GAP TURU İLE FARKLI MEDENİYETLER KEŞFEDİN

GAP TURU İLE FARKLI MEDENİYETLER KEŞFEDİN

İnsanlık tarihinin ilk adımları Güney Doğu Anadolu Bölgesini de içine alan topraklarda atıldı. Mezopotamya olarak adlandırılan bölge, tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yaptı, çünkü Mezopotamya’nın en bereketli topraklarına sahipti. Köklü medeniyetler arkalarında paha biçilmez eserler ve göz alıcı eserler bıraktı. GAP turu ile bugün pek çok insan bu tarihi görmek için bölgeyi ziyaret ediyor. Siz de tarihin ayak izlerini siz de izlemek isterseniz yolculuğa çıkmadan önce GAP turu hakkında detayları birlikte inceleyelim.

GAP Turu Nedir?

GAP turları, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin belli başlı şehirlerini kapsıyor. Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin gibi büyük şehirleri kapsıyor. Bölge büyük bir alana sahip. Bu güzergahda, Harran’dan Midyat’a, Hasankeyf’ten Göbeklitepe’ye birçok dünya mirasına selam verebilirsiniz. Bölgenin güzelliklerini görmek içinse tur rehberleri eşliğinde farklı tarihleri kapsayan pek çok tur seçeneği bulunuyor. Daha fazla yer görmek ve zaman kazanmak isteyenler uçaklı GAP turu seçeneklerini değerlendirebilir. Tercihinize bağlı olarak otobüsle ya da uçakla bölgeye seyahat edebilirsiniz.

GAP Turu ile Lezzet Durağında Mola: Gaziantep

Eski adıyla Antep GAP turu kapsamında sizi muhteşem lezzetlerle karşılıyor. Gezilip görülecek çok yer, tadına bakılacak birçok güzel lezzet var. Gaziantep Müzesi, bölgenin ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin ardında bıraktıkları eserleri bir arada görme imkanı sunuyor. Bugün sular altında kalmış Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılmış nadide mozaik eserler de, Gaziantep Müzesi’nde sergileniyor. Müzede yer alan dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiği görülmeye değer. Gaziantep’in en eski mahallesi olan Bey Mahallesi’nde yer alan Antep evleri ile zarif ahşap ve taş işçiliğini gözlemleyebilirsiniz.

Eski adı Kethüdazade Göğüs İbrahim Paşa Konağı olan Mutfak Müzesi ve Tarihi Hamam müzesi seyahatinize ayrı bir lezzet katacaktır. Bakırcılar çarşısı, belki ilk dağıtım şebekesi diyebileceğimiz Kasteller, Tütüncü Hanı, Antep’e gazi unvanını veren Gaziantep Kalesi eşsiz güzelliklere sahip. Geziniz esnasında Tahmis Kahvesi’ne uğramayı unutmayın. Burada meşhur menengiç kahvesinin tadına bakabilir, Almacılar Çarşısı’nı dolaşarak Antep’in yerel lezzetlerini tadabilirsiniz. GAP turu Gaziantep’te lezzetli bir anı bırakacaktır.

Antik Kente Dokunun: Adıyaman

GAP turu ile uğranması gereken bir diğer durak Adıyaman. Şehrin tarihi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Dünya mirası Nemrut Dağı şehir sınırları içinde yer alıyor. Nemrut dağına doğru ilerken yolunuzun üstünde görülmesi gereken eşsiz duraklar var. Cendere Köprüsü, Yeni Kale ve Karakuş Tümülüsü muazzam güzellikler sunuyor.

Dünyanın 8 harikasından biri olan Nemrut Dağı eteklerinde Zeus, I.Antiochos, Apollon, Kommagene, Herakles, Kartal ve Arslan heykellerini göreceksiniz. Daha sonra Batı terasına çıkıp dünyanın en güzel gün batımlarından birine şahit olabilirsiniz. Seçtiğiniz GAP turu kapsamına istinaden Arsemia Antik Kenti, Palanlı Mağarası ve Perre Kaya mezarlığını gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Mimarinin Doğum Yeri: Şanlıurfa

