FRANSA’NIN RUHUNA DOKUNMAYA HAZIR MISINIZ?

FRANSA’NIN RUHUNA DOKUNMAYA HAZIR MISINIZ?

Fransa, sahip olduğu değerlerle Avrupa’nın dikkat çeken ülkelerinden biri. Seyahatseverlerin de her daim ilgi gösterdiği bir yer. Her köşesinde ayrı güzelliklere sahip bu ülkeye; sanatı, kültürü, tarihi, doğası ve yaşam tarzı gibi sayabileceğimiz onlarca özelliğiyle hayran olmamanız mümkün değil. Peki bu ülkeyi baştan aşağı keşfetmeye ne dersiniz? Işık şehri Paris’in yanı sıra Bordeaux, Toulouse, Marsilya, Nice ve Lyon gibi birbirinden güzel şehirleri görerek Fransa’nın ruhuna dokunabilirsiniz. Üstelik bu şehirleri Prontotour’un Büyük Fransa Turu ile 1 haftada görebilirsiniz. Şimdi Fransa’nın eşsiz şehirlerini daha yakından tanıyalım:

IŞIĞIN ŞEHRİ PARİS

Dünyanın en büyük sanat merkezi olan Fransa’nın başkenti Paris; müzeleri, katedralleri, mimarisi, sanat ve kültür hayatıyla ülkenin gözdesi durumunda. Yılda yaklaşık 50 milyon kişinin ziyaret ettiği Paris’te Louvre Müzesi, Eyfel Kulesi, Notre Dame Kilisesi ve Şanzelize Caddesi şehrin sembolleri olarak öne çıkıyor. Paris gezilecek yerler tabii ki bunlarla sınırlı değil. “Işık şehri” olarak adlandırılan Paris’te Ressamlar Tepesi, Opera Binası, Concorde, Vendome ve Trocadero Meydanları görerek uğruna şiirler yazılmış Seine Nehri üzerinde keyifli bir tekne turuna katılabilirsiniz. Kısacası büyülü kent Paris’te renkli bir dünya bulacaksınız.

DÜNYACA ÜNLÜ ÜZÜM BAĞLARINA SAHİP BORDEAUX

Fransa’nın en önemli ve ünlü şarap bağlarının bulunduğu Bordeaux, aynı zamanda coğrafyası ve kültürü ile yeterince meşhur bir şehir. 2007 UNESCO Dünya Mirasları listesine adını yazdıran Bordeaux bu gelişmeyle neredeyse 18. yüzyıldaki haliyle günümüze ulaşmıştır. Yaşam standartlarının yüksek olduğu şehirde, görkemli meydanlar, geniş caddeler ve gurme restoranlar bulunuyor. İlk olarak Garonne Nehri kıyısındaki “Miroir d’Eau” Meydanı’nı ile Opera Meydanı’nı görmenizi tavsiye ederiz. Özellikle Opera Meydanı’nda Orta Çağ’da şehrin giriş kapısı olarak kullanılan heybetli kapılar da görülmeye değer. Şehrin aynı zamanda hareketli bir gece hayatı da var. Genç nüfusun fazla olduğu Bordeaux’da akşam saatleri sokaklar ve gece kulüpleri oldukça renkleniyor.

KİREMİT RENKLİ ŞEHİR: TOULOUSE

Fransa’nın güneyinde bulunan Toulouse, üniversite kenti olması nedeniyle çok genç bir nüfusa sahip şehir. Öğrencilerin olması nedeniyle de oldukça hareketli bir şehir. Fransa’nın en büyük dört nehrinden biri olan Garonne bu kenti ikiye bölmektedir. Heykellerle süslenmiş taş binalardan ziyade kırmızı kiremitlerden yapılmış binalar çoğunluktadır. Bu nedenle kırmızı şehir yakıştırması da yapılır. Şehirde; St. Sernin Bazilikası, Capitole Meydanı, Jacobins Manastırı, St. Etienne Katedrali ve Augustins Müzesi’ni görülmesi gereken yerler olarak sıralayabiliriz. Şirin bir kent olan Toulouse’ta çınar ağaçlarının gölgesinde kanal boyunca gezebilirsiniz.

TARİHİ BİR LİMAN KENTİ MARSİLYA

Fransa’nın en büyük ikinci şehri olan Marsilya, 2500 yıldan fazla bir geçmişe sahip. Eski ve yeni yapıların çok iyi harmanlandığı Marsilya, 2013 yılında Avrupa’nın Kültür Başkenti unvanını kazanmış. Arnavut kaldırımlı ara sokaklarda yürürken geçmişin izleriyle karşılaşmanız mümkün. Aynı zamanda liman kenti olan Marsilya’nın Akdeniz’e açılan Vieux-Port (Old Port) adında eski bir limanı bulunuyor. Şehrin kalbi burada atıyor. Günün her saati hareketli. Özellikle çevresindeki restoranlarda deniz ürünlerini mutlaka tatmalısınız.

FRANSIZ RİVİERASI’NIN YILDIZI: NICE

Güney Fransa’nın Marsilya gibi Akdeniz’e kıyısı olan bir diğer şehri de Nice. Burası kozmopolit yapısı, eğlenceleri, kumarhaneleri, plajları ve tarihi mekanlarıyla meşhur bir şehir. Fransız Rivierası’nın gözdelerinden olan Nice, aynı zamanda ülkenin turizm şehirlerinden biri. Renkli ve canlı yaşamıyla her daim turistlerin ilgisini çeken şehirde, İngiliz sahil yolu (Promenade des Anglais), Massena Meydanı, Çiçek Meydanı ve Adliye Sarayı görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçı. Ayrıca Nice kalesine çıkarak şehrin panoramik halini seyredebilirsiniz.

ŞEF VE GURMELERİN ANAVATANI LYON

Fransa’nın en büyük üçüncü şehri olan Lyon, gastronomi açısından çok zengin bir şehir. Dünyanın en iyi şef ve gurmelerin uğrak yeri olan Lyon aynı zamanda kendine özgü yerel tatlarıyla adını dünyaya duyurmuş. Fransız mutfağına büyük katkısı bulunan şehirde ünlü şeflerin çalıştığı restoranlara uğrayabilir ve bu lezzetlere ortak olabilirsiniz. Lyon sadece gastronomi mekanları ile öne çıkan bir şehir değil. Aynı zamanda zengin tarihiyle seyahatseverlerin ilgisini görüyor. Seçkin ve göze çarpan müzelerin yanı sıra popüler gece kulüpleri ve fantastik alışveriş mağazaları ile de çok cazip bir şehir.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account