Görkemli Ortaçağ Mimarisine Modern Bir Dokunuş: Dans Eden Ev

Görkemli Ortaçağ Mimarisine Modern Bir Dokunuş: Dans Eden Ev

Prag’da en çok görülmesi gereken yerlerden biri ünlü Dans Eden Ev’dir. Biraz uzaktan bakıldığında dans eden bir çifti andıran bu yapının çok fazla dikkat çekiyor olmasının bir nedeni, Çevresinde yer alan onlarca barok ve gotik mimari arasında tek başına farklı bir görünüme sahip olması. Dikkat çekiciliğinin diğer bir nedeni ise modern mimariye dahi uymayan tarzı. Prag’a gelen her turistin mutlaka uğrayıp önünde bir fotoğraf çektirdiği ve modern mimari akımların hiçbiriyle benzeşmediği düşünülen bu yapının stil ismi ise Dekonstrüktivizm. Yani kısacası, Ortaçağ yapıları ile 21. Yüzyıla meydan okuyan Prag şehrinin bu yapı ile modern mimariye vermek istediği mesaj net; “Yeri geldiğinde en modernini yapmayı da hepinizden iyi biliriz!”

1980 yılında bir fikir olarak gelişen fakat finansman sıkıntısı nedeniyle bir türlüğü gerçeğe dönüştürülemeyen proje, Kadife Devrim sonrası, Hollandalı bir bankanın da finansör olmasıyla birlikte 1992 – 1996 yılları arasında hayata geçirilebilmiş. Mimar Vlado Milunic ve Frank Gehry tarafından yapılan bu binada belki de en çok emek Dönemin Başbakanı Vaclav Havel’e ait. Zira hemen herkesin barok ve gotik mimari bütünlüğe zarar vereceği düşüncesiyle karşı çıktığı bu projeyi, aynı zamanda bir sanatçı olan Havel desteklemiş ve tamamlandığında buranın bir kültür merkezi olarak hizmet vermesi gerektiğini savunmuş. Nitekim tüm tartışmalara rağmen yapılan bu bina, bugün Pragı’ın en önemli simgelerinden biri olarak tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarıyor. Çekler arasında hala yapının genel mimari bütünlüğü bozduğu düşüncesi yer yer görülse de genel halk hem yapının estetik duruşundan hem de gördüğü yopun ilgiden kaynaklı memnun.

dansedenev-gece

Müthiş bir Vltava Nehir manzarasına sahip Dans Eden Ev’in terasında oldukça kaliteli bir Franszı restoranı hizmet veriyor. Geri kalan kısmının ise uluslar arası bazı şirketler tarafından ofis olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu yapıyı birçok Praglı Frag ve Ginger ismiyle biliyor. Binanın bu isimle bilinmesinin nedeni de, yapımında ünlü dansçı çift Frag ve Ginger’den esinlenilmiş olması. Prag’da bu yapı hakkında konuştuğunuzda bazı Çeklerin binayı Sarhoş Ev olarak adlandırdığını da görebilirsiniz.

Prag’ın en ünlü simgelerinden Dans Eden Ev’e ulaşmanın en rahat yolu, hemen önünden geçen 17 ve 21 numaralı tramvayı kullanmak. Oldukça belirgin bir köşe başında bulunan binanın tam adresi ise Rasinovo nabrezi 80.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account