GÜNEY AFRİKA’DA UNUTULMAZ BİR DENEYİME HAZIR MISINIZ?

GÜNEY AFRİKA’DA UNUTULMAZ BİR DENEYİME HAZIR MISINIZ?

Afrika kıtasının en ucunda yer alan Güney Afrika, harika doğası ve modern şehirleri ile seyahatseverlerin listesinde olan bir destinasyon. Hem Avrupalı hem de egzotik olan ülkenin en dikkat çeken şehirlerin başında Cape Town ve Johannesburg geliyor. Ayrıca Güney Afrika’nın vahşi doğal yaşamına yakından tanıklık edebileceğiniz Pilanesberg de önemli yerlerden biri. Şimdi, bu yerleri biraz daha yakından tanıyalım.

CAPE TOWN

Güney Afrika’nın başkenti ve en gelişmiş şehri olan Cape Town, ülkenin en güneyinde yer alıyor. Cape Town muhteşem plajlara, modern caddelere ve hareketli bir yaşama sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda ülkenin kültürel başkenti durumunda. Cape Town’da görülecek yerler arasında Parlamento Binası, Compay Gardens, Jan Van Riebeck Heykeli, St. George Katedrali, tarihi Malezya Mahallesi, ve Malay Quarter öne çıkıyor. Ancak öyle bir yer var ki, görmeden dönmemenizi gerektiren cinsten. O da Ümit Burnu… Hint ve Atlas Okyanuslarının birleşme noktası olan Ümit Burnu’nu görebilmek dünyada çok az kişiye nasip olmuş. Muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilmek için ise teleferiğe mutlaka binmelisiniz.

Cape Town’da mutlaka yapmanız gerekenlerden biri de Masa Dağı’na çıkmaktır. 1086 metre yükseklikte yer alan bu dağın tepesi düz olmasından dolayı bu ismi almıştır. Dağın tepesinde Cape Town ve çevresinin mükemmel manzarasına şahit olabilirsiniz.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi devlet başkanı olan Nelson Mandela, 1980’li yıllarda ırkçılığa karşı mücadele ile adını bütün dünyaya duyurmuştu. Mandela, 27 senesini ise ceza evinde geçirmişti. Mandela’nın Robben Adası’nda kaldığı cezaevi günümüzde ziyarete açık. Siz de Robben Adası’na giderek hem adayı hem de Mandela’nın kaldığı cezaevini görebilirsiniz.

JOHANNESBURG

Johannesburg, nüfusuyla Güney Afrika’nın en büyük şehri olmasının yanı sıra, Afrika kıtasının da Kahire ve Lagos’un ardından en kalabalık üçüncü şehridir. Johannesburg zıtlıkların yaşandığı bir şehir aynı zamanda. Modern caddelerin yanı sıra yıkık dökük mahallelere de sahiptir. Ancak şehrin en dikkat çeken yönü yeşil alanların çokluğudur. Doğal parklar şehre bambaşka bir güzellik katar. Uzaktan baktığınızda gördüğünüz ormanların içine yaklaştıkça bir mahallenin yer aldığına şahit olursunuz. Şehrin merkezinde Mandela’nın evinin bulunduğu Houghton bölgesini mutlaka görmelisiniz. Ayrıca Johannesburg’un tarihi ve kültürel evleri de ilginizi çekecektir.

PILANESBERG ULUSAL PARKI

Güney Afrika’nın en büyük ulusal parklarından biri olan Pilanesberg Ulusal Parkı, size Güney Afrika’nın vahşi doğal yaşamına yakından tanıklık etme fırsatını sunuyor. Safari turunda Güney Afrika’nın Büyük Beş’i olarak tabir edilen Aslan, Buffalo, Fil, Leopar ve Gergedan’ı görebilirsiniz. Parkta ayrıca 360’dan fazla kuş çeşidi bulunuyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account