GENÇLER NEDEN TUR OPERATÖRÜ İLE SEYAHAT ETMELİ?

GENÇLER NEDEN TUR OPERATÖRÜ İLE SEYAHAT ETMELİ?

19 yaşımdan beri, yani yaklaşık 7 yıldır yurtdışına seyahat ediyorum. Çoğunlukla da yalnız, çünkü en büyük hobim yalnız seyahat etmek. İlk yurtdışı seyahatim bir tur operatörüyle Lübnan’a gerçekleşti. Sonrasında da yolum Prontotour ile kesişti ve şimdi fırsat buldukça kendimi Prontotour’un sitesinde “Acaba sırada neresi olsa?” diye gezinirken buluyorum. Bütün arkadaşlarım acentelere karşı çok önyargılı. Kiminle bu konuyu konuşsam hep yanlış bilgilerle dolu olduğunu görüyorum, maliyetinden tur programına kadar… Bu yüzden kendi deneyimlerimi de aktararak tur operatörüyle seyahat etmenin artılarından bahsedeceğim:

  1. Ekonomik: Kabul ediyorum, turların fiyatlarını gördüğünüzde, üstelik kuru TL’ye çevirdiğinizde bazen erişilemez gibi geliyor. Ama gördüğünüz tutar uçak bileti, konaklama, kahvaltı, transferler, rehberlik gibi birçok hizmeti kapsıyor. Örneğin bireysel olarak Roma’ya gidecekseniz, bütün bunların hepsini önceden hesaplamanızı öneririm. Eminim ki tura ödediğiniz tutarın yaklaşık 2 katına gelecektir. Tur şirketleri sene başında uçak firmaları ve otellerle bir sözleşme imzalar, ve bu sözleşmeler sayesinde uçak biletleri ve konaklama çok daha ucuza gelir. Bunu da rehberlik ve transfer gibi diğer hizmetlerle paketlerler. Bu yüzden bazen tur bitiminde katılımcılardan “Sadece uçak bileti fiyatına 5 günlük gezi yaptık” gibi yorumlar duyuyorum.
  2. Konforlu: Bazen kaybolmak veya bineceğiniz treni kaçırmak gibi maceralar enteresan anılar biriktirmenize yol açsa da genellikle istenmeyen durumlardır. Tur operatörüyle tatile çıktığınızda havaalanından otele nasıl giderim, hangi metro durağında inmem lazım, dönüş uçağını kaçırdım gibi sorunlarınızın hiçbiri olmaz. Çünkü bunların hepsi önceden ayarlanmıştır ve rehberiniz size gerekli bilgileri verir. Transferler için ayarlanan otobüsler Prontotour’da her zaman gayet konforlu ve sigortalıdır. Şoförler bütün kurallara harfiyen uymak zorundadır. Bunun dışında, seçilen oteller 3 yıldızlı bile olsa özenlidir. Hostellerde kalmak yerine, merkezi ve yıldızlı otellerde kalmayı tercih edebilirsiniz.
  3. Güvenli: Hem maddi hem de manevi anlamda çok daha güvenli bir şekilde seyahat etmek istemez misiniz? Seyahat sigorta güvence paketi ile bu hizmeti de alabilirsiniz. Herhangi bir sebepten dolayı turunuz iptal olduğunda, daha önceden belirlenen şartlarla para iadenizi alabilirsiniz. Bunun dışında, planda hiç olmayan aksilikler meydana gelebilir. Seyahat paketinizde bunların hepsi önceden güvenceye alınmıştır. Tabi Türsab onaylı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle benim gibi yalnız seyahat ediyorsanız güvenli yerleri iyi bilmeniz gerekir. Geçen sene Sicilya’ya gittiğimde rehberimiz bana tek tek hangi sokaklar belli saatten sonra tehlikeli, daha çok nelere dikkat etmeliyim tek tek anlatmıştı. Başka bir turda hastalandığımda geceyarısı benimle hastaneye gelip bütün süreçle yine rehberim ilgilenmişti. Kalınan oteller, yapılan programlar titizlikle seçildiği için kurumsal tur operatörleriyle seyahat edin; hem sizin hem de ailenizin içi rahat olsun.
  4. Esnek: En çok duyduğum şeylerden biri “Ama biz 7/24 rehberle gezmek istemiyoruz”. O kadar yanlış ki. Rastgele bir turu açın bakın, günlerin çoğunda “serbest zaman” yazar. Dilerseniz ekstra tura katılabilir, dilerseniz de gün boyu kendi başınıza sokakları keşfedebilirsiniz.
  5. Yeni arkadaşlıklar: Sosyalleşmek kendi tercihiniz tabi ki ama benim şu ana kadar katıldığım bütün turlardan arkadaşlarım var. Bazen ihtiyacınız olan birşey için, bazen fotoğraf çektirmek için, bazen de ortak beğeniler aracılığıyla başlayan tur arkadaşlıkları hayat boyu görüştüğünüz insanlar kazandırabilir. Bireysel seyahat etmeye oranla çok daha kolay iletişim kurulabilir, zaten 4-5 günlük turlarda doğal bir sinerji oluşuyor mutlaka. Sonuçta yıl boyu en keyifli zamanlarınızdan birini başka bir seyahatseverle paylaşmış oluyorsunuz.
  6. Farklı deneyimler: Her meslek saygıyı hak ediyor ama benim tur rehberlerine olan saygım ve hayranlığım bir tık daha fazla. Hepsi inanılmaz kültürlü, donanımlı ve yardımsever insanlar. Destinasyonları bütün detayına kadar bildikleri için, normalde deneyimleyemeyeceğiniz bir etkinliği mutlaka organize etmiş oluyorlar. Örneğin Portekiz’e gittiniz; buraya yakın otantik bir köye de ekstra tur düzenleniyor. En son gittiğim turda, Budapeşte’de akşam Çigan Gecesi’ne katılmıştım. Normalde gitseydim bu kadar özel bir akşam yemeğine gelmem hem çok maliyetli hem de karmaşık olacaktı. Eğer ekstra tur dışında farklı bir yer görmek isterseniz, mutlaka rehberinizden yönlendirme için yardım isteyin.
  7. Promosyonlar: Genç olmanın avantajlarından biri de tur operatörlerinin sizlere özel promosyonlar yapması. İndirimleri iyi takip ederseniz, gerçekten bütçenizi hiç sarsmayan tatiller yapabilirsiniz.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account