GAP turunun belki de en önemli durağı burası. Bilinen tarihin akışını değiştiren Göbeklitepe bu yapılardan en önemlisi… Zira tarih çevrelerince bilinen eski inanç merkezinin Göbeklitepe olduğu düşünülüyor. Göbeklitepe için şu anda arkeolojik tarihin gözbebeği diyebiliriz. Yapacağınız gezilerin en büyüleyici durağı Şanlıurfa olabilir. Birecik barajı, Kelaynak kuşlarını gözlemleyebileceğiniz Kelaynak kuşları koruma merkezi doğasıyla görülmeye değer. Siyah güllerin ana vatanı Halfeti antik kenti adeta tarih ziyafeti sunuyor. Sular altında kalan Rum Kalesi ve mağara evleriyle Savaşan köyünü bir tekneyle gezmenizi öneririz.

GAP turu kapsamında Harran’a vardığınızda sizi inançların sentezlendiği bir atmosfer karşılayacak. Harran Höyüğü, Camii el Firdevs yani Cennet Camii, Harran Üniversitesi, Tarihi Surlar, Konik kubbeli evler ve iç kale gibi duraklar arasında gezinirken kaybolabilirsiniz. Hz. Eyüp’ün makamına uğramayı unutmayın.

Mezopotamya’nın İncisi: Mardin

GAP turu kapsamında Mardin sizi adeta inançlar ve kültürler turuna çıkarıyor. Manastırlar ve camileriyle bir inanç merkezi. Eski PTT binası, Şehidiye Camisi, Latifiye Camisi, kemerli geçişler için yapılan Abbaralar, minaresiyle bilinen meşhur Ulu Camisi ve tarihi çarşıları yürüyerek ziyaret edebilirsiniz. Mardin Kent Müzesi bölgenin eşsiz tarihinden eserleri bir arada görme imkanı sunuyor. Süryani topluluğu için başlıca inanç merkezlerinden olan ve mimarisiyle hayranlık uyandıran Mor Gabriel ve Dayrül Zafaran Manastırları görülmeye değer. Kasımiye Medresesi ve Mezopotamya ovası, Midyat evleri Doğu Ekspresi turları kapsamında, en güzel fotoğraf karelerini elde edebileceğiniz nadide duraklar olarak ziyaret edebileceğiniz mekanlar arasında yer alıyor.

Köklü Bir Medeniyet: Diyarbakır

GAP turu kapsamında Hanları ve tarihiyle Diyarbakır, sanatsal bir zenginliğe sahip… Önemli şairlerinden Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ev, Diyarbakır’da bulunuyor.  Bugün müze olarak ziyarete açık olan ev ayrıca sivil mimarisi ile olağanüstü bir güzellik taşıyor. GAP turu ile İslam tarihinin en eski camilerinden biri olan Ulu Camii görülecek en güzel yerler arasında. Dicle Nehrini süsleyen on gözlü köprü mimarisiyle görenleri hayran bırakıyor. Bir diğer görülmesi gereken yer olan Hevsel Bahçeleri, UNESCO Kültür Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Tarihi Hissedin: Batman

Güney Doğu Anadolu’nun diğer durakları gibi Batman’da pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış. GAP turu kapsamında sular altında kalan ve bir kısmı sular altında kalma riski içeren Hasankeyf, size görsel bir şölen vaat ediyor. Bölgede İmam Abdullah Türbesi, Tarihi Hasankeyf Kalesi, Sultan Süleyman Camisi, Tarihi Hasankeyf Köprüsü, El Rızık Camisi, Mağara evleri ve Artuklu döneminden kalma Eski Darphane muhteşem eserler arasında yer alıyor.  GAP turu ile tur programınızda bol bol hediyelik eşya da satın alabilirsiniz.

Güneş’in Şehri: Hatay ve Antakya

GAP turu programı kapsamında belki de en çok Antakya’da manzaraya doyacaksınız. Özellikle şelalelerle süslü Harbiye doğa ve tarih ile dolup taşıyor. Ülkemizde yer alan en büyük mozaik müzesi Antakya Arkeoloji ve Mozaik Müzesi ve Saint Pierre Kilisesi mutlaka görülmeli.

GAP turu 2019 yılındayine gezginlerin en gözde rotaları arasında yerini alıyor. Peki ya sizin? Bu eşsiz tura katılmak istemez misiniz?

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account