GAP TURU’NDA NEREDE NE YEMELİ, HANGİ YÖRESEL YİYECEKLERİ TATMALI?

GAP TURU’NDA NEREDE NE YEMELİ, HANGİ YÖRESEL YİYECEKLERİ TATMALI?

GAP turu, kültür turizmini nefis yemeklerle bir araya getiriyor! GAP turunda ne yenir sorusunun sonsuz farklı cevabı bulunuyor! Tur sırasında ziyaret edeceğiniz illerin hepsi ayrı ayrı lezzet başkenti statüsünde. Adana, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa… Türk mutfağının şampiyonlar ligi adeta! Güneydoğu yöresel yiyecekler tatmak için bol bol fırsatınız olacak. Güneydoğu Anadolu bölgesi yemek kültürü dünyanın en meşhur gurmelerinin dahi gündeminden düşmüyor! İşte karşınızda iştah kabartan GAP yemekleri…

Genel Hatlarıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi Yemek Kültürü

Güneydoğu Anadolu Bölgesi yemekleri birbirinden güzel lezzetler içeriyor. Mutfağın vazgeçilmezleri arasında et ve süt ürünleri kadar buğday ve bakliyat da bulunuyor. Birbirinden farklı özellikleriyle her damağa uyan Güneydoğu Anadolu yemekleri ülkemizin her yerinden turistlerin bu bölgeye akın etmesini sağlıyor. Adana ve Urfa kebaplarının, alinaziğin, içli köftenin, çiğ köftenin ana vatanı olan Güneydoğu mutfağı, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin tamamına yayılmış durumda. Yöre insanı genel olarak acılı yemekleri tercih etse de acısız yemek seçeneklerini de bulabilirsiniz.

GAP Turunda Ne Yenir: Güneydoğu Yöresel Yiyecekleri

Yemekle ilgili problem yaşama ihtimalinizin sıfır olduğu bir coğrafyaya gideceksiniz. Bu yüzden ne yesem diye düşünmenize gerek yok; karşınıza çıkacak envaiçeşit lokanta ve restoranda porsiyon porsiyon kebapları, tabak tabak tatlıları afiyetle yiyebilirsiniz. Tur sırasında özellikle tatlıları sevdiklerinize hediye etmek için paket yaptırabilirsiniz. Bölge yemekleri genellikle bol etli, baharatlı ve salçalı oluyor. Tatlılar ise genellikle şerbetli ve ceviz-fıstık gibi yemişler eşliğinde servis ediliyor. Kırmızı et olarak en çok küçükbaş hayvan eti tüketiliyor. Doğal ortamında yetişen, sürekli hareket halinde olan hayvanın lezzeti de farklı oluyor. Küçükbaş hayvanlardan elde edilen taze etler baharatlarla, biber salçası gibi acı ve aromatik salçalarla çeşitli şekillerde terbiye ediliyor. Kebaptan pilava, tatlıdan çorbaya kadar geniş bir yelpaze sunan bölge mutfağı her türden yemek zevkine hitap ediyor. GAP turu sırasında yemek yiyeceğiniz lokantalarda türlü türlü mezelerin, ekmek çeşitlerinin ve salataların yemek öncesinde sunulduğunu göreceksiniz. Daha mezelerin lezzetine doyamamışken nefis bir koku eşliğinde ana yemeğiniz servis edilecek. Bölge mutfağının yemeklerini tattıktan sonra burada yemek yapılmadığını resmen sanat icra edildiğini düşünmemek elde değil.

