FRİGYA VADİSİ’NDE İLK BALON HAVALANDI…

FRİGYA VADİSİ’NDE İLK BALON HAVALANDI…

Prontotour’un organizasyonu ile gerçekleşen gezide gazeteciler ve bloggerlar, turizm kenti Eskişehir’i keşfetti. 3 gün süren ve keyifli anların yaşandığı gezide heyet, aynı zamanda Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile bir araya gelerek Eskişehir’in kültür ve turizm çalışmaları hakkında bilgi aldı. İftar yemeğinde bir araya gelen heyet, Eskişehir Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey ve Eskişehir İl Kültür Turizm Müdürü Şennur Azade ile Eskişehir’in turizm potansiyeli hakkında fikir alışverişinde buluştu. Toplantıda Eskişehir’de turizme kazandırılması amaçlanan Sivrihisar ve Seyitgazi ilçeleri öne çıkarıldı. Tarihi ve kültürel zenginliğin yanı sıra bölgedeki gastronomi potansiyeli de masaya yatırıldı.

Gazeteci ve bloggerlar Prontotour organizasyonu, Eskişehir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, TÜROB Eskişehir İl Temsilciliği, Türsab Eskişehir Yürütme Kurulu ve SennaCity Hotel’in desteği ile Eskişehir’in birçok önemli noktasını ziyaret etti. Basın gezisinde yazarları özel bir deneyime de tanık oldu. Frigya’nın Çukurcuma mevkiindeki Gerdek Kaya Anıt Mezarı’nda ilk kez bir balon turu yapıldı. Şimdi gezinin detaylarına bir göz atalım…

İstanbul’dan Prontototur’un özel otobüsüyle gerçekleşen gezi, Eskişehir’in tarihi bölgesi olan Odunpazarı’nda başladı. Burada ayrıca Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ve üst katta yer alan Kent Belleği Müzesi ziyaret edildi. Ufuk Özkaratay’ın rehberliği ile gerçekleşen programdaki bir sonraki durak ise Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ydi. Eskişehir’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Balmumu Heykeller Müzesi’nde gazeteci ve sosyal medya fenomenleri Osmanlı’dan Atatürk’e ve Cumhurbaşkanlarına kadar siyaset, spor ve sanat camiasından birçok  ünlü simaların heykellerini görme ve fotoğraflama imkanı buldu.

Daha sonra kısa bir yürüyüşle Atlıhan El Sanatları Çarşısı’na geçildi. Burada, lületaşı ustalarının beyaz altına nasıl can verildiği gözlemlendi. 19. Yüzyıl mimarisinin en güzel örnekleri olan kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli, bitişik düzenli cumbalı evleri ile Odunpazarı arasında 1525 yılı yapımlı Kurşunlu Külliyesi gezisi ve içerisinde dünyada tek olan Lületaşı Müzesi gezisi gerçekleşti.

Odunpazarı gezisinin ardından bu kez Sazova mevkiine hareket edildi. İçerisinde Kalyon Tipi Gemi, Masal Şatosu ve su sporlarının yapıldığı göletin bulunduğu Bilim Kültür ve Sanat Parkı ziyaret edildi. Gezide ayrıca, Frigya Vadisi’nde Gerdek Kaya Anıt Mezarı, Arazestis Anıtı, Kırkgöz Kaya Manastırı, Yazılıkaya Anıtı ve devamında Kral Yolu, Hitit Kabartmaları, Sunaklar, Doğal Su Sarnıçları ve Su Sarnıcı Merdivenlerindeki dinsel merkez görüldü.

Gezide ziyaret edilen bir diğer yer ise Eskişehir’in en büyük ilçesi olan Sivrihisar’dı. Burada Alemşah Kümbeti, Selçuklu mimarisi 67 adet ahşap direkli Sivrihisar Ulu Cami, Ermeni Kilisesi ve Roma Hamamları görülen yerlerden bazılarıydı.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account