tazecik balık çeşitlerini bulabilirsiniz. Akşam saatlerinde kalabalıklaşan restoranların önünden geçerken bile gelen koku bile iştahınızı açacaktır.

Cannes alışveriş severler için de oldukça ideal bir şehir. Özellikle ünlü alışveriş caddesi Rue D’Antibes’te birbirinden güzel mağazalar bulunuyor. Lüks butikler ve tasarımcıların özel mağazaları alışveriş tutkunlarını fazlaca mutlu edecek cinsten.

cannes-kale

Bu küçük şehri en güzel fotoğraflayabileceğiniz alan ise Cannes Kalesi. Dar sokaklardan çıkarak ulaştığınız kaleden şehrin manzarası ise müthiş. Hele hava karardığında ışıklar altındaki Cannes şehrine bayılacaksınız.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account