GÜNEY FRANSA’DA UNUTULMAZ BİR SEYAHAT

GÜNEY FRANSA’DA UNUTULMAZ BİR SEYAHAT

Avrupa’nın en romantik ülkelerinden Fransa’nın güney bölgesi onlarca güzelliği bir arada barındırıyor. Cote d’azur’dan, Rhone Vadisi’ne uzanan yolculukta Marsilya, Cannes, Lyon, Arles ve Avignon gibi şehirlerle Fransa’nın kalbine dokunabilirsiniz. Prontotour’un düzenlediği 4 günlük Güney Fransa turu ile bu şehirlere ilaveten Roma dönemine ait Avignon, Aix-En Provence ve Arles’i de göreceksiniz. Prontotour bu tura bir de İsviçre’nin Cenevre şehrini de ekliyor. Şimdi, bu keyifli turu biraz daha yakından inceleyelim.

DİNAMİK BİR LİMAN KENTİ MARSİLYA

Güney Fransa Turu’nda 2 geceyi Fransa’nın en büyük ikinci şehri olan Marsilya’da geçireceksiniz. Fransa’nın liman kenti olan Marsilya, 2500 yıllık bir geçmişe sahip. 2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını kazanan Marsilya, eski ve yeni yapıların çok iyi harmanlandığı dinamik bir yer. Şehirde, İyonların MÖ.600’lerde Foça’dan buraya gelip ilk yerleşimi kurdukları Eski Liman (Vieux Port), Notre Dame de la Garde Bazilikası, St. Marie Katedrali, St Jean Kalesi ve Longchamp Sarayı görülecek yerler arasında bulunuyor.

FRANSIZ RİVİERASI’NIN YILDIZLARI: CANNES VE NICE

Fransa’nın en güzel sahilleri Cote d’Azur yani Fransız Rivierası olarak adlandırılan bölgede yer alıyor. Bölgenin merkezi ise Nice şehri. Kozmopolit yapısı, eğlenceleri, kumarhaneleri, plajları ve tarihi mekanlarıyla kendine hayran bırakan bir şehir olan Nice, renkli ve canlı yaşamıyla sizi mutlu edecek. Bölgenin bir diğer şehri ise dünyaca ünlü film festivaline ev sahipliği yapan Cannes. Burası, tabii ki sadece film festivallerinden ibaret değil. Yat limanları, plajları ve gece kulüpleriyle jet sosyetenin en çok tercih ettiği yerler arasında gösteriliyor. Şehrin en pahalı mağazalarının bulunduğu La Croisette bulvarı, Çiçek Pazarı, Eski liman ve eski şehir görülecek yerler arasında bulunuyor.

DÜNYANIN PARFÜM BAŞKENTİ GRASSE

Bu turun belki de en güzel anlarını Grasse’de geçireceksiniz. Burası dünyanın parfüm başkenti olarak geçiyor. Günümüzdeki parfüm endüstrisinin kullanıldığı esanslar da bu şehirde üretiliyor. Parfüm endüstrisinin başladığı yer olan Grasse’de parfüm fabrikalarını ziyaret edeceksiniz.

ORTA ÇAĞ DÖNEMİNE YOLCULUK

Fransa’da Provence Bölgesi’nin kalbine dokunacağınız Avignon, Arles ve Aix-en-Provence şehirlerini ziyaret ederek tatilinizi çok daha renkli bir hale getirebilirsiniz. Ortaçağ’da Hristiyanlığın merkezi sayılan ve UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Avignon, tam anlamıyla tarih kokuyor. Burada Avrupa’nın en büyük gotik sarayı olan Le Palais des Papes ile St Benezet Köprüsü’nü görebilirsiniz. Daha sonra dünyaca ünlü ressam Van Gogh’un Fransa’nın en güzel güneşinin olduğunu iddia ettiği Arles’e gidiyorsunuz. Roma dönemine ait kalıntılardan tarihi meydanlara ve antik yapılara kadar Arles görülmesi gereken birçok noktaya sahip. Van Gogh’un resimlerine konu olan “Terrace Cafe” Teras Kafe, ve Roma’daki Collesium’a (Kolezyum) benzeyen amfitiyatro görülecek yerlerin başında geliyor. Avignon ve Arles’in ardından “lavanta kokulu sanat kenti” olan Aix-en-Provence’ı ziyaret edeceksiniz. Şehrin Champs Elysees’si olarak bilinen Cours Mirabeau bulvarı, astrolojik saat, belediye sarayı ve tarihi postane görülecek yerler arasında.

GASTRONOMİ MERKEZİ LYON

Paris ve Marsilya’dan sonra Fransa’nın üçüncü büyük şehri olan Lyon, aynı zamanda gastronomi başkenti olarak anılıyor. Seyahatseverlerin vazgeçilmez rotalarından biri olan Lyon, Saone ve Rhone nehirlerinin içinden geçerek oluşturduğu doğal güzelliği ile de ünlüdür. Lyon’da UNESCO koruması altındaki Eski Lyon bölgesi, şehrin Romalılar tarafından kurulduğu nokta olan Fourviere tepesindeki Notre Dame Katedrali, duvar sanatının doruk noktası olan Fresque de Lyonnais binası, Güzel sanatlar müzesi, Belediye binası ve Bartholdi Çeşmesinin bulunduğu Place de Terraux, Opera binası, Küçük Prens ve St Exupery’in heykellerinin bulunduğu Place Bellecour meydanı ve son olarak ipek dokuma atolyeleri ile ünlü Croix-Rousse bölgesi görülecek yerler arasında yer alıyor.

MUHTEŞEM ÜZÜM BAĞLARINDA ŞARAP TADIMI

Lyon’un 50 km kuzeyinde bulunan Beaujolais kasabasında turun en keyifli anlarını yaşayacaksınız. Fransa’da ün yapmış olan muhteşem üzüm bağlarını ziyaret edip atölyelerdeki şarap yapımının ardından elde edilen şarabın tadımına bakma fırsatı bulacaksınız.

DÜNYANIN EN YAŞANILASI ŞEHRİ CENEVRE

Güney Fransa Turu’ndaki bir diğer durak da Cenevre. İsviçre’nin Fransa sınırındaki en güzel şehirlerinden biri olan Cenevre, aynı zamanda dünyanın en sakin, en yaşanılası ve en pahalı şehirlerin arasında yer alıyor. Görülecek yerler arasında, dünyanın en uzun çeşmelerinden biri olan Jet d’Eau, St Pierre Kathedrali, Birleşmiş Milletler Sarayı, Büyük Tiyatro, Konser Salonu ve Rath Müzesinin bulunduğu, Nueve Meydanı, İngiliz Bahçeleri ve Çiçek saati bulunuyor.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account