Gezerken Fotoğraf Çekme Sanatı

Gezerken Fotoğraf Çekme Sanatı

Seyahat ederken kimileri anılarını canlı tutmak, kimileri de şahit olduğu güzellikleri sonsuzluğa hapsetmek için fotoğraf çeker. Amacınız ne olursa olsun, seyahatlerinizde iyi kareler yakalamak adına, bize kulak verin.

Yazı/Fotoğraflar: Ömer Serkan Bakır

Gezme ve seyahat etmenin hepimiz için farklı bir anlamı olabilir; yeni kültürleri tanımak, farklı coğrafyalarda uyanmak, yeni insanlarla tanışmak, yaşadığımız dünyayı keşfetmek, hayallerimizi gerçekleştirmek… Gezerken amacımız ne olursa olsun pek çoğumuzun yaptığı ortak bir eylem de fotoğraf çekmektir. Herkesin fotoğraf bilgisi, fotoğraf tarzı ve fotoğraf çekme amacı birbirinden farklı olsa da gezmek ve fotoğraf çekmek ayrılmaz bir ikilidir.

gezi-foto10


Kimisi sadece ben oradaydım demek için fotoğraf çeker, kimisi tarihe not bırakmak için, kimisi de gittiği ve gördüğü yerleri başkaları ile paylaşmak için…Fotoğraf çekmek bir tutkudur! ”Fotoğraf çekmek için gezmek” ile ”gezerken fotoğraf çekmek” birbirinden oldukça farklıdır.

gezi-foto8


Birinde sadece fotoğraf çekmek için bir gezi programı yapılır, her şey buna göre ayarlanır. Böyle bir program yapmak için pek çok değişkeni göz önünde bulundurmak gerekir. Ancak gezerken de oldukça iyi fotoğraflar çekilebilir. Fakat yine de bazı detaylara dikkat etmek gerekir.

gezi-foto7


İklim ve Güzergâh

Bir gezi programı yaparken gideceğiniz bölge ve şehir ile ilgili kısa bir araştırma yapın. İklim koşullarını mutlaka göz önüne alın. Yaz ortasında muson yağmurlarının bardaktan boşalırcasına yağdığı bir yere gitmek size büyük sıkıntı yaşatabilir. Özel bir amacınız yoksa o yağmur altında bırakın fotoğraf çekmeyi, sokaklarda dolaşmak bile mümkün olmayabilir. O yüzden gideceğiniz yerin iklim ve sıcaklık şartlarını bilmeniz çok önemlidir. Bu sadece fotoğraf çekmek için değil, çantanızı hazırlarken de size büyük fayda sağlayacaktır. Gideceğiniz bölgenin iklim şartları bulunduğunuz şehirden büyük farklılıklar gösterebilir.

gezi-foto12


Kıyafet çantanızı hazırlarken biraz ondan biraz bundan koymak ekstra büyük bir bagajınız olması anlamına gelir ki bunu kimse istemez sanırım. Size tavsiyem mümkün olduğunca az eşya ile seyahat etmenizdir. Tabi kıyafet seçiminize çok fazla karışmak istemem.

gezi-foto11


Peki, fotoğraf çantasına neler koymalıyız? Gereksiz fotoğraf ekipmanları alarak ağırlaştırdığınız fotoğraf çantası size keyifli bir gezi yaşatmayacaktır. Bu yüzden ekipmanları fazla abartmamaya gayret gösterin. Özellikle sadece hatıra ve paylaşım amaçlı fotoğraf çekecekseniz…

gezi-foto6


Günümüzde kullanımı hızla artan aynasız fotoğraf makineleri hem görüntü kaliteleri hem de hafif yapıları ile ilk tercihiniz olabilir. Hatta böyle bir makine ve sadece iki objektif alarak oldukça kompakt bir çanta hazırlayabilirsiniz.

