FRANSA’YI KEŞFETMEYE HAZIR MISINIZ?

FRANSA’YI KEŞFETMEYE HAZIR MISINIZ?

Dünyanın en büyük turizm ülkesi Fransa.  Tarihi ve kültürel mirasının yanında sanat, moda, edebiyat, mutfak gibi zengin taraflarının da bulunması Fransa’yı turizm açısından zengin bir ülke yapıyor. Her yıl milyonlarca insanın akınına uğrayan bu güzel ülke de harika bir tatil yapabilirsiniz. Gezeceğiniz pek çok yeri ve tadına bakacağınız lezzetli yemekleri bulunuyor. Fransa turu yaparak gezmek ve yemeklerinin tadına bakmak isteyenler için güzel mi güzel 6 şehrini tanıtan bir yazı hazırladık. İşte Fransa’nın mutlaka görmelisiniz dediğimiz o 6 şehri…

BORDEAUX

Fransa’nın en büyük 6. şehri olan Bordeaux (Bordo), ülkenin güneybatısında bulunuyor. Bordeaux’nun Akitanya’nın Limanı ve Uyuyan Güzel gibi isimleri var. Bordeaux’da gezilecek yerler arasında Rohan Sarayı, St.Andre Katedrali, Büyük Saat Kulesi, Goranne Nehri ve Pont de Pierre Köprüsü, Akitanya Müzesi, Quinconces Meydanı, Giranidis Anıtı, St. Michel Bazilikası, Güzel Sanatlar Müzesi ve Borsa Meydanı gibi önemli yerler bulunuyor. Ayrıca Bordeaux bağları ile çok ünlü bir şehir. Bordeaux’da alışveriş yaparken mutlaka hediyelik bir şeyler bulacaksınız.

 TOULOUSE

Fransa’nın güneybatısında bulunan bir diğer şehri de Toulouse (Tulüs). Ülkenin 4. Büyük kenti olma özelliği de bulunuyor.  Burası Fransa’nın pembe şehri olarak da biliniyor. Çünkü mimarisinde kullanılan kiremitler binaları pembe renkli bir görüntüye kavuşturmuş. Bu şehirde görebileceğiniz çok güzel mimari yapılar mevcut. Toulouse’da gezilecek yerler arasında St. Sernin Bazilikası, Capitole Meydanı, Jacobins Manastırı, St. Etienne Katedrali ve Augustins Müzesi en çok turist çekenlerden. Ayrıca bu şehrin St. Emillion kasabasında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan üzüm bağlarını da ziyaret etmenizi öneririz.

MARSİLYA

Fransa’nın güney kıyısında bulunan Marsilya, Paris’ten sonra 2. büyük şehir. Burası özellikle yaz aylarında turistleri kendine çeken plajları ile biliniyor. Marsilya’nın turkuaz rengindeki denizlere sahip plajları burada çok ünlü. Plajlar dışında Marsilya’da gezilecek yerler arasında en önemlileri Eski Liman, La Canebiere Bulvarı, St. Charles Garı, Notre Dame de la Garde Bazilikası, St. Marie Katedrali, Cantini Çeşmesi ve Longchamp Sarayı’dır. Aynı zamanda Marsilya’ya gelmişken Ratatouille, Loup de Mer ve Barigoule adındaki yemeklerini tatmalısınız.

NICE

Marsilya’ya yakın olan Nice, Fransa’nın önemli turistik şehirlerinden biri. Fransa’nın en büyük 5. şehri olan bu şehrinde muhteşem plajlar bulunuyor. Marsilya’dan  sonra buralarda da mutlaka denize girmelisiniz. Ayrıca Nice’de gezilecek yerler arasında olan Promenade des Anglais Bulvarı, Hotel Negresco, Massena Meydanı, Çiçek Meydanı ve Adliye Sarayı turistlerin uğrak mekanları arasında bulunuyor. Ayrıca Grasse’a adındaki köy Nice’nin ünlü parfüm köyü. Buraya uğrayıp parfüm almayı unutmayın.

LYON

Fransa’nın güneydoğusunda bulunan Lyon, ülkenin 3. büyük şehri. Burası Fransa’nın gastronomi başkenti olarak nam salmış. Lyon mutfağı nefis yemekler ile doludur. Burada en ünlü lezzetler arasında paul Bocuse, çikolatalı kruvasan, canut ve Lyon salatası bulunuyor. Ayrıca yemeklerini yedikten sonra şehirde küçük bir tur atmayı da unutmayın. Burada Avignon şehrini ziyaret etmenizi öneririz. Şehirde Papalık Sarayı ve St Benezet Köprüsü görülecek yerler arasında. Lyon’da ayrıca görmeniz gereken yerler arasında Eski Lyon Bölgesi, Notre Dame Katedrali, Güzel Sanatlar Müzesi, Belediye Binası’da bulunuyor.

PARİS

Hem Fransa’nın hem Avrupa’nın en büyük şehri Paris. Aynı zamanda da Fransa’nın romantik başkenti. Dünyanın en romantik şehri olarak nam salmış olan Paris, tatil yapılabilecek harika bir destinasyon. Paris’te gezilecek yerler arasında en popüler ve Paris’in simgesi olan Eiffel Kulesi. Buradan sonra gezilecek çok yer var. Louvre Müzesi, Notre Dame Kilisesi, Opera Binası, Madeleine Kilisesi, Napolyon’un Mozolesi, Seine Nehri ve Ressamlar Tepesi bunlardan sadece birkaçı.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account