Fransızların En Tipik 10 Özelliği

Fransızların En Tipik 10 Özelliği

‘’Fransa’da doğdu Beşiktaşlı oldu!’’

Bir dönem stadyumlarda çokça yapılan bu tezahüratı duymuşsunuzdur. Fransa’da doğup büyüyen biri her ne kadar Beşiktaşlı olsa, zamanla kendinden yaşça büyük birinin elini öpüp başına koyma alışkanlığı kazansa da üzerinde gerçek bir Fransız olduğuna dair silinmez izler taşır.

Gelin bu ipuçlarına birlikte bakalım!

Ekmeğin şişmanlattığına inanmazlar

Böyle söylemler Fransızlar için tam bir saçmalıktır. İster diyetisyen, ister doktor, ister süper model olsunlar ekmeğin şişmanlattığına Fransızları inandıramazsınız. Ekmekten kastımız tabi ki tost ekmekleri değil, el ile yapılan, içine sevgi katılmış ekmek. Bu yüzden bir Fransız için böyle sevgi ile yapılmış ekmeğin şeytani bir sebebe sonuç vereceğine inanmak, sadece dünyadaki en mükemmel insanlar olan fırıncılara yapılan bir hakarettir.

fransa_ekmek


Cüzdanları büyük ihtimalle çok büyüktür

Başka da bir seçenekleri yok aslında, çünkü Fransız ehliyetleri neredeyse yapılabilecek en kalın kağıttan yapılmıştır. Bu kalınlığı kaldırabilmek için de defter büyüklüğünde cüzdan kullanmaları gayet normal!

Bir bardak kahve onları mutluluktan dört köşe eder

Fransa’da bir kafeye gidip bir bardak kahve sipariş verdiğinizde önünüze gelecek olan kahve, dişinizin kavuğuna yetmeyecektir. Her ne kadar kabul etmek istemeseniz de, etrafta hakkını vererek kahve satan tek yer Starbucks ve ne yazık ki Fransa’da pek yaygın değiller.

fransa_kahve


Pöfür pöfür sigara içerler

Dürüst olalım, dünyadaki birçok genellemeden en gerçekçi olanı olabilir bu. Çünkü neredeyse her Fransız sigara içiyor. Futbolcu Pascal Nouma’nın sigara içerken çekilmiş görüntülerini gördüyseniz yapmış olduğumuz bu genelleme size zararsız gelebilir. Fransızlar, hayatlarında en az bir kere sigara içmeyi denemiştir ve genellikle de devam etmişlerdir.

Üniversite borcu diye bir dertleri yoktur

Fransa’da yaşamanın güzel yanlarından biri de bu olsa gerek. Üniversite için neredeyse hiçbir şey ödemezsin. Böylece mezun olduktan sonra bile üniversiteye olan borcunu ödemiyor olursun.

Peynirsizlik nedir iyi bilirler

Fransa’da peynir hakkında bir kural vardır. Ne kadar kötü kokuyorsa tadı o kadar iyidir! Kulağa garip geliyor evet ama bu sistem gurmeler tarafından da onaylanmış bir sistemdir. Yurt dışında yaşayan Fransızlar için peynirin azlığı tam anlamıyla bir trajedidir. Ne zaman birisi onlara ‘’cheddar peyniri alır mısınız?’’ sorusunu sorarsa, içten içe gelecek olan peynirin camembert olması için muhtemelen dua ediyorlardır.

fransa_camembert_peynir


Minitel neymiş bir sorun bakalım

Bilgisayar görünümlü, bej ve kahve renkli alet tren rezervasyonu yapmaya ve telefon numarasına bakmaya olanak sağlıyor. Büyük ihtimalle en başarılı Fransız buluşlarındandır. Bir kişinin Fransız olduğundan şüpheleniyorsanız Minitel neymiş bir sorun bakalım.

Müşteri memnuniyetinden haberleri yoktur

Fransa’dan ayrılana kadar müşteri memnuniyeti diye bir şeyin olduğundan haberdar bile değillerdir. Fransa’da genelde marketler 5 gibi kapanır ve market açıkken de güler yüzlü çalışan görmek neredeyse imkansızdır.

Fransızlar için günün en güzel saati öğlen 4’tür

Saat 4 gibi bütün ülke bir anda ayaklanır, kanındaki glikoz seviyeleri tavan yapar. O saat tam çocukların okuldan çıkış saatlerine denk gelir, onlar için ve görüldüğü üzere herkesin atıştırma vaktidir. Bir bagetin üçte birinin arasına sürülmüş tereyağı ve reçelin tadına doyum olmaz o saatte. Fransız olduğundan şüphelendiğiniz biri eğer günün bu saatlerinde tereyağını dolaptan çıkarmışsa işte size bir Fransız!

fransa_ekmek_tereyagi


Sert bir aksanları vardır

Soysuzlar Çetesi filminde bir Nazi subayıyla Nazilerin kafa derilerini yüzmekle ünlü çete üyeleri tesadüfen barda karşılaşırlar. Çete üyelerinin üzerinde Nazi üniforması olması ve mükemmel Almanca konuşmalarına rağmen Nazi subayı Fransız olan çete üyesine ‘’Tuhaf bir aksanınız var, siz ancak şu içtiğimiz İskoç içkisi kadar Almansınız’’ der ve ortalık kan gölüne döner.

Evet, her ne dili konuşursanız konuşun aksanınız sizi ele verir. Hele konuşan bir Fransızsa! Dil bilgisi yönünden İngilizce veya başka dilleri mükemmel olabilir belki fakat Fransızların aksanları, öğlen 4 te ekmeklerine sürdükleri tereyağı kadar kalındır.

Bu ipuçları sayesinde içinizdeki Fransızların da kim olduğunu tespit edebilirsiniz belki! Ne dersiniz?

 

 

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account