MASAL GİBİ ALSACE

MASAL GİBİ ALSACE

Çok beğendiğiniz bir kartpostalın içine girip, o küçücük kağıtta gördüğünüz yolun bir anda gerçeklik kazanıp size rota olmasını istediniz mi hiç? Aslında fizik kurallarına aykırı olan bu durumu gerçeğe çevirmenin bir yolu var; kartpostaldaki manzaranın gerçek olduğuna inanmak. Eğer gerçekten inanırsanız, o muazzam görselliğe sahip yerleri keşfetmek için ilk adımı atmış olursunuz. Hatta bu yol sizi Fransa’nın doğusuna, Alsace’a bile götürebilir.

Alsace (1)

Şirinlerin mutlu mesut yaşamlarının en önemli sebebi olan fantastik kasabaları, Fransa’nın Alsace bölgesinde kelimenin tam anlamıyla gerçekliğe bürünüyor. Mis gibi dağ havasının izini, gizemli Fransız şatolarının gölgesindeki dar yollarda sürüyorsanız, bir de bölgenin dünyaca ünlü beyaz şarabından tattıysanız, evet pek de uslu bir çocuk olamadınız ama kesinlikle şirinleri görmeye hak kazandınız.

Alsace (3)

ŞARAPTAN YOL YAPMIŞLAR

Dünyanın en keyifli ve en güzel bölgelerinden biri olan ve anılırken önüne “masalsı” unvanını alan Alsace’da sizleri bekleyen aktivitelerin sadece birkaçından bahsedeceğiz. Bunlardan en keyiflisi de şaraptan yapılmış yollar. Evet, yanlış okumadınız, masal gibi Alsace’da şaraptan yol yapmışlar. Marlenheim’den başlayıp, Thann’da sona eren bu masalsı şarap yolunu kat etmek, bölgede yapılacak aktivitelerin temel taşı olarak düşünülebilir. Bu yol üzerinde durduğunuz her nokta bölgenin dünyaca ünlü şaraplarından tadıp, bazen tarihi mekanları görüyor, bazen nefis bölge yemekleri ile karnınızı doyuruyor, bazen de ateşin verdiği huzur eşliğinde şarabınızı yudumlayıp uykunuza dalıyorsunuz. Uzun mu uzun bu ünlü şarap yolunda tadacağınız şaraplar 7 üzüm türünden elde edilse de yüzlerce farklı lezzet ile çıkıyor karşınıza. En ünlüleri ise köpüklü beyaz şaraplar. Bölgede bulunan şarapların bir diğer önemli özelliği ise Alsace’a özel ince uzun estetik şişelerde sunulup, satılması.

Alsace (4)

GÖRKEMLİ ŞATO HAUT KOENİGSBOURG

İşin damakla ve lezzetle olan kısmına dair aradığınızı bulduysanız kendinizi biraz ihtişama ve görsel şölene kaptırmanızın zamanı gelmiştir. Tam da bu notada bölgenin en turistik noktalarından biri olan Haunt Koenisdbourg Şatosu tüm beklentilerinizi karşılamaya yetecektir. 700 metre yükseklikteki bir tepeye 12. Yüzyılda inşa edilmiş olan şato, gerek mimari yapısı ve ihtişamıyla gerekse sunduğu muhteşem doğa manzarası ile sizi keyfin doruklarına taşımaya yetecektir. Şato gezisi sırasında, 12. Yüzyıldan bugüne yapının geçirdiği süreçleri dinlemek ise oldukça önemli. Zira tarihteki ilk illegal şato olarak değerlendirilen Haut Koenigsbourg, hayli ilginç bir öyküye sahip..

Alsace

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account