Endüstriyel Dondurmaya Karşı Forza Gelato

Endüstriyel Dondurmaya Karşı Forza Gelato

Roma’ya yolununuz düştüğünde, orijinal bir roma dondurması yemeye karar verirseniz onu saatlerce arayıp bulamayabilirsiniz. Roma dondurması diye bildiğimiz o meşhur dondurmanın İtalyanlar tarafından gelato şeklinde adlandırılması bir dil ya da sözcük farkından daha fazlasını ifade ediyor. Evet, gelato (orijinal roma dondurması) gerçektende bir dondurmadan daha fazlası. Peki nedir gelatoyu bir dondurmadan ayıran fark?

Gelatoyu endüstriyel bir dondurmadan ayıran ilk şey, gelatonun diğerine göre yarı yarıya daha az yağ içermesidir. Bu özelliğiyle gelatonun daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Dünyanın her yerinde satılan endüstriyel bir Amerikan dondurmasına daha az ürünle daha fazla malzeme üretmek adına karıştırılan hava miktarı gelatoda neredeyse hiç yoktur. Bu durum lezzeti belirleyen en önemli unsurdur.

Peki, aromayla değil de meyvenin kendisiyle yapılan bu orijinal gelatoyu Roma misafirleri nerede yemelidir? İşte önerilerimiz;

gelato

II Gelato

Roma’ın en ünlü gelatocularından biri ve en ünlüsü II Gelato. Romanın en merkezi lokasyonuna sahip bu geltocuda onlarca çeşit gelatoyu tadabilirsiniz. II Gelato’nun sınırları zorlayan menüsünde klasik fındık, vanilya ve çikolata gibi tatların yanı sıra biber ve peynirli tatlarda mevcut. Bir sıra bekledikten sonra şüphesiz dünyanın en iyi dondurmasını yiyeceğiniz II Gelato çok merkezi bir konumda; Popolo Meydanı’nın hemen yanında yer alıyor.

Fatamorgana

II Gelato kadar ünlü bir diğer gelatocu ise Fatamorgana. Roma’da 3 şubesi bulunan bu markanın en iyi gelatosunu Degli Zingari Meydanı’nda bulunan şubesinden yiyebilirsiniz. Bu marka lezzetiyle meşhur olmakla birlikte fiyat açısından da oldukça uygun. 1 kepçe gelatoyu 1 Euro karşılığında tadabileceğiniz Fatamorgana’ya Roma Forumu’ndan 5 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Gelateria Del Teatro

Sıradışı tatlar yada klasik çikolata ve vanilya tatları yerine taze meyve tatları sizin için daha önemliyse sizin gelatocunuz kesinlikle Gelateria Del Teatro. Yediğiniz gelatoda aroma yerine taze meyvelerin gerçek tadına varmak isterseniz burayı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Gelateria Del Teatro, Roma’nın ünlü sokaklarından Via dei Coronari’nin içinde bulunuyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account