Gezginlerin Mutlaka Tatması Gereken Uluslararası Lezzetler

Gezginlerin Mutlaka Tatması Gereken Uluslararası Lezzetler

Seyahatler yeni yerler görmek ve yeni insanlarlarla tanışmanın yanı sıra değişik ülkelerin mutfak lezzetlerini tatmak için de mükemmel bir fırsat. Çıkacağınız seyahatlerde dünyanın dört bir tarafında yaşayan insanlar için adeta milli bir lezzet haline gelmiş bu tatları deneyimleyebilir, belki de tariflerini alıp seyahat dönüşü kendiniz evinizde yapabilirsiniz. İşte mutlaka tatmanız gereken ağzınızı sulandıracak uluslararası lezzetler;

GOI CUON, VIETNAM

Asya mutfağında önemli bir yeri olan goi cuon’un tadılabileceği en önemli ülke Vietnam. Salatalık, havuç, kereviz gibi sebzelerin özel soslar kullanılarak pirinç yufkasına sarılmasıyla hazırlanır. Bir diğer Vietnam tatlarından biri olan chao tom cuon aynı şekilde hazırlanır fakat aralarındaki temel fark chao tom cuon’da karides kullanılmasıdır. Vietnam ziyaretinizde at arabalarında ve hemen her lokantada goi cuon satıldığında şahit olabilirsiniz.

GOI-CUON-vietnam


CEVAPCICI, BALKAN ÜLKELERİ

Cevapcici domuz, kuzu veya sığır eti kullanılarak yapılan bir et yemeği. Hırvatistan, Bosna, Sırbistan ve Karadağ’ın en önemli lezzetleri arasındadır. Parmak sosis büyüklüğünde hazırlanan cevapcici, pidenin arasında soğan, sarımsak, közlenmiş biber ve acı sosla beraber sunulmaktadır.

CEVAPCICI-balkan-ulkeleri


GNOCCHI, İTALYA

Ayın 29’u geldiği zaman paraların tükenmesi nedeniyle İtalyan kültüründe patates, un ve yumurta birleşimiyle hazırlanan bütçe dostu bir yemektir. Bu nedenle Gnocchi 29 ismiyle de bilinir. İtalyan göçmenlerinin yoğun olduğu Güney Amerika ülkelerinde de popüler olan Gnocchi yemeğini yedikten sonra geleneksel olarak yemek tabağının altına refaha kavuşmak için bir miktar bozuk para konulur.

GNOCCHI-italya


SAAG PANEER, HİNDİSTAN

Hindistan mutfağının sevilen tatlarından olan Saag Panner, ıspanak, baharat, aroma ve paneer peynir kullanılarak hazırlanmaktadır. Paneer benzersiz ve çok yönlü kullanılan bir süt ürünüdür. Ispanakla beraber hardal ve çemen yapraklarının da kullanıldığı bu yemek çeşidi mineral ve beslenme lifleri açısından oldukça zengindir.

SAAG PANEER-hindistan


POUTINE, KANADA

Kanada’ya has bir yemek türü olan Poutine, ülkede hemen her restoranda bulunabilir. Patates kızartması, kaşar peynir ve gravy sosu ile yapılmaktadır. İşçi sınıfı arasında oldukça popüler olan poutine, ünlü şefler tarafından estetize edilmiş ve Kanada genelinde oldukça yaygınlaşmıştır.

POUTINE- KANADA


COMPLETO, ŞİLİ

Completo dünyanın en büyük üç avokado üreticisinden biri olan Şili’ye ait bir tür sosisli sandviç. Amerikan sosisi, avokado, domates, lahana turşusu, mayonez, biber, peynir ve sos ile hazırlanır.

completo-sili

KTEFA, FAS

Muhallebi sosu, kızarmış badem, pasta hamuru, süt ve yumurta kullanılarak hazırlanan ktefa geleneksel bir Fas tatlısı. Portakal çiçeği suyu ile kokulu hale getirilen bu nefis tatlı tarçın ve taze meyve ile süsleniyor.

Ktefa-Fas

QUESO HELADU, PERU

Hindistan cevizi, tarçın, karanfil, süt ve yumurtanın metal bir tavada kaynatılmasıyla imal edilir. Sütün kaynatıldıkça peynir kıvamına gelmesi nedeniyle bir tür dondurmalı peynire benzer ve donmuş sütlaçı hatırlatır. Peru’nun başkenti Arequipa, Queso Helado’nun doğum yeridir.

peru-queso-helado

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account