GÖNÜLLER ŞEHRİ KONYA’DA ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİNİ KAÇIRMAYIN!

GÖNÜLLER ŞEHRİ KONYA’DA ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİNİ KAÇIRMAYIN!

Şeb-i Arus, Mevlana’nın ölüm yıldönümünde yapılan törenlere deniyor. Konya’da uzun yıllar boyunca yaşayan hoşgörünün, iyiliğin ve şefkatin ismi Mevlana’nın bu yıl 744. ölüm yıldönümü gerçekleşecek. 7 Aralık’ta başlayan tören 17 Aralık Mevlana’nın öldüğü gün ise son bulacak. Bu törende çok farklı bir atmosfer bulunuyor. Gönüller şehri Konya’ya uğrayacak olan herkesin bu törenlere katılmasını öneririz.

ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ

Şeb-i Arus, dilimizde düğün gecesi anlamına geliyor. Farsça ve Arapça kelimelerden dilimize yerleşmiş. Mevlana’nın Allah’a kavuşacağı gün için “Ölüm günüm, düğün günümdür.” Demesinden dolayı bugüne düğün gecesi denmiş. Şeb-i Arus törenlerinde Semazenler sema ederler. Arka çalan ney sesi ve semazenlerin sema etmesi insana çok farklı hisler uyandırıyor.

Şeb-i Arus’ta yapılan Semazen töreni diğer törenlere göre daha farklı gerçekleşiyor. Bu törende Semazenler ve müzisyenler sayıca fazla oluyor. Töreni izlemeye dünyanın çeşitli yerlerinden izleyiciler geliyor. Bizce buradaki atmosferi herkesin hayatında en az bir kez yaşaması gerekiyor.

GÖNÜLLERİN ŞEHRİ KONYA’DA KÜÇÜK BİR TUR

Bu muhteşem Şeb-i Arus törenini izledikten sonra gönüllerin şehri Konya’da küçük bir tura çıkabilirsiniz. Küçük dediğimize bakmayın çok güzel yerler görüp bilginize bilgi katabilecek bir tur olacak bu. Konya’da gezilecek yerlerin başında Şems’in Türbesi geliyor. Şems Tebrizi, Mevlana’nın çok yakın olduğu bir dostu aynı zamanda hocası. Bilim adamları Şems Tebrizi’nin ne zaman doğduğu veya öldüğünü bilmiyor. Fakat söylenenlere göre Mevlana’yı halktan uzaklaştırdığını düşünenler Şems Tebrizi’yi öldürmüş. Konya’da bulunan Şems’in Türbesi ve Şems Cami onun adına inşa edilmiş.

Konya’da görebileceğiniz çok ilginç bir cami bulunuyor. Alaeddin Tepesinde bulunan İnce Minareli Cami, üzerine yıldırım düşmesinden dolayı yarım bir şekilde duruyor. İlk yapıldığı zamanlarda iki şerefeli bir minareymiş. 1901 yılında yıldırım düşünce yıkılmış ve bu şekilde kalmıştır. Bu tepede ayrıca görebileceğiniz 1.Alaeddin Keykubad’ın yaptığı Alaeddin Cami bulunuyor.

Şehirden ayrılmadan ziyaret etmeniz gereken bir yer daha var. Mevlana’nın kabrinin bulunduğu Mevlana Türbesi. İçeride bulunan Mevlana Müzesi’ni gezebilirsiniz. Burada Kubbe-i Hadra adındaki 16 dilimli Yeşil Kubbe’nin altında Mevlana’nın, babasının ve oğlunun sandukalarını görebilirsiniz. Ayrıca Mevlevi giysilerini, çeşitli müzik aletlerini, kitapları ve eski eşyalarda sergileniyor.

Konya’da ayrıca gezilmesi gereken bir köy bulunuyor. Sille Köyü adındaki bu yerde önceden Anadolu’lu Ortodoks Rumları yaşıyormuş. Bu köyde bulunan Ak Manastırı’na Mevlana gelip, Mevlevi dervişleri ile sohbet edermiş. Köyde gezebileceğiniz bir başka yerde Aya Elena Kilisesi. Bu kilesinin yapımı çok eski bir tarihe dayanıyor. 327 yılında Costantin adındaki Bizans İmparatoru’nun annesi, Kudüs’e giderken Konya’da geçmiş. Burada çok eskiden kalmış Hıristiyanların kullandığı mabetleri görmüş. Bunun üzerine de kendisi buraya bir mabet yatırmak istemiş. Kilisenin adındaki Elena’da imparatorun annesi Helena’dan geliyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account