GELLERT TEPESİ’NDEN AŞKA BAKIN

GELLERT TEPESİ’NDEN AŞKA BAKIN

Tuna Nehri’nin geçmiş zamanda Tuna ve Peşte olarak ikiye ayırdığı Avrupa şehri Budapeşte, içinde öyle güzellikler barındırıyor ki, orada geçirdiğiniz birkaç gün boyunca içinizden “keşke bu şehirde yaşasaydım” şeklinde cümleler geçirmemeniz imkansız. Gerek tarihi güzellikleri gerekse halkının hayata bakış biçimi ile Budapeşte sizi hemen sarıp sarmalayacak bir yapıya sahip. Bir Budapeşte’de baktığınız birçok noktada aşkı ve romantizmi görebilirisiniz. Sizi bu noktalardan bir tanesine hatta en ünlüsüne götürmek istiyoruz. Budapeşte’nin en ünlü simgesi olan Tuna Nehri’ne yüzyıllardır aşkla bakan Gellert Tepesi ile tanışmaya hazır mısınız?

Budapeste_Gellert_Tepesi(3)

PİSKOPOSTAN DİLENEN ÖZÜR
Budapeşte’nin en ünlü tepesi olan Gellert Tepesi, adını ilginç bir tarihi söylenceden alıyor. Hikayeye göre Hristiyanlık dinini kabul etmek istemeyen Pagan Macarlar, bir Piskopos olan Gellert’i bu tepede ölümle cezalandırır. Bir varilin içine koyulan Gellert bu tepeden yuvarlanarak öldürülür. Daha sonra Hristiyanlık dinini benimseyen Macar halkı bu tepeye Gellert Tepesi adını vererek Piskopos’tan bir özür dilemiş olur.

AŞIKLAR TEPESİ GELLERT
Gellert Tepesi, günümüzde halk arasında daha çok Aşıklar Tepesi olarak biliniyor ve anılıyor. Gellert Tepesi’nin bu isimle anılmasının ise iki nedeni var. İlk neden Macar erkeklerinin çıkma davetinde bulundukları kadınları muazzam bir manzarası olan bu tepeye getiriyor olmaları. En romantik anların, en romantik tekliflerin tanığı haline gelen tepe bu nedenle zamanla Aşıklar Tepesi halini almış. İkinci hikaye ise yine aşkla ilgili ama bu kez baş rolde Gellert Tepesi’nin kendisi ve onun asırlardır aşkla izlediği Tuna Nehri var. Şehrin en güzel manzarasına sahip nokta olması nedeniyle birçok yazar ve şairin güzellemesine konu olan Gellert Tepesi, çoğu edebi metinde asırlardır Tuna nehrine aşık aşık bakan kadın olarak kişileştirilmiş. Bu nedenle de tepenin Aşıklar Tepesi olarak isimlendirildiği anlatılıyor.

Aşıklar_Tepesi_Budapeşte

ALIŞVERİŞ VE YEMEK
Sunduğu muazzam manzara nedeniyle Budapeşte’nin tadına varabileceğiniz Gellert Tepesi aynı zamanda hediyelik eşya alışverişi ve geleneksel yemek tadımı imkanı veren küçük stantlarla dolu. Orta Avrupa’nın hemen her şehrinde görmeye alışık olduğumuz makara tatlısını bu tepede lezzetli bir dondurma eşliğinde tadabilirsiniz.

Budapeste_Gellert_Tepesi(4)

ÖZGÜRLÜK ANITINI YAKINDAN GÖRÜN
Gellert Tepesi’nin en zirve noktasına gelindiğinde ise şehrin hemen her noktasından rahatça görülebilen Özgürlük Anıtı’nı bulmak mümkün. Anıt, Kızıl Ordu’nun Budapeşte’yi Nazi’lerden kurtarması anısına dikilmiş. Bu nedenle yerli halk anıtı bir Sovyet simgesi olarak görse de zamanla şehrin en önemli simgelerinden biri haline gelmiş.

Budapeste_Gellert_Tepesi(1)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account