Gemi yolculuğuna çıkmadan önce…

Gemi yolculuğuna çıkmadan önce…

Siz de seyahate çıkmadan bir hafta ya da daha fazla süre önce bavulunuzu hazırlamaya başlayanlardan ve bavulundaki her boşluğu en iyi şekilde değerlendirenlerden misiniz?

Yoksa, seyahatine bir gün kala bavul hazırlaması gerektiği aklına gelen ve hızlı hızlı eline geleni çantaya atıveren son dakikacılardan mısınız?

Hangisi olursanız olun, yanınıza alacağınız küçük detaylar seyahatinizi kolaylaştırabilir, unuttuklarınız ise zor bir tatil geçirmenize neden olabilir. Bu sebeple yolculuğunuzu daha kolay kılabilmek için, gemi seyahatine çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken 7 önemli kuralı sizin için yazdık…

El bagajlarınızı akıllıca hazırlayın

Yanınıza alacağınız yedek kıyafet, banyo malzemeleri ve ilaç kurtarıcınız olabilir. Check-in bagajınızın kaybolması durumunda bavulunuz bulunana kadaryanınızda size yetebilecek eşyalarınızın olması sizi ilk aşamada rahatlatır. Böyle durumlarda bagajınızın bulunması için uzun süre beklemeniz gerekebilir.Ayrıca, bagajınızın getirilmesi bir süre ertelenirse elinizde gemi içinde yapılan aktivitelere katılabileceğiniz kıyafetlerin olması zamanınızı bekleyerek geçirmektense aktivitelere katılmanıza olanak sağlar.

Gemide çamaşır yıkama ihtimalini göz önünde bulundurun

Bavulunuzun çok ağır olmasını istemiyorsanız ve gemide çamaşır yıkamak gibi bir fikriniz varsa, katılacağınız turun gemisi ile ilgili yorumları önceden kontrol edin. Ücretsiz çamaşır yıkama servisi verip vermediklerini öğrenin. Çünkü bu servis bedava verilmiyorsa, fiyatları pahalı olabilir. Böyle bir durumda yanınızda az miktar da olsadeterjan getirerek bu masraftan kurtulabilirsiniz.

Gideceğiniz yere göre giyinin

Seçeceğiniz kıyafetleri, gideceğiniz yere göre belirleyin.  Avrupa ve Bermuda tarafında daha ciddi bir kıyafet kodu varken, Karayipler ve Meksika gibi yerlerde daha günlük kıyafetler sıklıktadır. Limanlarda giyeceklerinizi de gözönünde bulundurun, terliklerinizle plajların keyfini çıkarabilirsiniz, ancak şehirde turlarkendaha rahat ayakkabılara ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Bavulunuzda biraz yer ayırın

Özellikle Havai seyahatine gidiyorsanız, hediyelik eşya satın alacağınızı siz de biliyorsunuz. Bu sebeple, bavulunuzu hazırlarken bunu da düşünerek ekstra yer bırakırsanız turun sonlarına doğru sıkıntı yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Diğer seçenek ise bavulunuzun içine yedek bir çanta koymak. Gemiden çıkarken hediyeliklerinizi koyabileceğiniz ekstra çantanız kurtarıcınız olabilir.

Kombin kıyafetleriniz ile göz doldurun

Çok ağır bir bavul hazırlamak ve ekstra para vermek istemiyorsanız ya da  kalacağınız odada kimin büyük dolabı kapacağı kavgasına girmeye hiç niyetiniz yoksa yapmanız gereken en akıllıca hareketyanınıza farklı renklerde ve dizaynlarda birkaç kıyafet alıp farklı günlerde farklı kombinleryapmanız. Her akşam giyeceğiniz kıyafetler için farklı elbiseler getirmektense, farklı takılar ile aynı elbiseyi değişik bir tarzla sunabilirsiniz. Unutmayın ki tur sonrasında, yolcuların büyük bir kısmı ne sizi ne de sizin iki kere giydiğiniz elbiseyi hatırlayacak.

Temel ihtiyaçlarınızı unutmayın

Kulak tıkacı, fotoğraf makinası ekstra hafıza kartı, plastik poşet, güneş kremi, güneş gözlüğü ve askı gibi ufak eşyaları yanınıza almayı unutmayın. Ufak, fakat gemide olmayan yada çok pahalı olan eşyaları yanınıza almanız sizi kurtaracak.

Önemli belgeleri  yanınızdan ayırmayın

Kimlik, pasaport, gemiye giriş bileti ve seyahat belgelerinizi check-in yaptığınız bagaja koymayın, daima yanınızda olsun. Bavulunuzun kaybolması gibi bir durumda bu belgelerin elinizde olması gemiye alınmanızı sağlayacak. Pasaportta yazan isimle gemi yolcu listesindeki isim farklı olması durumunda da, pasaportunuzu ve biletinizi yanınızda bulundurmanız önemli.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account