GÜNEY AMERİKA’NIN PARİS’İ: BUENOS AIRES

GÜNEY AMERİKA’NIN PARİS’İ: BUENOS AIRES

Amerika dünyanın en önemli coğrafyalarından biri. Seyahatseverlerin her daim keşfetmek istediği rotaların başında geliyor. Geniş bir coğrafyaya yayılan Amerika’nın kuzey ile güney olmak üzere her iki bölgesi yoğun ilgi görüyor. Kuzeyden güneye doğru gittiğinizde farklı bir kültür ve muhteşem doğa ile karşılaşıyorsunuz. Onlarca medeniyeti barındıran bölgenin en dikkat çeken ülkelerin başında Arjantin geliyor. Güney Amerika’nın bu renkli ülkelerini vizesiz seyahat edeceğinizi de unutmayın. Şimdi Güney Amerika’nın gözde ülkesi Arjantin’de gezeceğiniz yerlere detaylı bir şekilde bakalım…

Güney Amerika’nın favori ülkelerinden olan Arjantin’in başkenti Buenos Aires, seyahatinizin gözde rotasını oluşturuyor. Birçok gezginin “Güney Amerika’nın asi çocuğu” olarak tanımladığı Buenos Aires, sizi renkli bir dünya ile buluşturuyor. Rengarenk sokaklar, görkemli ve estetik yapılar, dinamik şehir hayatı, renkli insanları ve eksik olmayan tango performansları ile her gezginin beklentisini fazlasıyla karşılıyor. Peki Arjantin’in renkli başkentinde nereleri gezmelisiniz? Gelin daha detaylı öğrenelim.

GEZİNİZE LA RECOLETA’DAN BAŞLAYIN

Buones Aires, Güney Amerika’nın en büyük şehirlerinden olmasına rağmen mimarisi ile size çok önemli bir Avrupa kenti hissi oluşturabilir. Buenos Aires’te ilk olarak La Recoleta semtini ziyaret etmenizi öneririz. Aslında burayı ziyaret ettiğinizde bu şehre neden “Güney Amerika’nın Paris’i” denildiğini de anlayacaksınız. Şehrin mimarisi ve yapılarını gördükten sonra zihninizde Fransa’nın başkenti Paris canlanacak. Buenos Aires keşfine kulağa biraz ilginç gelse de Recoleta Mezarlığı’ndan gerekiyor. Ancak burası sıradan bir mezarlık değil. Recoleta Mezarlığı’nda bulunan bir mezar taşı milyon dolar değerinde. Ayrıca mezarlığın çevresinde hepsi birer sanat eseri olan onlarca heykel bulunuyor. Şehrin seçkin semtlerinden biri olan bu yerde dünyaca ünlü aktris Eva Peron’un (Evita) da mezarı yer alıyor.

ŞEHRİN EN GÖRKEMLİ YAPISI: COLON TİYATROSU

Gezinize Buones Aires’in en eski ve en görkemli yapısı olarak bilinen Colon Tiyatrosu’ndan devam edebilirsiniz. Burası aynı zamanda Güney Amerika’nın en büyük opera binası olma özelliği taşıyor. Dış görünümü olduğu kadar iç mimarisi de çok etkileyici olan tiyatro günümüzde birçok önemli opera gösterisine de ev sahipliği yapıyor. Tiyatronun görünümünden etkilenememek mümkün değil.

ŞEHRİN KALBİ PLAZA DE MAYO’DA ATIYOR

Buenos Aires’te şehrin kalbi Plaza de Mayo’da atıyor desek yanlış olmaz. Turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği meydan ülke tarihi açısından da önem taşıyor. Muhteşem bir mimariye sahip olan yapıların bulunduğu meydanda güzel vakit geçirebilirsiniz. Burası için de şöyle bir ifade kullanılıyor, Plaza de Mayo Meydanı’na uğramayan Buenos Aires’e gelmiş sayılmıyor…

PLAZA DORREGO’DA TANGO ATEŞİ

Tangonun anavatanı olarak Arjantin bilinir. İşte bu tutkulu dansın sokaklara taştığı şehir de Buenos Aires’tir. Şehirde tango yapan insanları Dorrego Meydanı’nda görebilirsiniz. Burası şehrin en eski ve en büyük meydanlarından biridir. Meydanın her köşesinde dans eden bir çiftle karşılaşmak mümkün. Hatta meydanda 1 saatlik ders sonrasında dilediğiniz gibi tango yapabilecek düzeye gelebilirsiniz.

Tangoya daha profesyonel bir şekilde tanık olmak istiyorsanız, mutlaka bir tango gecesine katılmanızı öneririz. Akşam yemeğinizle birlikte bambaşka bir tango deneyimine tanık olmak için şehrin en iyi tango mekanlarına uğramayı ihmal etmeyin.

OBELİSCO KULESİ

Buenos Aires’in bir diğer önemli simgesi olan beyaz Obelisco Kulesi, mutlaka görüp, fotoğrafını çekmeniz gereken yapılar arasında yer alıyor. Kulenin kendisi kadar bulunduğu nokta da turistler tarafından oldukça yoğun biçimde ziyaret ediliyor. Nedeni ise dünyanın en geniş caddesi olması! Söz konusu “9 de Julio” caddesi toplamda gidiş geliş 18 şeritten oluşuyor. 9 de Julio ve Obelisco Kulesi, özellikle akşam saatlerinde ışıklandırmalar sayesinde muhteşem bir görünüme kavuşuyor.

BUONES AIRES’İN YAZLIK ADRESİ TIGRE

Buenos Aires’e gitmişken Tigre’yi görmeden dönmemenizi öneririz. Burası başkentte yaşayan Arjantinlilerin yazlık evlerinin bulunduğu bir bölge. Delta Tigre’ye şehrin en zenginlerinin yaşadığı San Isidro’dan geçerek gidiliyor. Tabii ki buraya ulaşmak için tekneleri kullanmanız gerekiyor. Burada halka açık bir feribotla Parana Deltası’nda yaklaşık 1 saat süren bir gezi yaparak keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account