GÜNÜBİRLİK TURLARIN EN YEŞİLİ: MAŞUKİYE, SAPANCA VE ABANT

GÜNÜBİRLİK TURLARIN EN YEŞİLİ: MAŞUKİYE, SAPANCA VE ABANT

Şehrin karmaşasından uzaklaşmanın en iç açıcı yolunu bilenler, her fırsatta günübirlik turlarda yakın cennetlerin keşfine çıkıyor. Özellikle İstanbul’da yaşayanları, doğal güzelliklerin içinde yöresel lezzetlerle buluşturan günübirlik turlar Maşukiye, Sapanca ve Abant’ın huzur dolu atmosferinde, aktiviteler, kamplar, yöresel kahvaltılarla yeniden canlandırıyor. Yakın şehirlerden ziyaretçilerin müdavimi olduğu Maşukiye gezisi Sapanca Gölü kıyılarına, günlük turlar Abant rotası ise tertemiz havada en güzel fotoğraf yansımalarını veren Abant Gölü’ne uzanıyor. Hafta sonunu şelalelerin, göl kenarı yürüyüşlerinin ve eğlenceli bir pikniğin özel misafiri olarak geçirmek ya da hafta içi doğanın kucağına bir kaçamak yapmak için tur otobüsünüz ve rehberiniz sizi bekliyor. Maşukiye turu ile başlayan gün, Sapanca ve Abant’ta göl manzaralı yürüyüşlerle devam ediyor.

Şelalelerin Çoşkusuyla Çağlayan Maşukiye’de Gezilecek Yerler

Kartepe ile Sapanca Gölü’nün arasında yer alan Maşukiye Köyü, adını geçmiş aşk hikayelerinden alsa da günlük turlar Maşukiye gezisinde, köye yeni aşıklar eklemeye halen devam ediyor. Maşukiye nerede diye soranlara haritalar, Kocaeli’nin doğusu, Sapanca Gölü’nün güney batı kıyısı ve Kartepe eteklerini gösterse de şelalelerin sesine karışan kuş cıvıltıları, Maşukiye’nin izini sürmeyi kolaylaştırıyor. Günlük turlar Maşukiye’ye uzandığında, Maşukiye’de gezilecek yerler kadar yörenin mutfağı da dikkat çekiyor.  Maşukiye şelaleler ve ormanlarla kaplı cennetinde misafirlerini en lezzetli organik sofralar ve taze Alabalık menüleriyle ağırlıyor. İki sevimli mahallenin sıcakkanlı insanlarına masalsı bir yaşam kaynağı olan Maşukiye şelale çevresindeki alabalık restoranları, kiremit ve testi kebabı, sızma zeytinyağında marine edilmiş tavuk ve peynir ızgaraları ile hem göze hem damak tadına hitap ediyor. Günlük turlar Maşukiye sabahında ise onlarca yöresel lezzetle donatılmış serpme Maşukiye kahvaltı menüsü ile güne merhaba diyebilirsiniz. Köyde hayvancılık gelişmiş olduğundan, süt ürünlerinin, peynirlerin ve diğer Maşukiye yemek kültürüne ait ürünlerin alışverişini yapabileceğiniz yerel dükkanlar bulunuyor. Maşukiye Kartepe eteklerine kurulmuş küçük coğrafyasında büyük bir huzur vadederken, günlük turlar Maşukiye için vazgeçilmez bir rota oluyor. Maşukiye nasıl gidilir, nerede ne yenir ve doğal güzelliklerin en güzel rotası hangisidir sorularını rehberinize bırakarak, günün ve Maşukiye doğasının tadını çıkarabilirsiniz. Her mevsim konaklama imkanı sunan Maşukiye bungalov keyfi için de sizi bekliyor.

Saklı Cennette Bir Gün İçin Günlük Turlar Sapanca Gölü’nde

Şehirlerin arasına gizlenmiş saklı doğal güzellikleri keşfetmek için günlük turlar Sapanca’ya hareket ediyor. Sapanca şelale ve göl kenarı gezilerinin en dinlendirici adreslerinden biri olurken yöresel mutfağında da farklı dokunuşlara imza atıyor. Burada doğanın tadını çıkarmanın en iyi yollarından biri Sapanca piknik alanları ve göl kenarında sessiz bir doğa yürüyüşü yapmak olabilir. Sapanca nerede denilince yol gösterici ışık Sapanca Gölü’nden yansa da günlük turlar Sapanca’nın birbirinden güzel köylerini de keşfetme fırsatı sunuyor. Günlük turlar Sapanca gezginleri için aynı zamanda farklı kültürlerin mutfağının, Sapanca yemek kültürüyle yorumlanmış tariflerini de denemek anlamına geliyor. Karadeniz, Boşnak ve Çerkez mutfağının lezzetlerini barındıran bölge, Sapanca kahvaltı çeşitleri, ana yemekte kabaklı lahmacun, Adapazarı böreği, cevizli lahana ve yoğurtlu yeşil erik gibi ilginç tatlara ev sahipliği yapıyor. Sapanca gezilecek yerler açısından çok zengin ve günlük turlar Sapanca’da eşsiz bir önizleme sunuyor. Bölgeyi görüp de Sapanca tatil için de ideal diyenler ise gelecek tatil için araştırmalarına başlıyor. Sapanca bungalov evleri ve Sapanca kamp alanları ile hafta sonu ya da uzun tatiller için de seçenekler sunuyor. Sapanca turu kilim, hasır ve çömlek gibi el sanatları alışverişi ile biterken, günlük turlar Abant’a uzanıyor.

Romantik Bir Tatile Göz Kırpan Günlük Abant Turu

Tatlı sularıyla Abant Gölü, günlük turlar Abant rotasının en sakin duraklarından biri. Abant Gölü nerede denilince istikamet bu kez Bolu’nun Mudurnu ilçesini gösteriyor. Abant gezisi ise dinlenmenin, huzur ve doğayla bütünleşmenin en güzel anlarını yaşatırken günlük Abant turu sıra dışı fikirlere de ilham veriyor. Günlük gezilerin bu popüler ilçesi, aynı zamanda Abant balayı tatillerinin de adresi. Yeşilçam filmlerinin ünlü sonbahar yürüyüşlerinin geçtiği yer tanımı, aslında Abant nerede sorusunun en tanıdık cevabı. Romantik göl kenarı yürüyüşleri ile ünlenen eşsiz doğada günlük turlar Abant gezginleri için her mevsim filmlerden sahneler sunmaya devam ediyor. Abant konaklama için de farklı seçeneklere ev sahipliği yapıyor. Butik oteller balayı tatilleri için, Abant kamp alanları kısa konaklamalar için doğanın kucağında misafirlerini ağırlıyor. Günlük turlar Abant rotasında, Abant Doğal Yaşam Müzesi ve Sinekli Yaylası, Abant gezilecek yerler haritasında ilk işaretlenen yerler oluyor. Yörenin mutfağı ise odun ateşini, Abant kahvaltı şöleniyle başlayan günü ünlü Abant Kebabı ile noktalamak için yakıyor. Abant tatil için yılın her mevsimi muhteşem doğasıyla büyülerken, kış mevsiminde de karla kaplı ağaçları ve beyaza bürünen gölüyle kartpostal manzaraları sunuyor.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account