gezi-foto5


Peki, sadece fotoğraf çekmek için gidilen bir gezi için normalde neleri taşıdığımızı merak ediyor musunuz? Kısaca anlatayım: Genellikle en az iki DSLR fotoğraf makinesi, üç-dört objektif, onlarca hafıza kartı, yedek piller, flaş, led ışık, tripod, makine yağmurluğu, bilgisayar, harici hard disk, temizlik malzemeleri, yansıtıcı vs derken bu malzemeleri taşımanın ne kadar yorucu olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

gezi-foto4


Tabi şunu da unutmamak gerekir; gidilen destinasyona göre farklı fotoğraf ekipmanları gerekebilir. Örneğin; Afrika’da bir safariye katılacaksanız, vahşi hayvanları fotoğraflamak için mutlaka oldukça uzun tele objektiflere ihtiyacınız vardır. Sürekli kapalı yerleri, mağaraları ve dar mekânları ziyaret edecekseniz de yanınızda geniş açı objektif olmalı.

gezi-foto9


Bu yüzden gideceğiniz yerlerde nelerle karşılaşacağınızı biraz olsun bilmeniz size ekipman seçme konusunda yardımcı olacaktır. Size çok basit ve önemsiz gibi gelebilir, ancak gideceğiniz yerdeki elektrik prizleri her zaman bizimkilerle uyumlu olmayacağı için yanınızda mutlaka bir dönüştürücü ve birden çok cihazı aynı anda şarj etmek için de bir üçlü bulundurmanızı tavsiye ederim.

gezi-foto3


Farklı kültürler

Gezerken özellikle ilk defa gördüğümüz şeylerin hepsini fazla düşünmeden fotoğraflamak isteriz. Bu bir gün batımı da olabilir, bir dini tören de… Öncelikle şunu unutmamak gerekir; bazı şeyler sadece görmemiz için uygundur! Müthiş etkileyici bir atmosfer, fotoğraflarda her zaman o kadar etkileyici çıkmayabilir. Bazen ”anı yaşamak” daha önemlidir. Turist olarak bir yere gittiğimizde, o yerin kültürel yapısını biraz da olsa bilmemiz bize fayda sağlar. Her ülkede farklı dini ve toplumsal kurallar vardır. Bu kurallara, özellikle insan fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız daha fazla özen göstermeniz gerekir. Bize anlamsız gelse bile bazı yasaklar, kısıtlamalar ve özel kıyafet kurallarına mutlaka uyun.

gezi-foto2


İnsan fotoğrafları çekerken mümkünse iletişim kurmaya çalışın.Tanımadığınız birinin fotoğrafını çekerken iletişim kurma şekli, her zaman konuşma olmayabilir. Dilini bilmediğiniz bir yerde sadece bir selamlama ya da gülümseme ile de iletişim kurabilir ve daha rahat fotoğraf çekebilirsiniz. Çoğu zaman bir olayı ya da gösteriyi tek kare fotoğraf ile anlatmak mümkün olmayabilir. Bu yüzden tüm dijital fotoğraf makinelerinde bulunan video çekim özelliğini kullanabilir ve kısa videolar da çekebilirsiniz.

gezi-foto1


Kritik an meselesi

Fotoğrafçılığın hangi alanı ile ilgilenirseniz ilgilenin, uzmanlaşmak çok önemlidir. Kimimiz sadece manzara fotoğrafları çekmekten hoşlanır, kimimiz ise mimari ya da portre… Hangi fotoğraf tarzını benimserseniz benimseyin, bazı konulara mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Bildiğiniz gibi fotoğrafı ortaya çıkaran en önemli etken ışıktır. Kötü bir ışık altında çekilen konu ne olursa olsun güzel görünmeyecektir. Bu yüzden  ışığın önemini her zaman hatırlamakta fayda var. Size tavsiyem, daha çok sabah ve akşamüstü saatlerinde fotoğraf çekmenizdir. Tabi ki sadece güzel bir ışık tek başına yeterli olmaz. Kompozisyonumuz, çekilen konu, kadrajımız da dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Bir diğer önemli konu ise, deklanşöre basacağınız o kritik andır. Deklanşöre basma anı pek çok acıdan iyi bir fotoğrafın oluşması için can alıcıdır. Özellikle hareketli bir konunun fotoğrafını çekiyorsanız, o olayı bir süre takip edin. Uç noktalarını ve kritik anın ne olduğunu belirleyin ve sonra fotoğraf çekin. Yazımı sevdiğim ve çok bilindik bir Çin atasözü ile noktalamak istiyorum: “Bir defa görmek, bin defa duymaktan daha kıymetlidir”. Hepinize keyifli seyahatler diliyorum.

gezi-foto13

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account