GÖRKEMLİ YAPILARI İLE HAYRANLIK DUYACAĞINIZ BARSELONA

GÖRKEMLİ YAPILARI İLE HAYRANLIK DUYACAĞINIZ BARSELONA

Barselona, Katalonya’nın görülmeye değer başkenti.  Burası Madrid’den sonra ikinci büyük şehir olarak geçiyor. Bu büyük şehir içerisinde birbirinden ünlü yapıtları barındırıyor. Hatta tam 8 tane eser UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Barselona’nın ünlü eserlerinin sahibi mimar Antoni Gaudi’dir. Şehirde nereye adım atarsanız atın mutlaka onun yaptığı bir yapı ile karşılaşıyorsunuz.

Her dönemi ayrı güzel olan Barselona’yı gezmek isteyenler Mayıs ve Ekim aylarını tercih edebilirler. Bu zamanlarda şehir sıcaklığı çoğunlukla 25- 32 derece oluyor. Harika bir tatil için Barselona’da gezilecek yerleri sizin için derledik. İşte turistlerin en çok uğradığı 5 nokta…

BİTMEYEN LA SAGRADA FAMİLİA KİLİSESİ

Ünlü mimar Gaudi’nin eserlerinden biri olan La Sagrada Familia Kilisesi’nin muhteşem yapısını mutlaka görmelisiniz. Burası şehre gelen turistlerin listesinin başında geliyor. Kilise Gaudi’nin ölümü nedeniyle yapımı yarım kalsa da tüm ihtişamı ile gelen turistleri karşılıyor. İnşaat günümüzde de hala devam ediyor. Hatta burayı çoğu kişi Bitmeyen Kilise olarak adlandırıyor.

PİCASSO MÜZESİ

Picasso Müzesi, içerisinde birbirinden güzel eserlerin bulunduğu Picasso adına açılan ilk müzedir. Müze içerisinde ünlü ressamın okul öncesi çizimlerinin ve aile üyelerini resmettiği portrelerinden, farklı dönemlere ait eserleri bulunuyor. Sanatçının kübist stilde yaptığı çalışmalar mevcuttur. Müze içerisinde Hombre Con Boina, Autorretrato con Peluca, Ciencia y Caridad, Menu de Els Quatro Gats, Margot&La Nana, Arlequin, Caballo Corneado, Hombre Sentado ve Las Meninas Serisini görebilirsiniz.

KATALAN MODERNİZMİ İLE PARK GÜELL

Carmel Tepesinde bulunan Park Güell mozaik desenli merdivenleri ile adeta bir masal kitabından çıkmış gibi. Burası da UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Katalan modernizmini yansıtan mimarisi ile çok şirin bir yer.

Ayrıca burada dünyanın en uzun bankı yer alıyor. Bu banka oturup Barselona manzarasını keyifli bir şekilde izleyip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.Sonrasında Park Güell’in içerisinde bulunan Gaudi Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Bu müze içerisinde Gaudi’nin tasarladığı mobilyalar bulunuyor.

CASA MİLA’NIN İLGİNÇ BACALARI

Yine ünlü sanatçı Guadi’nin eserlerinden biri… Casa Mila’yı ilginç kılan şey farklı görünüme sahip bacaları. Sanatçı binayı yaparken dalgalanan denizin içerisindeki yosunların görüntüsünü vermeye çalışmıştır.

Binadaki en ünlü yer çatısı. Çünkü çatıya çıkarak farklı yapıya sahip bacaların etrafında dolaşabiliyorsunuz. Bacaların bulunduğu yer aynı dalgalı bir deniz gibi inişli çıkışlı bir yapıya sahip. Burada yürürken gerçekten kendinizi dalgalı denizdeki yosunların arasında hissedeceksiniz.

CAPCANLI LA RAMBLA CADDESİ

Barselona’ya gelmişken canlılık isteyenlerin yolu La Rambla Caddesi’nde kesişiyor. Burada cadde boyunca kafeler, restoranlar, hediyelik dükkanları ve çeşitli mağazalar bulunuyor. Bu yüzden de sürekli bir hareket söz konusu.

Buralarda hediyelik eşyalar alabileceğiniz mağazaları dükkanları gezebilirsiniz. Çınar ağaçlarının çevrelediği bu yolda yorup dinlenmek isteyenler için harika bir önerimiz var. Cadde üzerindeki Escriba Pastanesi’ne gidip krem Katalan tatlısını yiyerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account