GÜLÜN 100 YILI AŞAN SERÜVENİ! İŞTE KAZANLIK GÜL FESTİVALİ

GÜLÜN 100 YILI AŞAN SERÜVENİ! İŞTE KAZANLIK GÜL FESTİVALİ

Gül çiçeğini sevmeyenimiz yoktur. Aşkın ve sevginin sembolü olan gül hem mitolojinin hem de tarihsel geçmişte insanlığın en önemli sembolü olmuş. Kimi zaman tapınakları süslemiş, kimi zaman bir kadının kıyafetine aksesuar olmuş. Bugün ise bir tarım ürünü olmasının yanısıra bir sanayi ürünü olarak da kullanılıyor. Adına yetiştiği yerlerde düzenlenen festivaller de insanları bir araya getiriyor.

Bulgaristan’ın Kazanlık kenti, dünyaca ünlü Gül Vadisi ile tanınıyor. Harika doğası ile dikkat çeken Kazanlık gül üretimi için de muhteşem bir iklime sahip. Tarifi imkansız güzellikteki rengarenk güller ile dikkat çeken coğrafya dünyanın sayılı gül endüstri merkezleri arasında gösteriliyor. Örneğin dünyada gül yağı üretiminin yüzde 80’i burada  yapılıyor. Bugün bu bölgede yetiştirilen güller parfüm sanayisinin yanı sıra sabun, kozmetik, reçel, pastane ürünleri, likör, gül suyu, hatta alkollü içecek yapımında da kullanılıyor.

Osmanlı döneminde “Kazanluk” diye bilinen Kazanlık’ta bir de Yıldırım Bayazıd döneminde inşa edilen Kazanlık Camisi bulunuyor. Ayrıca etrafında 20’ye yakın Türk Köyü yer alıyor. Kazanlık’ta neredeyse 20. Yüzyıl’ın başından itibaren gül festivali düzenleniyor. Bugünkü festival artık geniş çaplı uluslararası bir statü kazanmış durumda. Bulgaristan’ın en büyük mezarlığı da burada yer alıyor. Şehir pek çok özelliği ile dikkat çekerken UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi de hak etmiş.

Bulgaristan’ın Kazanlık kentine bağlı dünyaca ünlü Gül Vadisi’nde mayıs- haziran aylarında düzenlenen festival kapsamında konserler, atölye çalışmaları, geçit törenleri ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bir yandan festival eğlencesine katılırken diğer yandan yerel lezzetleri yerinde tatma imkanı bulacaksınız. Kazanlık Gül Festivali turunda Plovdiv (Filibe), Varna, Burgas ve Nessebar gibi kentleri de keşfetme şansı bulabilirsiniz.

Kazanlık Gül Festivali’ne Türkiye de dahil olmak üzere Balkanlar’ın pek çok ülkesinden yüzlerce deneyimli sanatçı, dansçı ve müzisyen de Balkanların özgün kültürel motiflerini sergiliyor. Muhteşem güzel şarkılar ve danslarla festival canlanıyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account