FRANSA’NIN ROMANTİK KÖŞESİ: ALSACE

FRANSA’NIN ROMANTİK KÖŞESİ: ALSACE

Fransa’nın Alsace Bölgesi, muhteşem doğaya sahip köyleri, masal diyarındaki gibi evleri ve çiçeklerle süslenmiş sokakları ile size bambaşka bir dünya sunuyor. Masallara konu olacak güzelliği bulunan Alsace, Avrupa’nın kendine özgü ve her daim turist çeken bir bölgesidir. Tarihi şatolardan Fransa’nın en ünlü üzüm bağlarının olduğu köylere kadar geniş bir turla bu bölgeyi keşfedebilirsiniz. Bakın sizler için hazırladığımız “Masal Gibi Alsace & Lorainne Vadisi Turu’nda” neler var?

MERHABA ALSACE

Turumuza Fransa’nın Mulhouse şehrinden başlıyoruz. Burası, Alsace Bölgesi’nin Strasbourg’dan sonra en büyük ikinci şehri. Değirmen köyü anlamına gelen Mulhouse; Orta Avrupa’nın ilk sanayileşen kentlerinden biri olmasından dolayı Fransa’nın Manchester’ı olarak da anılır. Mulhouse, müzeleriyle ünlü bir kenttir. Milli Otomobil Müzesi, dünyanın en büyük otomobil müzesi olma unvanına sahiptir.

Daha sonra ise Alsace Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Colmar’a hareket ediyoruz. Burada Belediye Binası, Eski Gümrük Meydanı ve Binası, Pfister Evi, Aziz Martin Katedrali ve Küçük Venedik anlamına gelen “Petite Venise” bölgesi göreceğimiz yerler arasında…

ÜZÜM BAĞLARI YOLUNU KEŞİF

Dünyaya üzüm bağları yoluyla nam salan Alsace Bölgesi’ni keşfe devam ediyoruz. Ziyaret edeceğimiz yerlerden biri de Kuzey Fransa’nın en önemli eserlerinden biri olan Haut Koenigsbourg Şatosu… 12. yüzyılda inşa edilen şato, birçok savaşlara tanık olmuş.

Kuzey Fransa’nın en önemli yapılarından biri olan bu şatoya turistlerin ilgisi de bir hayli yüksek. Etrafında geniş ormanların çevrili olduğu şatonun ardından üzüm bağlarıyla meşhur köyler olan Ribeauville ve Riquewihr köylerini ziyaret ediyoruz. Sonrasında da Colmar yolu üzerinde bulunan Fransa’nın en güzel çiçeklendirilen köyü unvanına sahip Egusheim’e doğru yolumuza devam ediyoruz. Ahşap evleri, dolambaçlı sokakları ve çeşmeleri ile bu güzel köyü çok seveceksiniz.

ALSACE BÖLGESİ’NİN BAŞKENTİ STRASBOURG

Turumuzun bir sonraki gününü Alsace Bölgesi’nin başkenti Strasbourg’a ayırıyoruz. Özgün karakteri ve muhteşem şehir dokusuyla başka bir şehirle kıyaslanmayacak güzelliklere sahip olan Strasbourg, Fransa ile Almanya arasında köprü görevi görüyor adeta. Şehrin merkezinde yarı ahşaplı eski evlerin bulunmasından dolayı sokaklarda dolaşırken tarihe bir yolculuk yapıyorsunuz. Gutenberg Meydanı, Notre Dame Katedrali, Küçük Fransa semti ve Avrupa Parlamentosu göreceğimiz yerlerden sadece birkaçı.

NANCY VE METZ’E YOLCULUK

Turumuzun dördüncü gününde Fransa’nın güzide şehri Nancy’yi ziyaret ediyoruz. Nancy, Fransa’nın kuzey doğusunda bulunan minik ve sevimli bir şehirdir. Genç nüfusun çoğunlukta olduğu şehir bir başka deyişle de öğrenci kenti olarak adlandırılmaktadır. Şehirde eskiden kalma birçok yapı günümüze iyi bir şekilde ulaşmıştır. Şatolar ve meydanlar şehrin güzelliğine değer katar. Nancy Katedrali, Belediye Binası, Opera evi, Tiyatro binası, Kale Kapısı görülecek yerlerden bazıları olarak öne çıkıyor. Ayrıca Art Nouveau mimarinin önemli yapılarından biri olan Ecole de Nancy Müzesi de ziyaret edeceğimiz yerler arasında…

Bu sevimli şehri gezdikten sonra Fransa’nın Lorraine Bölgesi’nde yer alan Metz kentine gidiyoruz. Mosel ve Seille Nehri’nin kıyısında bulunan Metz çok tarihi bir kent. Şehirde birçok Orta Çağ anıtı görebilirsiniz. 300 yıllık tarihe sahip Roma İmparatorluğu döneminde isyancı Galyalılar’ın yaşadığı önemli şehirlerden biri olan şehirde St.Louis Meydanı ve Sarayı, St.Maximim Kilisesi ve Metz’in en önemli yapılarından olan  ve muazzam virayları ile ünlü St. Etienne Katedrali’ni ziyaret edeceğiz.

BASEL’DEN VEDA

Turumuzun son gününde kısa bir Basel gezisi yapıyoruz. Kara orman alanları ve dünyanın en büyük hayvanat bahçesiyle ünlenen Basel’de gezilecek birçok nokta bulunuyor. Kiliseleri, taş yapıları ve çeşmeleriyle ünlü olan bu kentte yer alan üniversite de şehre bir hayli canlılık katıyor. İsviçre’nin kültür şehri olarak adlandırılan Basel’de binalar oldukça görkemlidir. Ren Nehri etrafına kurulan şehirde, tarihi evlerin sıralandığı daracık sokakları , ve gösterişli belediye binasını, katedral meydanını göreceğiz. Basel ile birlikte turumuzu tamamlayıp İstanbul’a dönüyoruz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account