“GEÇEN YILA GÖRE PAKETLERİMİZ YÜZDE 7 DAHA UCUZ!”

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Bloomberg Ht’de yayınlanan “Piyasa Hattı” programında turizmdeki son gelişmeleri değerlendirdi. Ali Onaran, dövizdeki artışa rağmen tur paket fiyatlarının uygun olduğunu söyledi. Geçen yıla oranla paket tur fiyatının yüzde 7 daha ucuz olduğunu belirten Onaran, “Biz elimizden geldiğince fiyatlarımızı düşük tutmaya çalışıyoruz. Geçen sene dövizle sattığımız yurt dışı turlarımızı bu sene yüzde 7 daha ucuza satıyoruz. Hem karımızdan fedakarlık yapıyoruz, hem de daha uygun fiyatlar almaya çalışıyoruz. Dövizdeki artışı misafirlerimize hemen yansıtmamaya gayret gösteriyoruz” dedi.

Turizmin ülkedeki cari açığa önemli bir katkı sağladığını ifade eden Ali Onaran, “Bizim son yıllardaki en büyük sorunlarımızdan bir tanesi de ürünlerimizi çok ciddi şekilde ucuza satıyoruz. Yaşanan olaylardan sonra fiyatla turisti ülkemize çekmeye çalıştık. Sonuç olarak ucuzlattığımız ürünümüzü tekrar yukarı çekemiyorsunuz. Mesela biz geçtiğimiz yıllara oranla yüzde 20 daha ucuzuz. Avrupa 1200 Dolar’a ürününü satarken, biz ise 650-700 Dolar gibi oranlara düştük. Otellerimiz aslında dolu ama ucuza sattığımız için cari açığa istediğimiz katkıyı yapamıyoruz” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DEKİ TESİSLER İSPANYA’YA GÖRE ÇOK DAHA İYİ”

Türkiye’deki otel kalitesinin çok iyi olduğunun altını çizen Onaran şunları söyledi: Turizmde fiyatımızla öne çıkmamamız lazım. Biz turizm ülkesiyiz. Tesislerimiz de mesela İspanya’ya göre çok daha iyi. Hem servis hem de tesis açısından çok daha iyi durumdayız. Bu nedenle daha yüksek fiyata satışlar yapmamız lazım. Ama diğer faktörleri de göz önüne koyduğumuzda İspanya rakamlarını bize göre çok daha iyi durumda.

Ali Onaran ayrıca, turizmciler olarak dövizin sabit kalmasını istediklerini, çok hareketlilik göstermesinden mutlu olmadıklarını dile getirdi.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account