GÖBEKLİTEPE, UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NE DAHİL EDİLDİ

GÖBEKLİTEPE, UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NE DAHİL EDİLDİ

Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Şanlıurfa, yakınlarında bulunan ve dünyanın günümüze ulaşan en eski tapınağı olarak bilinen Göbeklitepe, Bahreyn’in başkenti Manama’da gerçekleştirilen UNESCO 42. Dünya Miras Komitesi toplantısında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Bu müjdeli haber Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama ile duyuruldu. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’nin “Göbeklitepe arkeolojik alanı”nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne adaylık başvurusunun, halen Bahreyn’in başkenti Manama’da devam eden Dünya Miras Komitesi 42. toplantısında kabul edildiği ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Şanlıurfa’da bulunan ve 2011’den bu yana Türkiye’nin UNESCO’daki Geçici Miras Listesi’nde yer alan Göbeklitepe arkeolojik alanının, Yukarı Mezopotamya bölgesindeki dünyanın bilinen en eski megalitik yapı grubu olduğu ve tarihinin günümüzden 11 bin yıl öncesine kadar uzandığı ifade edildi.

Göbeklitepe’nin ardından, Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki tescilli alan sayısı 18’e yükseldi. Göbeklitepe, Şanlıurfa yakınlarında 12000 yıl önceden kalan ve Dünyanın ilk tapınağı olan arkeolojik bir kazı alanıdır.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account