GEÇMİŞE UNUTULMAZ BİR YOLCULUK: ROMA

Geçmişin bugün ile en iyi yaşandığı şehirlerden biri olan Roma sadece İtalya’nın değil, dünyanın başkenti olarak gösteriliyor. Moda ve sanatın merkezi olan şehir, aynı zamanda romantik çiftlerin de favorileri arasındadır. Özellikle Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Kolezyum, Popolo ve Navona Meydanı Roma’ya gelenlerin kalplerini fetheder.

2 bin 800 yıllık bir geçmişe sahip olan Roma, 7 tane tepe üzerine kuruludur. Görkemli meydanları ve sıcak sokaklarıyla dünyanın kalbini kazanan şehir, mimari anlamda kendisini zirveye taşıyan sayısız anıta sahiptir. Şimdi şehrin cazibe merkezi haline gelen yerlerine kısaca bir göz atalım…

HER KÖŞESİ TARİH

Roma’nın simgesi haline gelen Colessium (Kolezyum), geçmişte gladyatörlerin savaştırıldığı bir arenaydı. Bu yapı aynı zamanda kentin ebediliğinin de simgesi olarak kabul ediliyor. Köleler ve mahkumlar tarafından inşa edilen Kolezyum aynı anda 50 bin izleyiciyi ağırlayabilecek kapasitede bir tarihi arena olma özelliği taşır. Taş ve demirden yapılan Kolezyum, aynı zamanda dünyanın da en büyük amfi tiyatrosudur.

Roma’yı romantizm ya da aşk dolu bir şehir olmasındaki en önemli etken dünyaca ünlü Aşk Çeşmesi‘dir. Buraya gelen herkesin uğramadan dönmediği çeşmede başta sevgililer olmak üzere birçok kişi dilek tutarak parayı çeşmeye atarlar. Çeşmenin üzerindeki heykellerin her biri de ayrı bir sanat eseridir.

İspanyol Merdivenleri, şehrin çekim noktaları arasında yer alır. İnsanların basamaklarında dinlendiği ve şehrin tarihsel yapısının tadını çıkardığı merdivenler, özellikle yaz aylarında muhteşem bir güzelliğe bürünür.

Navona Meydanı, şehrin en güzel meydanlarından biridir. Bir zamanlar Roma Stadyumu’na ev sahipliği yapan yer olan Navona Meydanı, günümüzde sokak ressamlarının, panayırların ve rengarenk kafelerin merkezi durumundadır. Birçok kişinin buluşma noktası olan meydan özellikle akşam saatlerinde bambaşka bir hale bürünür.

Şehrin bir diğer önemli yeri de Popolo Meydanı‘dır. Mimar Giuseppe Valadier tarafından 1818 yılında tasarlanan Popolo Meydanı, bir Açıkhava kent tiyatrosu örneğidir. Adını Santa Maria Del Popolo’dan alan meydan, şehrin en büyük dikilitaşına da ev sahipliği yapıyor.

Venedik Meydanı da, Roma’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Şehrin en merkezi meydanı olarak bilinen Venedik Meydanı, Vatikan’a ve şehrin önemli antik Roma eserlerine bir hayli yakın mesafededir.

DÜNYANIN EN KÜÇÜK DEVLETİ VATİKAN

İtalya’nın bu tarihi başkentini ziyaret ettiğinizde dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan’ı da ziyaret edebilirsiniz. Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan, bir devlet olarak Roma sınırları içinde yer alıyor. Vatikan, yerleşik 900 kişilik nüfusu ve 100 kişilik ordusu ile yüzölçümü açısından dünyanın en küçük devletidir.

Roma’da kırsal yaşama tanık olabilmek için Castel Gondolfo ve Nemi Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Castel  Gondolfo’da Papa’nın yazlık sarayını ve muhteşem göl manzarasını seyredebilirsiniz. Nemi Köyü’nde de dağ çilekleri ile yapılan nefis turtaları yiyebilirsiniz.

ROMA’DA NE YENİR?

Burası lezzetleriyle de ünlü bir şehir. Şehirde İtalyan yemeklerinin en güzel lezzetlerini bulabilirsiniz. Makarna, pizza, lazanya dondurma ve tiramisu İtalya’nın ünlü yemekleri arasında yer alır. Şehrin birçok noktasında bu lezzetleri tadabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account