GİZLENMİŞ GÜZELLİK: GIETHOORN

GİZLENMİŞ GÜZELLİK: GIETHOORN

Masallar Şehri veya Masallar Diyarı derler ya… O yerlerden birisindeydim. Hatta dünyada huzur yerleri başlığında bir liste hazırlansa listeyi zorlayacak bir yer Giethoorn. Burası kimilerine göre Kuzeyin Venedik’i, kimilerine göre ise Hobbitler Köyü. Bu köy Amsterdam’ın kuzeyinde 150 km uzaklıkta. Giethoornpark’ın kendine göre kuralları var. Mesela motorlu taşıt ile girmek yasak. Bir yere kadar gidebiliyorsun sonrasında park ediyorsun aracını. Köy içindeki ulaşım kanallarla ve bir kaç yıldır bisikletle yapılıyor sadece.

Büyüklü küçüklü 180 civarında köprü var. Bu köprülerin her biri bir evin gidiş yolu aslında. Acaba böyle bir evde yaşasam nasıl olurdu diye düşünüyor insan. İnce tuğlaları, sazdan çatıları ve kendine has kapı pencereleriyle önünden geçen herkesi birkaç dakika kendine bağlıyor. Dar sokaklarda doğa içinde kayboluyorsun burada.

Bu köyde yapabileceğin tek aktivite huzura ermek desem yanlış bir şey demiş olmam herhalde. Ağaç gölgelerinde yatabilir, banklarda karşı kıyıda olan mimari harikası evleri izleyebilirsin. Yetmedi mi ? Tekne turu yapabilirsin. Harikalar diyarında gezerken bu köyü ve birbirinden farklı bu evleri daha farklı bir açısından hayranlıkla izleyebilirsin.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account