Geleneksel Makedon Tatları

Geleneksel Makedon Tatları

Makedonya’da özellikle salata olarak bolca sebze tüketilse de tipik bir Makedon menüsü, mutlaka bir veya birkaç et ürünü içeriyor.

Tüm Balkan ülkeleri gibi Makedonya’da da köfte düşkünlüğü had safhada.

Tabi ki Makedon mutfağı bunlarla sınırlı değil!

Gravce Tavce

Makedonlar kurufasulyeyi, bizden biraz farklı olarak, daha az domates so- suyla ve mutlaka toprak güveçte pişiriyorlar.

gravce_tavce

Ajvar 

Közlenmiş kırmızı biber, patlıcan, sarımsak, soğan, zeytinyağı, limon suyu ve maydanozun lezzetli bir karışımı sosu olarak kabul ediliyor. Yazın, imece usulüyle büyük miktarlarda yapılan

Ayvar, kavanozlarda saklanarak yıl boyunca tüketiliyor.

ajvar

Selsko Meso 

Hıristiyan nüfusun severek yediği mantarlı domuz yahnisi Selsko Meso, beyaz şarap sosunda, fırında pişiriliyor.

Fırında Yılanbalığı

Yine beyaz şarap sosunda ve fırında pişirilen yılanbalığı, bol sarmısak, domates ve maydanozla tatlandırılıyor.

Shopska Salatası

Bulgar mutfağında   da önemli yeri olan ve domates, salatalık, soğan, çiğ veya kavrulmuş biber ve beyaz peynirle yapılan Shopska, Makedonya’da yemeklerin yanında en çok tercih edilen salata çeşidi.

shopska_ salatasi

Kachamak

Mısır unu, patates ve peynirle yapılan ve İtalyan polentasını andıran Kachamak (kaçamak), çoğunlukla yoğurt ya da ekşi krema eşliğinde servis ediliyor.

kachamak

Pindzur

Ayvar’a oldukça benzeyen Pindzur’un farkı, daha baharatlı ve patlıcan ağırlıklı olmasında yatıyor.

pindzur

Üsküp Kebabı

Üsküp kebabı, kuşbaşı kuzu eti, rende domates, arpacık soğan, tereyağı ve sarmısağın fırında, güveç içinde ağır ağır pişirilmesiyle yapılıyor.

makedonya_mutfagi

Turli Tava

Makedon türlüsü, kuşbaşı etin, “zarzavat” olarak adlandırdıkları patates, domates, biber, soğan, taze fasulye ve patlıcan gibi sebzelerle birlikte, tencerede pişirilmesiyle yapılıyor.

Polneti Piperki

Orta boy yeşil biberlerin ince kıyılmış soğan, sarmısak, biber, salam, tereyağı ve domates püresi karışımıyla doldurulup, yumurta ve ekmek kırıntısına bulanarak fırınlanmasıyla yapılan, çok leziz bir meze çeşidi.

Kaymaçina

Süt, yumurta, un ve şekerin karıştırılıp, su dolu bir tepsi içinde fırına verilmesiyle yapılan Kaymaçina, Makedonlar’ın en sevdiği tatlı çeşidi.

Slatko

Vişne, ayva, erik ve çekirdeksiz beyaz üzümle yapılan karışık bir meyve marmeladı.

Şaraplar ve Diğer Alkollü İçecekler

Makedonlar konu alkollü içecekler olduğunda da oldukça başarılı. Makedonya yüksek kaliteli şaraplarıyla ünlü.

Yerli Smederevka ve Vranec çeşitlerinin yanı sıra Cabernet Sauvignon, Merlot, Riesling ve Pinot Noir gibi çeşitler de Makedonya bağlarında çok iyi sonuç veriyor.

Özellikle küçük, butik şarap üreticilerinin ürettiği beyazlar, Fransız ve İtalyan beyazlarıyla yarışabilecek seviyede. Makedon şaraplarının tadına bakmak isterseniz, özellikle Tikvesh, Chateau Kamnik ve Popov isimli üreticilerin şaraplarını denemenizi öneririz.

Şarabın yanı sıra “rakija” adını verdikleri ve milli içecekleri olan Makedon rakısı, mastika ve bira üretimi de son derece yaygın.

makedonya_sarap

Köklü geçmişe sahip İhtişamlı Makedonya Mutfağı‘nı daha yakından tanımak istiyorsanız, bir önceki yazımızı da okumadan geçmeyin!

 

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account