Etin Baharat ve Salçayla Dansı: Güneydoğu Mutfağının Meşhur Lezzetleri

GAP turu sırasında karşılaşacağınız en popüler yemekleri sizler için listeledik. Bu listeyi okurken bile karnınız acıkabilir…

Gaziantep Yemekleri

Gaziantep denince akıllara fıstık, baklava ve kebap geliyor ancak Gaziantep mutfağının pek çok lezzeti içeren bir hazine olduğunu unutmamak gerekiyor. İçli köfte, lahmacun, baklava gibi yemekler kent mutfağının en önemli lezzetleri. Ama bunların yanında alinazik kebabı, beyran, firik pilavı ve katmer de Gaziantep’e gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Gaziantep’in ünlü alinazik kebabı yumuşacık etlerin közlenmiş patlıcanlı yoğurt, tereyağı ve taze pideyle buluşmasıyla ortaya çıkıyor. Lime lime edilmiş etlerin, iç yağı, pirinç ve sarımsak ile  et suyunda pişirilmesiyle oluşan beyran, bol acıyla servis ediliyor. Firik pilavı henüz tam olgunlaşmamış buğdayın kesilmesiyle elde edilen bulgurdan yapılıyor. Nohut, tereyağı, salça ve parça etlerle karıştırılan pilavın lezzetine doyum olmuyor.

Şanlıurfa Yemekleri

Halil İbrahim sofraları, sıra geceleri ve çok daha fazlası! Çiğ köfteyi her yerde yersiniz ama burada yediğinizi bir ömür unutamazsınız! GAP turunda ne yenir sorusu duyulduğunda akla ilk gelen cevaplardan biri olan çiğ köfte, yavaş yavaş, sabırla yoğuruluyor. İçine katılan etlerin bu uzun soluklu yoğurma işlemi sırasında ortaya çıkan ısı sayesinde piştiği söyleniyor. Hele bir de yumurtalı olan çiğ köfte var ki… Tadını anlatmaya kelimeler yetmez! Urfa mutfağının baş rolündeki bir diğer yemek ise lezzeti ve görüntüsüyle dillerden düşmeyen söğürme! Patlıcan ve kıymanın bir araya gelerek oluşturduğu bu sihirli lezzeti tatmadan Şanlıurfa’dan ayrılmayın. Hamurun içine koyulan kıymanın yağda kızartılmasıyla elde edilen ağzı yamuk isimli yemek çay saatlerinin baş tacı olurken, tatlı seansı da şıllık tatlısıyla tamamlanıyor. Şıllık tatlısının şerbeti oldukça hafif, bu yüzden tatlıdan istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Mardin Yemekleri

Kültürel zenginlikleri kadar yağlı ve baharatlı yemekleriyle de dikkat çeken Mardin, mutfağının ününü biraz da soğan kebabına borçlu. Bir yemek nasıl bu kadar güzel kokar, nasıl bu kadar lezzetli olur? Soğan kebabı yapmak için küçük soğanların içine kıymalı harç dolduruluyor. Üzerine salçalı sos dökülerek fırına veriliyor. Pişen soğanlar çiçek gibi açıyor ve içlerindeki kıymanın görüntüsü görenleri mest ediyor. Soğan kebabı; görüntüsüyle, kokusuyla, tadıyla Güneydoğu yöresel yiyecekler arasında favoriniz olmaya aday.

Diyarbakır Yemekleri

Meftune, pıçık, duvaklı pilav gibi Diyarbakır yemeklerinin arasında öyle bir lezzet var ki deneyenleri hayrete düşürüyor; kaburga dolması! Koyun kaburgası, özenle hazırlanan iç pilav ile dolduruluyor. İç pilava lezzetini veren yenibahar baharatının yanında bol bol biber ve salça kullanılması. Fırından çıkan kaburga dolması henüz buharı tütmekteyken servis edilir. İşte ziyafet diye buna denir!

Adıyaman Yemekleri

Adıyaman’a gitmişken Adıyaman tavası yememek olmaz! Güneydoğu Anadolu Bölgesi yemek kültürü olarak içe içe geçmiş bir lokasyon olsa da, her ilde farklı bir lezzet bulmak mümkün. Sebzeli Adıyaman tavası da buna en iyi örnek. Patlıcan, domates, yeşil biber, sarımsak, kuyruk yağı ve tabii ki yumuşacık et… Bu tepside yok yok! Fırından çıkan tepsinin görüntüsü insanı heyecanlandıran cinsten. Tavadan bölgede üretilen mis gibi doğal yoğurtla yapılan meyir çorbasından birkaç kaşık içildiğinde mideler bayram ediyor.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account