FRANSA’NIN GASTRONOMİ MERKEZİ LYON

FRANSA’NIN GASTRONOMİ MERKEZİ LYON

Paris ve Marsilya’dan sonra Fransa’nın üçüncü büyük şehri olan Lyon, her kesimden tatilseverin ilgisini çekse de lezzet düşkünlerinin ayrıca önem verdiği bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Dünyaca ünlü şeflere ev sahipliği yapan Lyon, gastronomi mekanlarıyla ziyaretçilerine zengin bir lezzet şöleni sunuyor. Lyon, aynı zamanda sahip olduğu tarihi yapılarla da seyahat edenleri adeta geçmişe götürüyor.

Seçkin müzeler, olağanüstü gastronomi mekanları, hareketli gece kulüpleri ve fantastik alışveriş mağazalar Lyon’u cazip hale getiren konulardan birkaçı… Ancak şehrin gastronomi mekanlarına ayrıca bir parantez açmak gerekir. Dünyaca ünlü şeflerin yaşadığı şehir özellikle lezzet düşkünlerinin vazgeçilmezi durumunda.

LEZZET DÜŞKÜNLERİNİN ADRESİ

Lyon, yeme içme açısından misafirlere çok fazla seçenek sunuyor. Bunun en büyük nedeni maceraperest gurme ve şeflere ev sahipliği yapıyor olması. Buraya gittiğinizde siz de Fransa ve dünya mutfağının en özel lezzetlerini tatmadan dönmeyin. Deniz ürünlerinden yerel tatlara kadar birçok şey mevcut. Ancak şu konuda uyarmak gerekir ki, yerel lezzetlerin çoğunda bir şekilde domuz ürünleriyle karşılaşabilirsiniz. Rosette lyonnaise ve andouillette bunlara örnek mesela. Lyon’a gittiğinizde kentin özel yemeklerini bulabileceğiniz Le Musee restoranını, Fransız mutfağının en iyi örneklerini görebileceğiniz L’Ourson qui Boit restoranını, gurmelerin uğrak yeri Les Halles de Lyon Paul Bocuse restoranını ziyaret edebilirsiniz.

DERİN BİR TARİHE SAHİP

Tabii ki Lyon sadece yeme içmeden ibaret bir yer değil. Şehrin geçmişi milattan önce 43 yılına kadar dayanıyor. Lyon gezilecek yerlerin fazlalığı açından da çok önemli bir yer. Old Town Eski şehir olarak adlandırılan bölgede çok keyifli anlar yaşabilirsiniz. Şehrin kalbi burada atıyor desek yanlış olmaz. Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bu bölgenin geçmişi Rönesans dönemlerine kadar uzanıyor. Burası aynı zamanda Avrupa’nın en büyük Rönesans alanı olduğu söyleniyor.

GÖRKEMLİ YAPILAR

Romalılar tarafından kurulduğu nokta olan Fourviere Tepesindeki Notre Dame Katedralini de mutlaka ziyaret etmelisiniz. 1180-1480 yılları arasında inşa edilen katedral Romanesk ve Gotik tarzda bir mimariye sahiptir. Günümüzde Lyon piskoposu da burada yaşamaktadır. Ayrıca duvar sanatının doruk noktası olan Fresque de Lyonnais binası ile Güzel Sanatlar Müzesi, Belediye Binası ve Bartholdi Çeşmesi’nin bulunduğu Place de Terraux, Opera binası, Küçük Prens ve St Exupery’in heykellerinin bulunduğu Place Bellecour meydanını ziyaret edebilirsiniz.

LYON’DA ALIŞVERİŞ

Lyon alışveriş açısından diğer Avrupa şehirlerine göre biraz daha pahalı gelebilir. Ancak alışveriş anlamında seçkin mağazalar hizmet vermektedir. “Rue de la Requblique” ve “Place des Jacobins” çevresindeki caddelerini alışveriş için tercih edebilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account